Često se status zvezda u fudbalu pored umeća na terenu meri i količinom novca, bilo da je u pitanju vrednost transfera ili plata koju jedan fudbaler dobija od kluba.
Na taj način se dobija potvrda statusa i veličine, mada smo mnogo puta bili svedoci da su se klubovi opekli i napravili fatalne greške.
Tako sada imamo apsurdnu situaciju da je Eden Azar ne samo jedan od najvećih transfer promašaja u istoriji fudbla, već je i posle tri godine od dolaska u Real Madrid preskupa investicija, jer je u ovom trenutku najplaćeniji igrač španske lige i zarađuje 31,25 miliona evra godišnje.
Kada su u pitanju srpski fudbaleri, status najveće zvezde je i kada su u pitanju plate potvrdio napadač Juventusa Dušan Vlahović.
Prema podacima specijalizovanog sajta „Capology“, zvezda Juvea ne samo da je igrač sa najvećom platom od svih srpskih fudbalera u svetu, već je ubedljivo i najplaćeniji fudbaler u Seriji A, što ga čini najvećom zvezdom lige.
Vlahović je prethodne zime u velikom transfer stigao u Torino iz Fjorentine za 70 miliona evra, a sada je otkriveno i da je dogovorio sjajne lične uslove.
Vlahović godišnje zarađuje 12,96 miliona evra i predvodi Seriju A ispred saigrača, golmana Vojčeha Šćešnog koji zarađuje 12,04 miliona na godišnjem nivou, koliko zarađuje i Leonardo Bonuči.
Italijanska liga se pokazla kao „meka“ za naše igrače, pet od sedam najplaćenijih srpskih fudbalera u svetu igra upravo na „čizmi“.
Posle Vlahovića je najplaćeniji Sergej Milinković-Savić u Laciju sa 5,93 miliona evra godišnje, a treći je Nikola Milenković sa 4,63 miliona u dresu Fjorentine.
Dobrim zaradama mogu da se pohvale i Nemanja Matić, koji je od Rome dobio 4,49 miliona i Luka Jović u Fjorentini sa 3,2 miliona evra godinje.
Novi kapiten Torina Saša Lukić ima platu od 1,3 miliona evra, dok preko milion (1,1) još prebacuje i Darko Lazović, koji je iz Verone na putu za Marselj.
Situacija u Nemačkoj drastično je drugačija. Od četvorice srpskih igrača, ozbiljnijom cifrom može da se pohvali jedino Filip Kostić koji na godišnjem nivou ima 2,7 miliona evra, ali bi u narednom periodu lako mogao da promeni sredinu ili potpiše sa Ajntrahtom unosniji ugovor.
Ni u Španiji nije mnogo bolja situacija i srpskih fudbalera nema u vrhu među najplaćenijim igračima lige. Nemanji Gudelju na konto svake godine leže 2,64 miliona, dok milionski iznos ima još samo Nemanja Maksimović koji zarađuje dva miliona u Hetafeu.
Zanimljivo je i da je španska La Liga lider po broju igrača sa 10 i više miliona evra, posle pomenutog Azara, slede Karim Benzema sa 24 i David Alaba sa 22,5.
Iako je po mnogim procenama tek peta po jačini, francuska Liga 1 ima trojicu najplaćenijih igrača na svetu i svi nose dres Pari Sen Žermena. Kilijan Mbape zarađuje nestvarnih 90,9 miliona evra godišnje, Lionel Mesi je na 63,64, dok Nejmar ima „svega“ 56,36.
Srbija u Francuskoj trenutno ima samo Luku Ilića koji zarađuje 600 hiljada godišnje u Troa, dok se na listi nalazi i Predrag Rajković sa 700 hiljada, ali je on u međuvremenu prešao iz Remsa u Majorku i detalji njegovog ugovora još uvek nisu poznati.
Kada je u pitanju Premijer liga, koja se smatra najjačom na svetu, listu predvodi Kristijano Ronaldo sa 31,84 miliona, ispred Kevina de Brujne sa 24,71 i Davida de Hee sa 23,17 miliona.
Igrač čiji mečevi će se u Srbiji gledati sa mnogo pažnje, Aleksandar Mitrović, zarađuje 3,71 milion evra u Fulamu, dok vezista Kristal Palasa Luka Milivojević sa 3,4 kompletira listu srpskih igrača na Ostrvu.
Najplaćeniji srpski fudbaleri u ligama petice
Dušan Vlahović (Juventus) 12,96 miliona evra
Sergej Milinković-Savić (Lacio) 5,93
Nikola Milenković (Fjorentina) 4,63
Nemanja Matić (Roma) 4,49
Aleksandar Mitrović (Fulam) 3,71
Luka Milivojević (Kristal Palas) 3,4
Luka Jović (Fjorentina) 3,21
Filip Kostić (Ajntraht Frankfurt) 2,7
Nemanja Gudelj (Sevilja) 2,64
Nemanja Maksimović (Hetafe) 2,08
BONUS VIDEO Gol Dušana Vlahovića protiv Katara
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Twitter, Instagram
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare