Foto: MARVIN RECINOS / AFP / Profimedia,Michal Fludra/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia,EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY

Nakon viševekovne borbe žena za bolju poziciju u društvu, koja podrazumeva pravo da sa svojim životima upravljaju kako žele i odreknu se patrijarhata u kojem je njihova društvena uloga bila ograničena na rađanje, iz Sjedinjenih Država stigla je vest da će se, ako je verovati "procurelom" nacrtu odluke o abortusu, ukinuti presuda iz 1973. godine kojom je legalizovan. Koliko bi ova odluka mogla da bude kobna po ženski rod najbolje pokazuju priče pet žena iz celog sveta čiji su se životi zbog zabrane abortusa u njihovim zemljama završili tragično.

Prva među njima je Savita Halapanavar koja je preminula u 31. godini od trovanja krvi, nedelju dana nakon što je stigla u Univerzitetsku bolnicu Galvej (UHG) u Irskoj žaleći se na intenzivan bol u leđima.

Pročitajte još:

Halapanavar, poreklom iz Indije, bila je u 17. nedelji trudnoće sa prvim detetom i otišla je u bolnicu sa svojim suprugom kako bi otkrili uzrok bolova. Nakon urađenih analiza lekari su joj saopštili da je pobačaj neizbežan. Ali, kako je irski zakon dozvoljavao abortus samo u slučaju kada postoji „stvarna pretnja“ po život trudnice, lekari su odlučili da sačekaju da se pobačaj dogodi sam od sebe.

Dani su prolazili, a naznaka da će se prirodni pobačaj dogoditi nije bilo. Par je pitao da li lekare mogu li oni da ga prouzrokuju, a odgovor je bio negativan.

Na kraju, Halapanavar je dobila visoku temperaturu, a medicinski tim je sledećeg jutra dijagnostikovao infekciju, a kasnije i sepsu. Njeno stanje se naglo pogoršavalo.

Foto: EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY

Napravljen je plan, ali nije usvojen, da se Halapanavari da lek za izazivanje abortusa.

Ona je spontano pobacila i primljena je na intenzivnu negu. Sepsa se pogoršala, a organi su počeli da otkazuju. Doživela je srčani udar i umrla nedelju dana nakon što primljena u bolnicu.

Slučaj je izazvao buru u Irskoj i počela je debata oko toga da li zakon dovodi žene u opasnost.

U kasnijim intervjuima, njen muž je otkrio da su njegova žena i on u više navrata tražili da se trudnoća prekine, ali su svaki put odbijani.

Demonstranti su izašli na ulice, pozivajući na odgovornost i promene, optužujući Irsku za smrt.

Ovaj slučaj zaslužan je i za to što je u maju 2018. Irska skoro potpuno ukinula zabranu abortusa. Na referendumu na kojem je ova odluka usvojena zabeležene je rekordna izlaznost, a čak 66 odsto glasova bilo je za dozvolu abortusa.

Foto:Evgeniy Salov / Alamy / Alamy / Profimedia

Nikaragva: Bez prava na abortus u slučaju vanmaterične trudnoće

Više sreće nažalost nije imala ni Olga Rejes, (22) koja je čekala u bolovima satima na bolničkom odeljenju 2006. godine, nakon što joj se stanje pogoršalo zbog vanmaterične trudnoće.

Lekari su odlagali lečenje, plašeći se kazni, jer je zakon zabranjivao abortuse. Kada su je odveli na operaciju, bilo je prekasno.

22-godišnja studentkinja prava, koja je se udala samo dva meseca ranije, tokom operacije je doživela srčani udar i umrla je od cerebralnog zastoja usled krvarenja.

U izveštaju objavljenom iste godine o zabrani abortusa u Nikaragvi, organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč rekla je da je bilo potrebno da odmah bude lečena prema vladinim pravilima o vanmaterničnoj trudnoći, ali da su se zbog kontradiktorne nove zabrane terapeutskih abortusa lekari plašili da urade intervenciju.

Krivični zakon koji je Nikaragva uvela uključivao je zatvorske kazne za sve koji vrše abortuse, kao i za žene koje ih traže, bez obzira da li im je život u opasnosti.

Međutim, stradanje Rejes nikada nije procenilo položaj u ovoj državi.

Slučaj koji je digao Poljsku na noge

Slučaj koji je izazvao najveću pažnju svetske javnosti definitivno je smrt Poljakinje Izabele. Sve je počelo kada joj je u 22. nedelji pukao vodenjak.

Foto: Michal Fludra/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Izabela je mislila da je u pitanju stres. Iza nje je bio dug dan koji je provela u bolnici sa svojom devetogodišnjom ćerkom, koja je pala sa skutera.

Međutim, zadržana je u bolnici, a njeno stanje je počelo da se pogoršava. Rečeno joj je da fetus nije zdrav, ali da moraju da sačekaju da se pobačaj dogodi sam od sebe.

Naime, prema poljskom zakonu koji je uveden 2021. godine, abortus je legalan samo ako je ugrožen život majke i u slučajevima kada je trudnoća posledica silovanja.

Dok su lekari čekali da otkucaji srca fetusa prestanu, Izabela je neuspešno pokušavala da ubedi lekare da izvrše abortus i sačuvaju joj život.

Ipak, njene molbe niko nije uslišio i Izabela je preminula. Nakon njene smrti pokrenut je sudski postupak protiv njene doktorke, dok je direktor bolnice podneo je ostavku.

Osuđena na 30 godina zbog spontanog pobačaja

Najbizarnija priča dolazi iz Salvadora u kojem je Manuela, majka dvoje dece, uhapšena nako što je otkriveno da je usled bolesti pobacila. Iako pobačaj nije želela, umesto medicinske i socijalne podrške, vezana je lisicama za bolnički krevet i saslušana od strane policije.

Foto: MARVIN RECINOS / AFP / Profimedia

Optužena je za teško ubistvo prema drakonskim zakonima El Salvadora protiv abortusa i osuđena na 30 godina zatvora.

Umrla je od raka dve godine kasnije – bolesti za koju aktivisti kažu da je ignorisana i ostavljena nelečena tokom boravka u zatvoru.

„Priče o ženama u Salvadoru koje su nepravedno kriminalizovane zbog hitnih akušerskih slučajeva, kao što se desilo Manueli, takođe treba da služe kao globalni primer užasnih posledica kriminalnih ograničenja pristupa uslugama kao što je abortus“, kaže Karmen Martinez , pomoćnik direktora Centar za reproduktivna prava u Latinskoj Americi.

Inače, Salvador ima neke od najrestriktivnijih zakona o abortusu na svetu. Od 1998. godine postupak je zabranjen bez izuzetka, uključujući slučajeve silovanja i incesta. Tokom proteklih 20 godina, više od 180 žena je zatvoreno zbog abortusa nakon što su pretrpele hitne akušerske intervencije.

Pokušala da abortira mešavinom biljaka jer se plašila zatvora i osuda

Poslednja, ali ne i manje važna je Mildred 15-godišnja devojčica sa imanja Manani u kenijskom gradu Nakuru. Prošlog leta je primljena u bolnicu Nakuru sa akutnim bolovima u stomaku i nekontrolisanim povraćanjem. Umrla je grčeći se od bolova, u dvadesetoj nedelji trudnoće koju je pokušala, ali nije uspela da prekine korišćenjem biljaka i soli.

Njen otac David objasnio je da porodica nije znala za trudnoću, a da je tinejdžerka otputovala na porodično seosko imanje u Bungomi, gde je pokušala da prekine trudnoću uz pomoć starije žene koja joj je napravila koktel od mešavine biljaka, koncentrovanih pića i soli.

U Keniji je abortus zabranjen po ustavu, sa izuzetkom onih koji su zatrudneli nakon silovanja. Prema najnovijem demografskom zdravstvenom istraživanju, 35 odsto smrtnih slučajeva žena u 2014. je rezultat nebezbednih abortusa.

BONUS  VIDEO: Amerika vri: Da li se ukida pravo na abortus?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar