Početak novog milenijuma je u svakom smislu predstavljao prekretnicu za nacionalnu selekciju države u kojoj živimo, ali su neke stvari ostale i dalje iste.

I ime države, Jugoslavije, bar u trenutku kada se igralo Evropsko prvenstvo u vaterpolu 2001. godine u Budimpešti.

Ekipa selektora Nenada Manojlovića je protutnjala Mađarskom i bez poraza uspela da se okiti titulom šampiona Starog kontinenta.

Plivalište „Alfred Hajoš“ u Budimpešti je bilo svedok brutalne partije jugoslovenskog tima u finalnoj utakmici protiv Italije.

Uprkos nešto lošijem startu i vođstvu protivnika od 2:0, Manojlovićevi izabranici su uspeli da sačuvaju svoj gol više od 15 minuta igre i da stignu do preokreta do kraja poluvremena.

Dva gola viška na velikom odmoru su bila prevelik zalogaj za Italiju, pa je konačan rezultat bio 8:5.

Jugoslovenskom timu je, tradicionalno, bio priređen svečani doček na balkonu Skupštine Grada Beograda, na šta je podsetio i najbolji strelac tog tima, Aleksandar Šapić.

Taj trofej je bio poslednji za vaterpolo selekciju naše države pod imenom Jugoslavija.