Ludnica, uzbuđenje, neizvesnost, istorija su samo neke od reči kojima se može opisati kraj Mundijala.

Direktno izveštavanje iz Katara donosi vam m&m’s.

Mim
.

Kada smo saznali da će finale Svetskog prvenstva igrati Argentina i Francuska, nismo mogli ni da slutimo kakav meč će nam prirediti fudbaleri izabranika Lionela Skalonija i Didijea Dešana.

Očekivao se tvrd, nervozan meč, sa malo golova, koji će odlučiti magija Lionela Mesija ili Kilijana Mbapea.

Ipak, „gaučosi“ i „trikolori“ su priredili pravi spektakl i u finalu smo videli sve, osim crvenog kartona.

Nakon 120. minuta bilo je 3:3, a pobedu su odneli Argentinci posle boljeg izvođenja penala.

Nekoliko momenata je obeležilo ovaj duel, a krenućemo od penala, sa kojim je sve krenulo.

Poljski sudija Šiman Marčinjak je u 23. minutu pokazao na belu tačku nakon oštrog starta Usmana Dembelea.

Odgovornost je naravno preuzeo Mesi, koji je fantastičnim udarcem matirao golmana Uga Ljorisa.

Usledila je proslava, u kojoj se „La Pulga“ samo bacio na zemlju, uz osmeh koji je ostao ureza u sećanju svim navijačima Argentine.

Novi šok je usledio za Francuze u 36. minutu kada je Anhel di Marija doneo prednost od 2:0 Argentini, što je nateralo Dešana da napravi neviđeni potez.

Napravio je dvostruku izmenu već u 41. minutu, pošto je iz igre izbacio Usmana Dembelea i Olivijea Žirua, a na teren stavio Randala Kolo Muanija i Markusa Tirama.

Nije izostao iz ludnice ni Mbape, koji je postigao dva brza gola u 80. i 81. minutu, čime je vratio „trikolore“ u meč.

Postigao je penal u 80. minutu, a odmah zatim i sjajan volej minut kasnije.

Navijači Argentine nisu prestali sa navijanjem u tim momentima, iako su „gaučosi“ bili šokirani na terenu u tim trenucima.

Anhel di Marija je izašao u 64. minutu i gotovo da je svo vreme provedeno na klupi plakao, i bio veoma emotivan pored saigrača.

Ne mogu se zaboraviti ni produžeci, koji su doneli još veće uzbuđenje.

Mesi je postigao drugi gol u 108. minutu, delovalo je da je sve gotovo, ali je Mbape uspeo da postigne i treći gol, ponovo sa penala.

Postao je tek drugi igrač u istoriji Mundijala koji je postigao het-trik u finalu, posle Engleza Džefa Hursta koji je to uradio 1966. godine.

Najbitniji momenat meča desio se u 123. minutu.

Nakon što je štoper Argentine Nikolas Otamendi loše reagovao, lopta je stigla do Kolo Muanija, koji je imao priliku da reši meč i donese drugu uzastopnu titulu Francuskoj.

Izašao je napadač „trikolora“ sam pred golmana Emilijana Martineza, koji je jednom od najboljih odbrana u istoriji Mundijala uspeo da spase Argentinu.

Usledili su penali, gde su „gaučosi“ imali mirniju glavu i bili bolji, a pobednički gol je postigao Gonzalo Montijel.

Velika proslava je usledila nakon toga, ali Martinez je jednim gestom šokirao fudbalski svet.

Argentinac je dobio nagradu za najboljeg golmana, a to je proslavio tako što je „Zlatnu rukavicu“ stavio na međunožje, te se okrenuo ka navijačima.

Ipak, scena u kojoj fudbaleri Argentine nakon podignute „boginje“ zajedno sa Mesijem slave, ostaće urezana u istoriji.