I dalje drži nacionalni rekord, ali je odlučio da promeni pol.
Zek Bridžis je bio jedan od najtalentovanijih biciklista Velike Britanije, pa je bio i nacionalni rekorder na 25 milja.ž
Sada je promenio pol, zove se Emili i na Igrama Komonvelta će nastupiti u konkurenciji dama.
Nije on prva osoba koja je promenila pol, ali je sportista najvišeg profila koji je to učinio.
U oktobru 2020. godine „Skaj sports“ je objavio priču koja je počela rečenicom.
„Moje ime je Emili Bridžis, imam 19 godina i ja sam transsportista“.
Otkrio je u činćooj ispovesti da nije više on, nego da je postao ona nakon čitavog niza hormonalnih terapija kojim je ispunila uslove da se takmiči sa damama.
„Nakon početka hormonalne terapije nisam želela da se takmičim u muškoj konkurenciji duže nego što je neophodno. Sve vreme plan je bio da se trkam se s drugim ženama“, rekla je nedavno za časopis „Cycling Weekly“.
Da bi se neko takmičio u biciklizmu neophodno je da godinu dana održava nivo hormona testosterona ispod pet nanomola po litru. Tako je Emili do pre mesec dana bila na takmičenju sa muškarcima.
Osvojila je zlato na univerzitetskom takmičenju u Velikoj Britaniji u trci na bodove, te broznu u ekipnoj konkurenciji, sa gotovo 10 sekundi boljim vremenom od srebrne ženske ekipe Velike Britanije na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Sportska javnost je u strahu da bi mogla da bude nadmoćna u konkurenciji jer je i pre promene pola bila dominantna. Sve je dodatno dobilo zamah zbog slučaja transrodne plivačice Lije Tomas.
Naučnici su brižljivo merili sve parametre tokom njegov takmičenja sa muškarcima, pa su pratili promene u snazi, otkucajima srca i druge stvari nakon hormonalne terapije.
Prošle godine je bila 43. od 45 takmičara na takmičenju „Loughborough Cycling Festival“ na kom je ranije bila u samom vrhu (pre terapije).
„Nisam znala šta mi se događa. Više jednostavno nisam bila na tom nivou. teško je to bilo proživljavati nakon što se navikneš na pobede“, rekla je Emili.
Imala je Emili dve teške saobraćajne nesreće jednom kada se biciklom sudarila sa automobilom, a drugi put sa motorom. Ipak, prošlo je bez dugoročnih posledica
„Morala sam da skrivam svoj rodni identitet od kolega, od kojih su neki bili homofobni i ispitivali me o seksualnoj orijentaciji. Do leta 2020. izgubila sam ljubav prema sportu, nisam mogla da budem svoja i nisam mogla više tako da živim“, poručila je Emili.
Najviše se ističu nepravedne prirodne razlike u muškoj i ženskoj fizionomiji posle puberteta, koju ni hormonalne terapije ne uspevaju da izjednače.
„Ti ljudi govore o faktorima poput visine. Da, sa 188 cm prilično sam visoka, ali uspeh u biciklizmu ne zavisi od visine. Neki od najboljih biciklista prilično su niski, a na dužim planinskim utrkama visina je hendikep jer nosiš i veću težinu“, pravda se ona.
„Samo želim da se zabavljam i da bude komeptitivna u trkama“, poručila je za kraj Emili.
BONUS VIDEO Zlatni skok Ivane Vulete
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Twitter, Instagram