Ilustracija. Foto: MICROGEN IMAGES / Sciencephoto / Profimedia

Novinarka Njujork tajmsa uključila je svoju decu u jedno od najočekivanijih pedijatrijskih ispitivanja u istoriji. Zašto?

Dan nakon što su moja deca tinejdžeri dobili prvu dozu Modernine vakcine protiv korone, pronašla sam 13-godišnju ćerku Zoi u krevetu, umotanu u jorgan. Požalila se da joj je hladno. Srce mi je poskočilo. U bilo kojoj drugoj situaciji bih se zabrinula, ali sam ovaj put bila oduševljena što joj je temperatura skočila na 38 stepeni. Groznica je značila da reaguje na vakcinu a ne na placebo. Ubola je premiju!

Pročitajte još:

Ovako počinje esej novinarke Šile Mulruni Eldred koja je prijavila svoje dvoje dece da budu zamorčići u ispitivanju efekata vakcine protiv kovida na deci mlađoj od 18 godina.

Kada su SAD po hitnom postupku odobrile Fajzerovu i Moderninu vakcinu, preporuka je bila da se njom ne vakcinišu deca mlađa od 16, odnosno 18 godina. Ali, mnogi stručnjaci su upozorili da će, ako želimo da obuzdamo pandemiju, i mlađa deca morati da budu vakcinisana.

Testiranja vakcine na deci starosti od 12 do 18 godina sporo su krenula jer nije bilo dovoljno volontera, a sada će biti potrebni meseci da se analiziraju svi podaci. Da ironija bude veća, ako stopa zaraze opadne, biće potrebno više vremena da se tinejdžeri zaraze i samim tim proceni efikasnost vakcina. Uz to, deca se ređe zaražavaju od odraslih.

AstraZeneka, Džonson i Džonson i Novavaks još uvek nisu ni počeli testiranja na deci. Iz Moderne se ipak nadaju da će vakcinacija adolescenata krenuti pre početka naredne školske godine.

„Očekujemo podatke sredinom 2021. godine“, rekla je portparolka Moderne, Kolin Hasi. Ako rezultati efikasnosti vakcine kod adolescenata budu slični rezultatima kod odraslih, kompanija će zatražiti odobrenje vakcine za grupu od 12 do 18 godina. Ipak, mlađa deca teško da će dobiti vakcinu uskoro, budući da testiranje na njima još nije ni počelo.

Hasli je rekla da Moderna planira da testira decu mlađu od 12 godina i progresivno napreduje do beba starih šest meseci, ali osim toga da će testiranje početi „u jednom trenutku 2021.“ konkretnije podatke nije dala. Izvršni direktor Moderne Stefan Bansel kaže da podaci te studije neće biti dostupni do 2022.

Zbog svega toga, porodica Eldredove je bila, kaže ona, željna da učestvuje u testiranju koje im je ponudilo priliku za ranu imunizaciju i šansu da učestvuju u istorijskom trenutku u nauci i tako su Ves i Zoi postali subjekti 56 i 57.

Vakcinacija

Jednog sivog januarskog jutra, Ves i Zoi su sedeli u laboratoriji Moderne u centru Mineapolisa dok im je koordinator istraživanja objašnjavao da će deci plaćati 75 dolara po dolasku i 30 dolara nedeljno za dnevne unose simptoma. Ukupno, više od 1000 dolara za 13 meseci.

Objašnjeni su im i negativni efekti vakcine i jedini put kada je entuzijazam Vesa i Zoi opao je kada su čuli da će im stalno vaditi bris iz nosa i uzorke krvi, navela je Eldredova i dodala da su decu ubedili da učestvuju mogućnošću da se bezbedno viđaju sa drugarima i, zahvaljujući novcu, kupe novi ajpod.

Najteža nuspojava kovid vakcine je teška alergija. To je rizik na koji smo mi bili spremi, navela je novinarka.

Za Vesa i Zoi sama vakcinacija je bila antiklimaks. Čak i Ves koji se boji igala nije bio mnogo impresioniran i rekao je da ga ništa nije bolelo. Kako se većina alergijskih reakcija ispoljava u roku od pola sata, morali smo da presedimo sat vremena u laboratoriji.

„Ako ćete već da imate alergiju, najbolje je da vam se to dogodi u laboratoriji“, rekao je dr Robert Jakobson, pedijatar i direktor programa imunizacije Mejo klinike u Ročesteru.

Kao i ostala deca, i Ves i Zoi su dobili istu dozu kao i odrasli. Moderna je, međutim, najavila da će prilikom testiranja svoje vakcine na deci, koristiti nešto slabiju dozu, što jeste neobično ali ne i zabranjeno, navela je Eldred.

Ilustracija. Foto: Erika Eros / Alamy / Alamy / Profimedia

Daj taj osip!

Narednih sedam dana, Ves i Zoi su odgovarali na pitanja u onlajn dnevnicima o bilo kakvim bolovima, neprijatnostima, otocima, groznici ili umoru. Za razliku od testiranja na odraslima gde se favorizuju učesnici koji su redovno u kontaktu sa ljudima van svog domaćinstva, Moderna nam nije naložila da promenimo životne navike. I tako smo se vratili onlajn učenju i skijanju uz održavanje bezbedne razdaljine.

Onda mi je sedmog dana telefon zazvonio. Bila je to prijateljica čiji je sin učestvovao u istom testiranju, istog dana. „Zak se osuo oko mesta uboda.“

Instinktivno sam bila ljubomorna, iako smo obećale jedna drugoj da ćemo ostati prijateljice do kraja života čak i ako neko od naše dece dobije placebo. Onda sam čula povik iz Vesove sobe – i on je imao sličan osip oko uboda na svojoj ruci!

Čak i ako se ispostavi da je neko od moje dece dobilo slani rastvor umesto vakcine, koji se daje trećini učesnika tinejdžerskih testiranja, niko od nas ne žali što smo se prijavili.

Iz sveta i regiona čitajte:

„Moje prvo dete dobilo je eksperimentalnu Hib vakcinu kada je imao 18 meseci“, rekao je Jakobson o vakcini koja je uništila bakterijsku infekciju koja izaziva meningitis. Njegov mlađi sin ga je dobio kada je imao mesec dana. „Ja na to gledam kao na davanje krvi: to je veliki doprinos koji neka porodica može da da“.

Iako Moderna nije rekla da li će i kada objaviti ko je dobio vakcinu a ko placebo, ako su testiranja na odraslima neki reper, Ves i Zoi bi trebalo da znaju da li su vakcinisani ili ne u narednih nekoliko meseci jer su odraslim učesnicima koji su dobili placebo prvi put, tada ponuđene prave vakcine.

Pitala sam decu šta će uraditi sa tom ultimativnom nagradom koju su dobili. Druženje sa bakama i dekama i prijateljima je visoko na njihovoj listi. Iako eksperti upozoravaju da su maske i fizička distanca i dalje obavezni, čak i posle vakcine, to što su postali subjekti 56 i 57 je Vesa i Zoi makar malo približilo povratku normalnom životu.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare