brza hrana Foto: Shutterstock

Britanija se nalazi pred prilikom koja se pruža jednom u životu da se razbije zavisnost građana ove zemlje od nezdrave hrane, piše „Gardijan“. U ambiciozbnom planu navodi se potreba da bude uveden porez na šećer i so u iznosu od tri milijarde funti, a predlog je i da potrošnja mesa bude smanjena za gotovo trećinu.

Pročitajte još:

Nacionalna strategija za hranu koju je izradio poznati kuvar Henri Dimblbi kaže da „pogrešni“ apetiti stanovništva i loša hrana, podstaknuti oslanjanjem potrošača na prerađevine, stavljaju britanski zdravstveni sistem pod prevelik teret i dovode do 64.000 smrtnih slučajeva svake godine.

Njegova najupečatljivija preporuka je porez od 3 funte na kilogram šećara i 6 funti na kilogram soli koji se prodaje na veliko za upotrebu u prerađenoj hrani, restoranima i ugostiteljstvu, što bi kako kaže, bio prvi slučaj u svetu.

To bi bilo poskupljenje do 3,4 milijarde funti godišnje, od kojih trebalo da se finansiraju besplatni školski obroci na dodanih 1,1 miliona dece i revizija britanske kulture hrane i kuvanja, prenosi Gardijan.

Kraj šećera i soli

Predlog je kritikovan kao regresivan, jer bi najviše pogodio najsiromašnije protrošače. Međutim, Dimblbi veruje da bi porez podstakao proizvođače da smanje nivo soli i šećera preformulisanjem proizvoda. Strategija naglašava štetu koju prehrambeni i poljoprivredni sektor nanosi klimi i prirodi.

Ministri moraju da ubrzaju promene u prehrambenim navikama i kulturi ishrane ljudi ako Velika Britanija želi da ispuni svoje ciljeve u pogledu zdravlja, klime i očuvanja prirode, navodi se u predlogu.

brza hrana

Potrošnja mesa i ultraprerađene hrane u Velikoj Britaniji morala bi da padne za skoro trećinu, a unos voća i povrća do 2032. godine porast za 30 odsto.

Smanjenje trenutnih nivoa potrošnje mesa smanjilo bi emisije gasova sa efektom staklene bašte i druga zagađenja i oslobodilo bi poljoprivredno zeljište za šume i tresišta koja mogu da apsorbuju ugljen-dioksid, kako je potrebno da bi se postigla ciljna neto nula emisija u Velikoj Britaniji do 2050. godine, prenosi Gardijan.

Porez na meso

Strategija uključuje porez na meso, koji se pokazao mnogo nepopularnijim u anketi od poreza na so i šećer, nazivaći ga „politički nemogućim“. Umesto toga, sugeriše se odvraćanje potrošača od mesa, na primer stavljanjem vege kobasica odmah pored mesnih, što je proveren način da se da podstakne prodaja. Takođe se podržava ideja zamene prerađene hrane mesom na biljnoj bazi.

Dimblbi je rekao da je pandemija bila „bolna provera stvarnosti“, a gojaznost je glavni faktor u stopi smrtnosti u Velikoj Britaniji. Velika Britanija je treća najdeblja nacija među najbogatijim državama sveta, sa tri od 10 odraslih koji su gojasni.

Dimblbi je istakao da su vladine intervencije ključne.

Nezavisnu nacionalnu strategiju za hranu naručio je 2019. godine tadašnji sekreter za zaštitu životne sredine Majkl Gov, a prošle godine je izradio privremeni izveštaj. Vlada je obećala da će u roku od 6 meseci pripremiti odgovor.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar