Foto: EPA-EFE/SHI ZHI

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) neće objaviti očekivani preliminarni izveštaj o rezultatima misije u Kini. Zbog toga je 26 naučnika pozvalo na novu međunarodnu istragu o poreklu koronavirusa, prenosi Vol Strit Džurnal.

Pročitajte još:

Odluka SZO-a da ne objavljuje preliminarni izveštaj dolazi usled napetosti između Pekinga i Vašingtona zbog istrage o poreklu koronavirusa koji se pojavio u kineskom gradu Vuhanu 2019. godine. Važno je napomenuti i to da je ova misija u Kini završena pre nekoliko sedmica.

Naučnici su zahtev o pokretanju nove istrage iskazali u otvorenom pismu naglašavajući da SZO nije imala dovoljan pristup da bi istražila moguće izvore koronavirusa uključujući i podatak da li je on potekao iz laboratorije, prenosi Vol Strit Džurnal.

Žalba naučnika dolazi u trenutku kada SAD, koje su nedavno poništile odluku o napuštanju SZO-a, traže veću transparentnost u istrazi rekavši da čekaju na pregled izveštaja o misiji u Vuhanu i pozivajući Kinu da objavi sve relevantne podatke, uključujući i one o prvoj potvrđenoj zarazi u decembru 2019. godine, a moguće i ranije.

Peking u međuvremenu ima slične zahteve za misije koje predvodi SZO u drugim zemljama, uključujući i SAD, kako bi se moglo istražiti da li je virus mogao doći iz neke druge zemlje u Kinu putem uvoza smrznute hrane.

Direktor SZO-a Tedros Adhanom Gebrejsus izjavio je 12. februara da će istražni tim u roku od sedam dana izdati sažeti izveštaj u kom će biti koncizni rezultati misije u Kini, a da će potpun izveštaj biti objavljen nakon nekoliko sedmica.

Foto:EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Međutim, sažeti izveštaj još nije objavljen.

Peter Ben Embarek, naučnik za sigurnost hrane, koji je i vodio tim, istakao je da će sažetak biti objavljen zajedno sa potpunim, konačnim izveštajem u narednim danima.

Pojasnio je i to da sažeti izveštaj nema sve detalje i da ne bi zadovoljio znatiželju čitalaca.

Grupa od 26 naučnika, među kojima su stručnjaci iz oblasti virusologije, zoologije i mikrobiologije istakli su da nije moguće da je tim SZO-a sproveo potpunu istragu, te da će svaki izveštaj uključivati političke kompromise i ustupke prema Kini, jer ih upravo ta država mora odobriti.

Dalje su naveli da bi istraga bila kredibilna ukoliko bi imala poverljive intervjue, potpunije pristupe bolničkim evidencijama potvrđenih i potencijalnih slučajeva koronavirusa krajem 2019. godine.

Osim toga, istakli su da je bilo potrebno istraživačima omogućiti uvid u evidencije koje podrazumevaju način postupanja sa pandemijom, rad osoblja, uzgoj životinja i zapisnike o eksperimentima iz svih laboratorija koji rade na izučavanju virusa.

„Ne možemo priuštiti sebi istragu o poreklu pandemije koja nije temeljita, verodostojna i transparentna. Dosadašnji napori ne ukazuju na to da je sprovedena takva istraga“, naveli su naučnici iz Francuske, SAD-a i Indije, Australije i drugih zemalja koji potpisuju otvoreno pismo.

Naglasili su i to da je Kina pružila premalo informacija i podataka istraživačima koji su pokušali utvrditi poreklo koronavirusa i način na koji su se ljudi zarazili, prenosi Klix.ba. Tim SZO-a je po završetku misije u Vuhanu saopštio da isključuje hipotezu o curenju koronavirusa iz laboratorije za viruse u ovom gradu.

Međutim, direktor SZO-a kasnije je rekao da sve hipoteze još uvek ostaju otvorene i zahtevaju dalju analizu, posebno nakon što je Peking odbio da pruži timu istraživača informacije o prvim slučajevima zaraze.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar