Džo Bajden Joe Biden
Džo Bajden Foto:EPA-EFE/Yuri Gripas

Predsednički medeni mesec američkog lidera Džoa Bajdena zvanično je okončan, nizom problema - predvođenih stalnim porastom Delta varijante koronavirusa, tako da su poslednjih nekoliko dana postali jedni od najgori koje je Bajden imao od kada je ušao u Belu kuću, prenosi CNN.

PROČITAJTE JOŠ:

Sa čime se Bajden trenutno nosi:

* SAD sada u proseku beleže više od 85.000 novih slučajeva zaraze koronom na dnevnom nivou u poređenju sa 23.000 slučajeva pre samo tri nedelje. Bela kuća je želela da do 4. jula stopa vakcinisanih jednom dozom bude 70 odsto, a taj cilj je ostvarila mesec dana kasnije.

* Bajdenova administracija je pretrpela kritike zbog preporuke Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolest da čak i vakcinisani moraju da nose maske u zatvorenom prostoru gde postoji cirkulisanje virusa.

* Usled moratorijuma na iseljenja koji ističe 1. avgusta – što znači da će sada milioni Amerikanaca morati da plaćaju staraninu i zakupninu ili da budu izbačeni iz svojih domova – pojavilo se prebacivanje krivice.

Demokrate iz Predstavničkog doma – predvođene predsednicom Nensi Pelosi i prestavnicom Njujorka Aleksandrijom Okasio Kortez, rekli su da nisu imali dovoljno vremena da reše problem pre nego što je Kongres otišao na pauzu u avgustu, pa sada pozivaju bajdena da preuzme akciju. Bela kuća insistira da nema moć da produži moratorijum.

CNN je tokom vikenda napisao: „Napred-nazad otkrili su retku podelu između predsednika Džoa Bajdena i članova njegova partije i doveli su do optužbi ko je kriv“.

* Broj malolenika bez pratnje koji prelaze južnu granicu SAD-a verovatno je u julu dostigao svoj maksimum.

„Nagli porasti od juna su bili zapanjujući, jer se prelazi obično usporavaju tokom zagušljivih – a ponedak i fatalnih letnjih vrućina“, napisao je AP.

Čak i u ovome što izgleda kao pobeda – dvostranački sporazum Senata o „tvrdom“ zakon o infrastruktiri – Bajdenu se javljaju problemi. Čak i pod pretpostavkom da Senat usvoji zakon, što bi trebalo, liberali u Domu već javno i glasno govore o svom nezadovoljstvu nekim delovima zakona.

Iako veći deo zemlje i dalje odobrava posao koji Bajden obavlja, ti brojevi su počeli da opadaju.

U anketi Univerziteta u Monmutu se navodi da je u aprilu Bajden imao podršku od 54 odsto, a da ga nije podržavalo 41 odsto ljudi. U najnovijem istraživanju krajem jula, imao je podršku od 48 odsto, a nije ga podržaval 44 odsto ljudi.

Šta budućnost nosi za Bajdena? Iskreno, odgovor niko ne zna.

Kao i većina prvih meseci Bajdenovog predsednikovanja, skoro sve zavisi od koronavirusa.

Da li će Delta varijanta nastaviti da se širi? Da li će broj umrlih od virusa nastaviti da raste, da li će se povećati broj vakcinisanih?

Odgovori na ova pitanja će utvrditi da li je ovo samo privremeni zastoj ili početak dužeg opadanja Bajdenove popularnosti, kao i popularnosti njegove administracije. Trenutno stvari izgledaju loše za Bajdena.

Galupova anketa pokazuje da samo 40 odsto Amerikanaca veruje da se situacija sa koronom u SAD popravlja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar