Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Brisel navodno zatvara svoja vrata tokom leta dok osoblje EU juri na odmore i na plaže. Međutim, za jednu grupu zvaničnika ove godine nije bilo velike pauze. Imali su zadatak da prečešljaju pravila jedistvenog tržišta kako bi pronašli kreativne načine za ublažavanje uticaja "Protokola o Severnoj Irskoj", prenosi BBC.

PROČITAJTE JOŠ:

Protokol je sporazum o Bregzitu koji sprečava čvrstu irsku granicu – zadržavajući Severnu Irsku na jedinstvenom tržištu robe EU. To takođe stvara novu trgovinsku granicu između Severne Irske i ostatka Velike Britanije, što stvara poteškoće mnogim preduzećima. Ove nedelje je EU pokazala plodove svog rada.

„Potpuno smo izvrnuli naša pravila naglavačke“, rekao je protpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.

Naslovi su privukli pažnju – smanjenje od 80 odsto na čekovima za prehrambene proizvode Velike Britanije namenjene prodavnicama u Severnoj Irskoj i smanjenje carinskih formalnosti za 50 odsto.

Tim brojkama treba prići sa određenim oprezom jer dolaze sa upozorenjima, a u slučaju carine nije potpuno jasno kako će se cilj postići. Ali sveukupan cilj je jasan – preduzećima iz Severne Irske trebalo bi da bude lakše da nastave uvoz robe iz ostatka Velike Britanije. Predlozi za poljoprivrednu hranu su najpotpunije izraženi, nadovezujući se na postojeće „grejs periode“ što znači da se pravila EU ne sprovode u potpunosti, prenosi BBC.

Pravila EU o uvozu hrane zasnivaju se na izvoznim zdravstvenim sertifikatima. Živim životinjama i proizvodima životinjskog porekla – mesu, mleku, ribi i jajima – potreban je izvozni zdravstveni sertifikat za ulazak na jedinstveno tržište. Taj sertifikat mora da potpuše veteritan ili druga kvalifikovana osoba u zemlji izvoznici nakon što pregledaju robu.

On je potreban za svaku drugu liniju proizvoda, na primer postoje razlitiči sertifikati za mleko i jogurt, a ne generički mlečni sertifikat.

Druga linija odbrane EU za bezbednost hrane je rad graničnih kontrolnih punktova. Sva roba za koju je potreban zdravstveni sertifikat mora proći kroz ove objekte u kojima postoje tri vrste provera – na dokumentima, provera identiteta i neki fizički pregled. Provera dokumenata je već onlajn proces, ali EU predlaže da se identitet i fizičke inspekcije smanje daleko ispod onog što se obično zahteva na granicama jedinstvenog tržišta. Na ovo se odnosi manjenje od 80 odsto.

U predlogu EU kaže se da bi novi provara bio deo ukupnog sistema koji definišu principe upravljanja razicima i srodne odluke kako je predviđeno zakonodavstvom EU.

Ovo glasi kao klimanje dokazima koji je glavni veterinar Severne Irske Robert Huei dao parlamentarnom odboru prošle godine.

On je rekao da će učestalosti provera predviđenih zakonom mogu povećati ili smanjiti prema lokalnoj proceni rizika. Nadao se da će to omogućiti da se provere robe u supermarketima „približe nuli ili možda svedu na nulu“. Čini se da EU kreće u tom pravcu, ali uz dosta upozorenja.

Prvo, lagani dodir se odnosi samo na prizvode poreklom iz Velike Britanije ili EU, tako da na primer slučaj madagaskarskih kozica koje dolaze iz skladišta britanskih supermarketa ne bi imao koristi od smanjenja.

Drugo, primenjuje se samo na maloprodajnu robu, a ne na sastojke koji su namenjeni daljoj komercijalnoj preradi. Roba će takođe morati biti označena samo za prodaju u Velikoj Britaniji.

EU kaže da će takođe zavisiti od svog dugogodišnjeg zahteva za pristup informacijama u realnom vremenu o trgovinskim tokovima Britanije i Severne Irske, oblasti u kojoj Šefčoič kaže da je postignut napredak.

Konačno, EU zahteva od Britanije da izgradi odgovarajuće opremljene granične prelaze sa osobljem koji će zameniti privremene objekte koji trenutno rade.

Dobra nacionalnog identiteta

Postoji još jedna sloj komplikacija za ono što je poznato kao zabranjena i ograničena roba. To su proizvodi koje EU obično smatra previše rizičnim da bi ih pustili na jedinstveno tržište, uključujući rashlađene kobasice. EU je nameravala „grejs period“ kako bi omogućila trgovcima na malo u Severnoj Irskoj da zamene svoje dobavljače britanskih kobasica, britanska vlada se nadala da će moći da dogovori neki drugi aranžman. Ovo je na kraju eksplodiralo u takozvani rat kobasicama za koji je EU sada predložila razduživanje.

Kobasice i možda neki drugi predmeti mogli bi se označiti kao „roba nacionalnog identiteta“ što znači da imaju posebnu rezonancu u Severnoj Irskoj.

Ovi proizvodi bi se i dalje mogli prodavati u Severnoj Irskoj ali bi za njih bili potrebni sopstveni zdravstveni sertifikati, umesto da budu obuhvaćeni konceptom „jednog sertifikata po kamionu“.

Predlozi EU takođe ostavljaju otvorenu mogućnost da se proizvodi koji nisu proizvodi nacionalnog identiteta i dalje mogu zabraniti, iako će to iti predmet pregovora.

Raoul Ruparel, bivši savetnik za Bregzit nekadašnje premijerke Tereze Mej, rekao je da zahtev za stalnim usklađivanjem sa propisima o proizvodima „zapravo nije novo rešenje“.

On je dodao da takođe nije jasno da li bi Britanija pristala na ovaj aranžman na duže staze.

BONUS VIDEO: Britanska vojska u dostavi goriva širom ostrva

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar