Noor Mukadam Foot:Privatna arhiva

Slučajevi ubistava žena nisu retka pojava u Pakistanu, a ubistvo Nur Mukdam ćerke ambasadora bila je kap koja je prelila čašu, te je sada u javnosti stvoren ogroman pritisak na vladu te zemlje, kako bi se rekonstruisali zakoni i obezbedila bolja i efikasnija zaštita žena.

Pročitajte još:

Prema podacima iz policijskog izveštaja u koji je CNN imao uvid, Nur je preminula 20. jula nakon što ju je navodno mučio i ubio poznanik Zahir Džefer, 30-godišnji sin uticajne porodice koji poseduje dvojno državljanstvo Pakistana i Sjedinjenih Država.

U danima nakon njene smrti, Pakistanci na tviteru počinju da postavljaju hešteg „Pravda za Nur“, a stranica GoFundMe koja prikuplja novac za sudske takse njene porodice sakupila je skoro 50.000 dolara pre nego što je njena porodica zatražila njeno zatvaranje.

Aktivisti koriste ovaj slučaj kako bi ponovo apelovali na parlament zemlje da usvoji zakon koji kriminalizuje nasilje u porodici.

Iako bi se zakon, ako se usvoji, primenjivao samo na teritoriju glavnog grada Islamabada, aktivisti veruju da bi to ohrabrilo druge pokrajine da usvoje slične zakone, jer glavni grad kontroliše vladajuća stranka u zemlji.

Foto: EPA-EFE/SOHAIL SHAHZAD

Nakon što je zadržan u Senatu, gornjem domu parlamenta, predlog zakona poslat je na razmatranje svečanom Savetu islamske ideologije (CII), ustavnom telu koje savetuje zakonodavce o tome da li je određeni zakon prihvatljiv ili ne.

Zbog toga što veće ima neprihvatljivu percepciju o nasilju u porodici, čak je i 2016. godine iznelo predlog zakona koji bi dozvolio muškarcima da „olako tuku“ svoje žene, aktivistkinje za ženska prava strahuju da će ono iskoristiti svoj uticaj na zakonodavstvo i prigušiti zakon, šaljući poruku da je nasilje nad ženama u njihovim domovima dozvoljeno, ili čak odobreno.

Mobilni joj je bio isključen

Na slikama Nur koje su njeni prijatelji i porodica podelili sa CNN-om je visoka, živahna devojka. Još jedna fotografija prikazuje je sa nizom jasmina u kosi, kako grčevito drži malog psa na grudima.

Njena prijateljica i feministička aktivistkinja Zahra Hajder izjavila rekla je da je ona „bila devojka koja bi učinila sve za svoje najmilije“.

Rođena je u Jordanu, njen otac Šakutat Mukadam je ugledni pakistanski diplomata i bivši izaslanik u Južnoj Koreji i Irskoj. Za CNN je rekao da je njegova ćerka umetnička duša mekog srca koja je „volela životinje“.

Prema policijskom izveštaju, njen otac je rekao da su on i njegova žena 19. jula bili u različitim delovima grada, kupovali i obavljali poslove uoči Bajrama. Vratili su se u porodičnu kuću, u kojoj je sa njima živela njihova ćerka, predveče i ustanovuli da ona nije kod kuće.

Pokušali su da je nazovu, ali joj je mobilni telefon bio isključen. Počeli su da je traže uz pomoć prijatelja. Te noći, Nur je pozvala svoje roditelje i rekla im da će putovati sa prijateljima u Lahor, drugi po veličini pakistanski grad, i da ne bi trebalo da brinu. Više se nisu čuli sa njom.

Porodica optužena za prikrivanje dokaza

Sledećeg popodneva, 20. jula, Mukadami su primili neočekivani telefonski poziv od Zahira Džefera koji je rekao da on nije sa njim. Nekoliko sati kasnije, policija je nazvala njenog oca i rekla mu da je Nur ubijena. Odveli su ga u rezidenciju porodice Džefer da identifikuje telo svoje ćerke.

Policija nije spekulisala o motivima navodnog ubistva.

Zahirovi roditelji, Asmat i Zakir Džafer, vlasnici Ahmed Džafer i Kompani, jedne od najstarijih porodičnih kompanija za trgovinu i upravljanje projektima u zemlji, takođe su uhapšeni pod optužbom za prikrivanje dokaza. Oboje su u četvrtak odbacili izjavu o jemstvu jer su informacije dostavljene sudiji ukazivale da su obojica učinili „najveće napore“ da uklone dokaze o navodnom ubistvu.

U izjavi za CNN, Rizvan Abasi, advokat oba roditelja, rekao je da su njegovi klijenti javno osudili ubistvo.

„Stojimo sa pogođenom stranom nismo uz svog sina“, navodi se u saopštenju.

U saopštenju na veb stranici kompanije osuđen je incident i rečeno je da „ono što se ne može razdvojiti je naša porodična veza sa tragedijom, ali tražimo da nas sve ne osuđujete zbog užasnih postupaka jedne osobe“.

Pakistan je predložio novi zakon o nasilju u porodici

Nurina smrt skrenula je pažnju na nevolje žena i devojčica u Pakistanu, gde se nasilje nad njima smatra „ozbiljnim problemom“, prema prošlogodišnjem izveštaju organizacije za ljudska prava.

Oko 28 odsto žena u dobi od 15 do 49 godina doživelo je fizičko nasilje od svoje 15. godine, saopštilo je pakistansko Ministarstvo za ljudska prava, pozivajući se na demografsko i zdravstveno istraživanje zemlje za period 2017. i 2018. godine.

Često se nasilje dešava u braku i ne prijavljuje se, jer se smatra kulturnom normom u pakistanskom patrijarhalnom društvu, prema pregledu literature Svetske zdravstvene organizacije o nasilju u porodici u Pakistanu od 2008. do 2018. godine.

Ne sprečavaju samo društvene norme žene da prijave zlostavljanje i pravni sistem je praktično krojen protiv njih.

Ne postoji nacionalni zakon, iako neke pokrajine imaju svoje. Provincije Sind i Beludžistan, na primer, zabranjuju nasilje u porodici, uključujući fizičko, emocionalno, ekonomsko i verbalno zlostavljanje. Ako budu osuđeni, počiniocima preti zatvorska kazna i biće im naloženo da žrtvi plate odštetu. Punjab takođe ima zakone o nasilju u porodici, iako nema krivičnih kazni.

Ipak, u drugim delovima Pakistana, žene su potpuno nezaštićene.

Šta novi zakon predlaže

U predlogu zakona o nasilju u porodici zahteva se da prestupnici kazne ili zatvore zbog zlostavljanja žena, dece ili ugroženih ljudi.

Usvojen je u Narodnoj skupštini, donjem domu parlamenta zemlje, 19. aprila. Međutim, njegov napredak kroz Senat je zastao kada su poslanici opozicije uspeli jednim glasom da upute predlog zakona Senatskom odboru za ljudska prava na dalju reviziju. Senat je na kraju usvojio 21. juna i prešao na sledeći korak, predsednički pristanak, na konačno odobrenje.

Međutim, početkom jula, savetnica premijera za parlamentarna pitanja, Babar Avan, napisala je pismo predsednici parlamenta, tražeći da islamski savet pregleda zakon.
U pismu koje je procurelo, Avan je naveo da je „zakon u suprotnosti sa islamskim b načinom života koji su utvrđeni u odgovornosti države“.

Nije jasno kada će Islamski savet odgovoriti.

Snaga feminizma

Predloženi nacionalni zakon postao je gromobran za feministkinje koje tvrde da je njegovo odlaganje klasičan primer kako se zakonodavstvo u vezi sa nasiljem nad ženama tretira u zemlji.

U danima nakon Nurinog ubistva, ljudi su počeli spontano da se okupljaju kako bi protestovali i održali bdenje u njeno sećanje. Zapaljeno je more belih sveća, okruženo portretima njenog nasmejanog lica i buketima ruža.

Od tada su protesti u gradovima širom sveta, uključujući Dablin, Los Anđeles, Njujork, London i Toronto, u znak sećanja na Nur i protiv femicida u Pakistanu.

BONUS VIDEO: Trka sa vremenom koja je potresla svet

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar