Edi Rama
Edi Rama Foto:EPA-EFE/FILIP SINGER

U nedelju 25. aprila Albanci izlaze na opšte izbore koji se smatraju najvažnijim u poslednjih deset godina. Glavna bitka vodi se između Edija Rame i njegovih socijalista sa jedne i Ljuljzima Baše i demokrata sa druge strane.

PROČITAJTE JOŠ:

Na izborima pravo glasa ima oko 3,6 miliona birača, a bira se 140 poslanika za parlament kojim sada dominira Ramina partija (PS). Ankete kažu da kako se dan glasanja bliži procenti opozicije rastu. Prema poslednjem istraživanju koje je radila kompanija “Smith Research & Consulting” Demokratska stranka (PD) je u prednosti – 46.1 odsto naspram 42.4.

Čini se da ankete ne brinu Ramu i da je prilično siguran u pobedu. Pre nekoliko dana izjavio je da ukoliko njegova partija ne osvoji 71 mandat, on neće formirati „vladu iz sažaljenja“. Sa druge strane, Baša je već potpisao predizborni koalicioni sporazum sa Socijalističkim pokretom za integraciju (LSI) sa kojom planira da oformi vladu nakon izbora.

Treći mandat za Ramu?

Rama je u kratku, ali burnu kampanju ušao sa velikim obećanjima. Od masovne vakcinacije protiv korone preko gradnje luke, aerodroma i autoputeva do otvaranja novih radnih mesta. Karta na koju igra je i izgradnja stanova za žrtve zemljotresa u novembru 2019. godine, ali i reforme.

”U trećem mandatu učinićemo nepovratnim sve reforme koje još nisu završene”, rekao je tokom kampanje.

Tokom poslednjih osam godina Ramine vladavine reforme su uglavnom bile samo predizborno obećanje, a životni standard je pogoršan.

Albanija je jedna je od najsiromašnijih zemalja u Evropi, sa zvaničnom stopom nezaposlenosti od 15 procenata, a među mladima oko 30 procenata. Prema podacima Svetske banke siromaštvo u toj zemlji povećano je za jedan procenat, a čak 18 odsto stanovnika živi sa manje od 1,90 dolara dnevno.

Uz loše ekonomske rezultate, prethodna dva Ramina mandata obeležio je i veliki odliv stanovništva. Kako navodi EUobserver, ukupno 360.000 Albanaca (gotovo 12 odsto od ukupne populacije) podnelo je zahtev za azil u nekoj od država članica EU. Između 2016. i 2019. godine, Albanija je bila treća na spisku zemlja čiji građani traže azil u EU, a ispred nje bile su samo ratom razorene Sirija i Avganistan.

Korupcija je prisutna u svim segmentima društva, Albanija je već godinama na glasu kao “evropska Kolumbija” i najveći proizvođač kanabisa, a Stejt dipartment je prethodnih godina označavao kao “vodeću zemlju za pranje novca”.
I Rama lično, ali i ljudi iz njegovog okruženja često su dovođeni u vezu sa korupcijom i kriminalom. U junu 2019. nemački tabloidni list Bild objavio je snimke na kojima se čuje kako mafijaški bos dogovara sa lokalnim političarem ko će biti budući poslanik Socijalističke partije i kako da kupi glasove za njega.

Ramina glavna konkurencija

Konzervativna Demokratska stranka i njen lider Ljuljzim Baša fokus u kampanji stavili su na tešku ekonomsku situaciju, nezaposlenost i korupciju, obećavajući promene, borbu protiv organizovanog kriminala i “zaustavljanje propadanja Albanije”.

“Za osam godina Rama nije ispunio obećanja, osam godina oklevanja, osam godina prevare. Loše se odstranjuje glasanjem. Korupcija se odstranjuje glasanjem. Prevara i neuspeh se uklanjaju glasanjem. Sve to se uklanja tako što ćemo se svi ujediniti i glasati u nedelju“, rekao je Baša.

Baša je inače advokat školovan u Holandiji koji se duže od decenije bavi politikom. Karijeru je počeo na Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, bio je savetnik za pravosuđe misije UNMIK-a na Kosovu, ali i ministar u nekoliko resora u vreme Raminog prethodnika Saljija Beriše.

Već je jednom pobeđivao Ramu i to u direktnom okršaju. Na lokalnim izborima 2011. godine preuzeo je mesto gradonačelnika od Rame koji je bio na čelu grada od 2000. godine.

Napeta kampanja

Albanija je godinama unazad duboko podeljna između socijalista i demokrata, zbog čega su sve predizborne kampanje do sada bile burne i napete. Poslednja je odnela je i jednu žrtvu.

Nekoliko dana pred parlamentarne izbore u pucnjavi u gradu Elbasan ubijen je Pjerin Džuvani, lokalni socijalista, a ranjeni su njegov zet i policajac koji su slučajno zadesio na mestu obračuna, objavio je albanski Top čenel.

Edi Rama
Edi Rama Foto:EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Policija je kao napadača identifikovala Arbera Peopleku, bivšeg pripadnika specijalnih jedinica albanske policije i lokalnog zvaničnika Demokratske partije. On se sam predao policiji gde je tvrdio da je pucao u samoodbrani.Navodni motiv okršaja je kupovina glasova pred parlamentarne izbore koji se održavaju u nedelju.

Još jedan skandal obeležio je kampanju – otkriće baze sa ličnim podacima, uključujući i istorijat glasanja 910.000 građana. Reč je bazi koju navodno u izborne svrhe koristi Ramina Socijalistička partija.

Do ovog otkrića došli su novinari portala Lapsi.al, a prema njihovim saznanjima među podacima u bazi nalaze se i matični broj, ime, ime oca, prezime, datum rođenja, mesto glasanja, mesto rođenja, šifra prebivališta, broj telefona, da li su imigranti i ako jesu, iz koje zemlje, da li je verovatno da će glasati za Socijalističku partiju, rodno mesto, ime poslodavca i pokrovitelja.

Desetak dana uoči izbora Andi Bušati i Armand Škulaku, vlasnici i urednici Lapsi.al, pozvani su na saslušanje od strane Specijalnog tužilaštva protiv organizovanog kriminala i korupcije (SPAK) u okviru formalno otvorene istrage o ovom slučaju.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar