Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Migranti koji su napustili kamp Lipa kod Bihaća nakon paljenja šatora protekle noći, pokušali su da blokraju magistralni put i uđu u grad čiji stanovnici odlučno poručuju da ne žele izbeglice u Bihaću.

Pročitajte još:

Ale Šiljdedić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, za Klix.ba je rekao da su migranti pokušali da blokiraju magistralni put M-5 prema Bihaću te da manje grupe silaze u Bihać.

„Naši pripadnici su izašli samo kako bi izvršili deblokadu magistralne ceste, a većih problema oko Lipe nije bilo. Migrante iz kampa Lipa nemoguće je zadržati na toj teritoriji jer se radi o livadama, gde bi i vojska teško mogla držati sve pod kontrolom, pa se u malim grupama ili pojedinačno spuštaju prema gradu obilaznim putevima“, rekao je Šiljdedić.

On je podsetio da je slićnih situacija bilo i proteklih godina i dodao da će „nerešavanje smeštaja dovesti i do bezbednosnog problema i to je deo posla koji ćemo raditi koliko je u našoj moći“.

Mještani Bihaća i sinoć su se okupili pred migrantskim centrom Bira gde su protestvovali s jasnim porukama da ne žele još više migranatana u centru grada.

Nakon što su iz Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine dostavljene instrukcije za ponovno privremeno otvaranje centra Bira do završetka građevinskih radova u potvrđenom prihvatnom kampu Lipa, građani Bihaća preksinoć su sprečili ulazak tri transportna vozila Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u prostor ovog zatvorenog centra.

Tom prilikom, građani su najavili da će stražariti koliko god bude potrebno, ali povratak migranata u centar grada neće dozvoliti.

Pročitajte još:

Bivši većnik u gradskom veću Bihaća Adnan Habibija kaže da govori u ime svih građana ovog grada kada kaže da su ovi potezi neophodni, jer je zbog migranata Bihać postao apokaliptičan grad.

„Kamp Bira je bio jedan od generatora problema jer se nalazio u centru grada. Migranti tu nisu bili ni pod kakvom kontrolom. Izlazili su kad hoće, išli gde hoće. Bilo je puno incidenata, napada na građane, provala, krađa… U tom periodu znalo je biti šest-sedam hiljada migranata u gradu, koji su u potpunosti narušili normalan životni ritam građana. Reka Una, koja je naš najveći turistički potencijal, sada služi da migranti u njoj peru veš i kupaju se goli u centru grada“, kaže Habibija.

Kako je rekao, ulaz u Biru je blokiran već 80 dana i ostat će koliko god bude potrebno, sve dok vlasti u državi ne shvate da grad Bihać i Unsko-Sanski kanton (USK) ne mogu sami podnijeti težinu migrantske krize u našoj zemlji.

„Osnovali smo noćne straže kako ne bi pokušali nekim trikom prebaciti migrante u Biru. Mi ih u gradu ne želimo u tolikom broju. Nije problem da i Bihać podnese deo tereta migrantske krize, ali samo zajedno s drugim gradovima u BiH. Problem ne bi bio ni približno toliko velik kada bi se ravnomerno podelio teret. Prvi put imamo situaciju u USK da je vlast stala uz građane, jer je ovo pitanje sigurnosti svih nas. Nama policijski čas zbog pandemije koronavirusa nije ništa novo, jer mi imamo ograničenu slobodu kretanja noću već godinama zbog straha od migranata“, zaključuje Habibija.

Budućnost 1.350 migranata u kampu Lipa te njih blizu 200 koji se nalaze oko kampa neizvesna je, a svi oni će najverovatnije krenuti u šume ili će spas od zime potražiti u okolnim naseljima s obzirom na to da im nije osiguran adekvatan smeštaj, navodi Klix.ba.

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar