Trg Tjenanmen Peking
Trg Tjenanmen u Pekingu Foto:AP Photo/Jeff Widener

Na današnji dan 1989. godine kineska vojska u krvi je ugušila studentske proteste na Trgu Tjenanmen. Ni tri decenije kasnije, o ovom događaju u Kini se ne govori. Čak, većina stanovnika najmnogoljudnije zemlje sveta nikada nije imala priliku da vidi fotografiju nazvanu "čovek tenk" jer je u tamošnjoj javnosti najstrožije zabanjena. Sudbina "čoveka tenka", muškarca koji je prkosno stao ispred tenkova i onemogućio im prolaz, i dalje je pod velom misterije.

Pročitajte još:

Šta se tih dana dešavalo na ulicama Kine?

Protesti na Trgu Tjenanmen počeli su sredinom aprila i trajali nekoliko nedelja, tačnije do kobnog 4. juna 1989. godine. Toga dana na hiljade studenata izašlo je u na ulice Pekinga zahtevajući reforme. Ipak, njihov mirni protest završen je krvoprolićem. Državni vrh odlučio je da na njih pošalje jurišne jedinice i tenkove.

O tačnom broju žrtava ovog masakra ni dan danas nema zvaničnih podataka, jer kineska vlada o incidentu koji je u ostao upamćen kao Masakr na Tjenanmenu ili Četvrtojunski masakr i dalje ćuti. Majke koje su izgubile sinove na Tjenanmenu svake godine šalju pisma i peticije vlastima tražeći istinu, ali ta pisma ostaju bez odgovora. Smatra se da je tog dana ubijeno između 500 i 2.500 ljudi dok je povređenih bilo oko 7.000.

Svedoci kažu da su tenkovi gazili sve pred sobom, dok su učesnici protesta bežali na sve strane pokušavajući da se sklone.

Tenkovi naišli na „nepremostivu prepreku“

Na mestu „Čang An Da Jie“ (u prevodu „Velika avenija večnog mira“), udaljenom svega nekoliko minuta od trga Tjenanmen, jedan čovek sa kesama u rukama (zbog čega se pretpostavlja da se vraćao iz supermarketa) stao je nasred ulice i nije dozvolio tenkovima da prođu.

Kad je prvi tenk stigao do njega, nije se pomerio, niti uplašio, već je počeo da im maše. Nakon pola sata ove pasivne blokade, čovek se popeo na vojno vozilo. Kada je sišao, do njega je dotrčalo još nekoliko demonstranata i brzo ga sklonilo. Do danas se ne zna šta je rekao vojniku koji je upravljao tenkom, ni šta se dogodilo posle toga.

Više verzija događaja

Ovaj istorijski momenat uspeo je da zabeleži čak pet fotografa. Verovatno ih je bilo i više, ali su kineske vlasti nakon masakra na Tjenanmenu masovno zaplenjivale fotoaparate, pa je možda ispravnije govoriti o pet fotografija koje su uspele da se prokrijumčare iz Kine.

Najpoznatija je fotografija Stjuarta Franklina uslikana sa obližnjeg balkona. Nju je iz Kine izneo jedan francuski student sakrivši je u kutiju čaja.

Najkorišćenija je ona koju je načinio fotograf Asošijeted presa Džef Videner. On je za ovu fotografiju dobio Pulicerovu nagradu, a jednom prilikom ispričao je kako je ova scena izgledala njemu iz hotela odakle je fotografisao.

„Počeo sam da fotografišem i odjednom se pojavio neki tip sa kesom. Pomislim u sebi: „Ovaj momak će mi pokvariti fotografiju“. Gledao sam ga i čekao da vidim hoće li ga ubiti, ali nisu“, rekao je.

O tome šta se dogodilo nakon „škljoca“ fotoaparata postoji više verzija. Jedna od prihvaćenih jeste ta da je čovek posle ovoga nestao u gomili. Drugi kažu da je uhapšen. Ima i onih koji smatraju da je odmah ubijen.

Da li ćemo saznati ko je on?

Identitet čoveka sa slike i dalje je tajna. Postoji nekoliko verzija o tome šta se desilo sa njim dogodilo.

Prema jednoj, koju je objavio britanski tabloid Sandej ekspres čovek sa fotografije zove se Vang Vajlin. Bio je 19-godišnji student koji je kasnije etiketiran kao „politički huligan“ i uhapšen. Ipak, ova informacija nikada nije potvrđena, a kineska Komunistička partija demantovala je da zna o kome se radi jer slavnog demonstranta „nikada nisu pronašli“.

Tokom govora u Predsedničkom klubu 1999. Brus Heršenson, bivši zamenik specijalnog asistenta tadašnjeg predsednika Sjedinjenih Država Ričarda Niksona, izjavio je da je čovek ubijen dve nedelje posle demonstracija.

Drugi izvori tvrdili su da su čoveka ubile kineske vlasti nekoliko meseci posle događaja.

U intervjuu za ABC njuz 1990. godine tadašnji generalni sekretar Komunističke partije Kine Điang Cemin rekao je da „ne može da potvrdi da li je mladić uhapšen“, ali da je siguran da „nije ubijen“. Ipak, to je bilo vreme u kom su kineske vlasti pokušavale da opravdaju svoje delovanje na trgu Tjenanmen i prikažu režim u što boljem svetlu, pa u ove tvrdnje niko nije poverovao.

U knjizi „Bluz crvene Kine: Moj dugi marš od Maoa do Sada“, kanadski novinar Jan Vong je izneo tvrdnju da je čovek koji je bar na trenutak zaustavio čitav jedan režim i dalje živ i da se krije negde u unutrašnjosti Kine. Nedavno su se pojavile i informacije da je preko Hongkonga pobegao u Tajvan.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare