Foto: Printscreen/YouTube/DPS Crne Gore

Izvod iz baze za dva biračka mjesta u Kotoru, oba u naselju Škaljari, otkriva da DPS ima pristup podacima iz biračkog spiska - prezime, ime, adresa, jedinstveni matični broj građana, pol, datum, državu i mjesto rođenja, ali i ime oca i rođeno prezime, što birački spisak ne sadrži, kako se navodi u Zakonu o biračkom spisku. Ovi podaci i spiskovi koriste se za procene - da li će građanin glasati za DPS.

U bazi, pišu Vijesti, stoje i sledeći podaci – da li je upisani ili upisana član partije, da li je siguran glasač i kako je glasao na izborima 2012. 2013. i 2014. godine, te procene kako će glasati na izborima 2016. Sigurni glasači se označavaju plusom, a oni koji po proceni neće glasati za DPS – minusom. Tu su i šifrovane oznake: A što označava apstinenta, I – osobu koja živi ili značajno vreme provodi u inostranstvu (npr. pomorci), N – nezainteresovan ili nepoznato i R – osoba sa kojom treba obaviti razgovor.

Pročitaj i:

Baza u koju Vijesti imaju uvid sadrži i tri procene koje obično rade različite osobe, a postoji i kategorija napomena – od toga u kojoj je građanin partiji, do podataka da li je u inostranstvu, da li je na neki način povezan sa nekom institucijom (npr. Dom starih) i slično. Demokratski front je još 2012. godine optužio DPS da vodi bazu „siguran glas“ i tada su optužili šeficu administracije Filozofskog fakulteta u Nikšiću Nadu Martinović da je zadužena za nju, što je ona negirala.

Među imenima onih koji su, prema bazi, radili procene za DPS, najpoznatiji su predsednik Opštinskog DPS u Podgorici i zamenik gradonačelnika glavnog grada Časlav Vešović, direktorka Narodnog muzeja Anastazija Miranović, sadašnji predsednik Opštine Kotor Željko Arpcović i bivši vaterpolo reprezentativac i odbornik DPS u Kotoru Mirko Vičević.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare