Oskar
Oskar. Foto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Oskar ima samo 12 godina i upravo je prešao Rio Grande i stigao do Teksasa iz Meksika, u čamcu na naduvavanje, kojim su upravljali trgovci ljudima. Oči su mu uplakane, gladan je i uplašen. Iza sebe ostavlja opasno putovanje iz Gvatemale dugo mesec dana.

Pročitajte još:

Njegove prve reči po dolasku u Sjedinjene Američke Države bile su: „Došao sam – sam.“

„Došao sam ovde, jer nismo imali šta da jedemo“, kaže mršavi dečak krupnih smeđih očiju.

Nagli porast broja migranata na američkoj granici s Meksikom je jedan od glavnih izazova s kojima se suočava demokratski predsednik Džozef Bajden samo dva meseca nakon preuzimanja vlasti.

Deci bez pratnje i hiljadama porodica dopušteno je da pređu granicu, ali u trenutnku kada su mnogi objekti i vladini centri za zadržavanje prepuni.

Oskar
Oskar. Foto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Oskar se nada da će nakon traumatičnog putovanja uskoro ponovo biti s ujakom, slikarom koji 15 godina živi u Los Anđelesu.

„Pre odlaska mama mi je rekla da ne plačem. Ali plakao sam“, kaže Oskar, jedinac samohrane majke koja je posao spremačice izgubila u toku pandemije. Dečak ne može da suzdrži suze.

Bolji život

„Najgori deo putovanja je 12 sati provedenih u prikolici krcatoj migrantima u blizini granice s Meksikom“, kaže Oskar.

„Bilo je vruće i svi su počeli da padaju u nesvest“, priseća se.

I on se onesvestio jer nije imao vode.

Oskar kaže kako će u SAD moći da dovede i majku.

Oskar
Oskar. Foto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Više od 70 migranata bez dokumenata, gotovo svi iz Gvatemale ili Hondurasa, ali i dvoje iz Rumunije, prešli su Rio Grande i stigli do teksaškog gradića Rome prošle nedelje.

Više od njih 20 bili su adolescenti ili deca bez pratnje, neka mlađa od sedam godina.

Po dolasku, migranti su stazom kroz trnovito grmlje pešačili više od kilometra kako bi se predali agentima američke granične patrole.

Put je prepun stvari iz života migranata, predmeta izgubljenih ili bačenih u stranu, poput plastičnih narukvica u boji koje krijumčari stavljaju na ljude kako bi ih identifikovali pri prelasku reka, cipela, mokrih patalona, zvečki, novca.

Vlasti će pokušati maloletnike da spoje s članovima porodice. Neki će morati da sačekaju rasprave o azilu, dok će drugi biti deportovane.

Bajden je suočen s političkim pritiskom zbog svoje politike. Republikanci ga optužuju da podstiče dolaske, jer ne želi da zatvori granicu poput njegovog prethodika Donalda Trampa.

Oskar
Oskar. Foto: Ed JONES / AFP / Profimedia

„Decu nećemo vraćati natrag“

Bajden ipak tvrdi da granica nije otvorena i da većina migranata bez dokumenata brzo biva vraćena, prenosi France 24.

„Maloletnike, decu, nećemo slati natrag na taj užasan put“, rekla je zvaničnica iz Bele kuće Džen Psaki.

U februaru je gotovo 100 hiljada migranata ilegalno prešlo američku granicu. U međuvremenu je dolaske usporila pandemija.

Više od 9.000 maloletnika bez pratnje prešlo je granicu u februaru i predalo se vlastima, što je 28 odsto više nego u januaru.

Migranti  kažu da su im najvažniji razlozi dolaska u SAD bekstvo od siromaštva, nasilja i nezaposlenosti koji su dodatno pogoršani pandemijom i nedavnim razornim uraganima u njihovim zemljama, najčešće Hondurasu, Salvadoru i Gvatemali.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar