Aleksa Bečić Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Novi predsednik Skupštine Aleksa Bečić najavio je da će se zalagati da se što više koristi institut parlamentarne istrage, a da kontrolna saslušanja postanu deo redovnog rada parlamenta.

“Iako je logično da je za parlamentarnu istragu više zainteresovana opozicija, obećavam da ću lično, sa pozicije predsedniika Skupštine, podsticati da se institut parlamentarne istrage što više koristi kao značajno sredstvo za jačanje demokratske kontrole vlasti i stvaranje uslova da i najšira javnost učestvuje u toj kontroli”, rekao je Bečić u intervjuu “Vijestima”.

U Crnoj Gori vlast je uređena po načelu podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Ustav takođe uređuje to da vlast počiva na ravnoteži i međusobnoj kontroli. Parlament koji vrši zakonodavnu vlast i koga čine poslanici izabrani na neposrednim izborima, po prirodi svoje ustavne pozicije i izvornog legitimiteta, pozvan je da vrši demokratski, parlamentarni nadzor nad ostalim granama vlasti, posebno nad izvršnom vlašću. Jasno sam ukazao da Skupština sa jedne strane neće biti verifikaciono sredstvo bilo koje vlade, ali sa druge strane ni kočnica reformama i progresu, što je pristup koji će i samu vladu učiniti boljom i kvalitetnijom prilikom koncipiranja politike i utvrđivanja predloga zakona, rekao je on.

Pročitajte još:

Činjenica da je Skupština kao najviši predstavnički dom građana, od svih državnih institucija ubedljivo najviše otvorena za javnost, dodatno daje značaj njenoj kontrolnoj funkciji, ke Bečić i ocenjuje da je „jako loše“ za parlamentarizam što u Skupštini u prethodnom, četvorogodišnjem mandatu, nije realizovana nijedna parlamentarna istraga, a veoma su bila retka i kontrolna saslušanja.

„Kao što se zna, parlamentarna istraga je zavredila da ima status ustavne kategorije i kada Skupština koristi taj institut, predstavlja moćno sredstvo za prikupljanje informacija i činjenica vezanih za rad i postupanje državnih organa u nekom konkretnom slučaju koji izaziva posebnu pozornost društva“, rekao je on.

Bečić smatra da  „institut kontrolnih saslušanja predstavnika državnih organa pred nadležnim radnim telima Skupštine mora postati deo redovnog rada Skupštine i njenih radnih tela“ i dodaje da su kontrolna saslušanja i parlamentarne istrage značajni mehanizmi demokratske kontrole vršenja vlasti.

Novi predsednik Skupštine Crne Gore poručuje da neće biti revanšizma ali da to „ne znači da će se tolerisati ili okretati glava od bilo koje vrste nezakonitosti koja se uoči“.

Ono što je najvažnije, kaže,  jeste transparentnost rada, naročito u delu finansija zbog čeka su vrata Skupštine „širom otvorena za Državnu revizorsku instituciju i njihovu reviziju“.

On je pozvao sve koji imaju bilo kakva saznanja i dokaze o nezakonitostima da ih dostave i dodao da, ukoliko se prilikom revizije poslovanja iz prethodne ili prethodnih godina utvrde određene nezakonitosti, očekuje da će nadležne institucije na to pravovremeno reagovati i sprovoditi zakonom utvrđene procedure i postupke.

Aleksa Bečić Foto: Savo Prelević/Vjesti.me

Bečić je rekao i da se sada vladajuća koalicija neče rukovoditi političkom pripadnošću kao osnovom za stupanje u radni odnos. „Stručnost, sposobnost i znanje, kriterijumi su za zapošljavanje i princip koji ćemo poštovati. Dakle, ako je neko stručan, potpuno je nebitno da li pripada ovoj ili onoj partiji. Mi smo država u čijem političkom sistemu gravitiraju brojni politički subjekti, a u skladu sa tim je najveći broj građana član neke od njih. Tako da, politička pripadnost partiji čiji sam predsednik ili bilo kojoj drugoj partiji, neće biti kriterijum za zapošljavanje. Konačno, znanje i sposobnost su na prvom mestu“.

Bečić je rekao i da ne očekuje opstrukciju DPS-a u konstitutisanju skupštinskih tela i dodao da očekuje „konstruktivno učešće parlamentarne opozicije u radu odbora“.

Bečić je najavio da će se raditi na zaustavljanju korupcije i tajkunizacije, stvaranju stabilne investicione klime za investitore i pružanju pomoći preduzetnicima i malim privrednicima.

„Nastojaćemo da strateški pristupimo turizmu, koji je, nažalost, strahovito pogođen ove godine zbog politike dvostrukih aršina. Očekujem od Vlade Crne Gore da sa posebnom pažnjom donese kratkoročne i srednoročne mere koje bi obezbedile što brži oporavak. Pod tim podrazumevam različite modele finansijskih intervencija i posebnih kreditnih linija“, rekao je on i dodao da će se o konkretnim merama govoriti kad vlada „skenira aktuelno stanje sa finansijama i obavezama“.

Ovo je proces koji zahtijeva strpljenje i razumevanje svih građana Crne Gore, jer mi nismo došli na nulu, već u ogroman minus. Sada je važno da prvo iz potonuća isplivamo na površinu, a potom da zajedničkim snagama što brže plivamo ka mirnim i sigurnim ekonomskim lukama, poručio je Bečić.

On je rekao da ne očekuje neke probleme oko konstituisanja vlade. „Prirodno je da prilikom formiranja vlasti dolazi do određenih nesuglasica, ali ja bih to nazvao demokratskim dijalogom, sve dok se kreće u granicama političkih argumenata. Zato očekujem da se nastavi nivo dosadašnje efikasnosti i u pogledu budućih dogovora, imajući u vidu da je postignuta saglasnost u odnosu na ključne državne pozicije“, rekao je on.

Očekuje nastavak saradnje sa manjinskim partijama

„Više puta sam naglasio da manjinske partije treba da uzmu učešće u vladi, jer bez predstavnika manjina u vlasti, nema punog pomirenja u Crnoj Gori. U izbornoj noći sam naglasio da u Crnoj Gori treba uspostaviti pravilo da manjinske partije obavezno učestvuju u svakoj vlasti. To je jedan veoma važan model koji će, nadam se, naići na razumevanje svih“, rekao je on.

„Koristim opet priliku da se zahvalim poslanicima manjinskih partija na podršci prilikom izbora za predsednika Skupštine i očekujem da će se saradnja nastaviti kroz parlament, ali i vršenje vlasti, na zadovoljstvo svih građana Crne Gore“, poručio je Aleksa Bečić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare