Foto:EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Kongres SAD je tokom noći nastavio zasedanje na kojem bi trebalo da bude potvrđena pobeda kandidata demokrata Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima, nakon što je kompleks Kapitola "očišćen" od pristalica odlazećeg predsednika Donalda Trampa, koje su prekinuli sednicu, nakratko zauzeli zgradu Kongresa i izazvali nemire u kojima je stradala najmanje jedna osoba.

Prema poslednjim informacijama koje objavljuje portal CNN, senatori su većinom glasova odbacili prigovore na rezultate glasanja na predsedničkim izborima u Pensilvaniji, jednoj od saveznih država u kojoj je Bajden odneo tesnu pobedu nad Trampom. Uprkos svemu, sedam republikanskih senatora jeste glasalo za odbacivanje rezultata.

Istovremeno, Trampov zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Met Potinger podneo je ostavku nakon Trampove reakcije na upad demonstranata u Kapitol. Odlazeći predsednik SAD je, podsećamo, poručio svojim pristalicama da se povuku, ali nije jasno osudio taj čin, napisavši na Tviteru da su „posebni“ i da ih „voli“.

Predsedavajuća Predstavničkog doma Kongresa Nensi Pelosi navela je da će dan koji bi uvek bio „deo istorije“ biti upamćen po „sramotnoj slici zemlje koja se raširila svetom“. Desetine Trampovih pristalica upale su tokom dana u zgradu Kongresa SAD u vreme zasedanja i privremeno sprečile zakonodavno telo da potvrdi pobedu Bajdena na predsedničkim izborima. Policija ih je posle četvoročasovne okupacije Kongresa proterala iz te oblasti.

Tokom nasilja Trampovih pristalica, u Kongresu je iz vatrenog oružja ranjena žena koja je kasnije podlegla povredama. O tom incidentu nije poznato više detalja. Desetine Trampovih pristalica upale su u Kongres oko 14.00 (20 h po centralnoevropskom vremenu) nakon demonstracija protiv izbornih rezultata, a članovi oba doma su evakuisani. Sukobi demonstranata i policije izbili su nedugo nakon što se Tramp obratio hiljadama pristalica na protestu ispred Kongresa i usijao atmosferu ponavljanjem neosnovanih tvrdnji da je pokraden na predsedničkim izborima.

„Nećemo im dozvoliti da ućutkaju vaše glasove“, rekao je Tramp pristalicama ispred Kongresa. Na zajedničkom zasedanju Predstavničkog doma i Senata Kongresa SAD noćas će biti nastavljeno objavljivanje glasova takozvanih elektora po saveznim državama.

Na izborima 3. novembra glasači se nisu opredeljivali direktno za Trampa ili Bajdena, već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji su 14. decembra formalno birali predsednika tajnim glasanjem. Mediji su objavili da je Bajden tada dobio potrebnih 270 od 538 elektorskih glasova. Nakon što bude objavljeno kako su glasali elektori jedne savezne države, članovi Kongresa mogu da ulože prigovor na takav ishod.

Ako pismeni prigovor na rezultat u jednoj saveznoj državi podnese najmanje po jedan član oba doma Kongresa, zajedničko zasedanje se prekida i Predstavnički dom i Senat se razilaze. Dva doma odmah nastavljaju odvojena zasedanja. Debata o prigovoru na glasove elektora u jednoj saveznoj državi može da traje najviše dva sata, a potom sledi glasanje. Da bi prigovor bio usvojen, a glasovi elektora u toj državi poništeni, potrebno je da za to glasa većina u oba doma.

Foto:REUTERS/Jim Bourg

Pošto demokrate imaju većinu u Predstavničkom domu Kongresa, nema izgleda da bi pobeda Bajdena nad Trampom mogla da bude osporena. Ako Bajden bude imao najmanje 270 elektorskih glasova posle objavljivanja rezultata u svih 50 saveznih država i Distriktu Kolumbija, i očekivanih prigovora, njegova pobeda će biti i zvanično potvrđena. Bajden treba da stupi na dužnost predsednika 20. januara.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare