Gotovo je, nema više lufta i vremena za razmišljanje šta se dešavalo u Kataru, za tri nedelje već ćemo biti u novom takmičarskom ciklusu.
Srbija je u Kataru završila učešće u grupi, što smo gledali svaki put od 1998. naovamo. Baš kao što smo svaki put gledali kako gubi u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo na koje nije mogla da ode 24 godine.
Od 2000. naš nacionalni tim je ravno nula puta igrao Evro, a za to vreme su se isticale i mnogo manje fudbalske nacije nego naša.
Kao i pre dve godine, krajem marta kreće Piksijev put ka prvenstvu u Nemačkoj naredne godine i kreće od utakmica sa Litvanijom i Crnom Gorom, 24. i 27. marta.
Naravno da se ne sme zanemariti Litvanija, jer u suprotnom ne bismo ništa učili iz sopstvenih grešaka, kojih nije bilo malo.
Odmah će na pamet pasti bolni porazi od Estonije, Azerbejdžana i znatno ozbiljnije Slovenije. Svejedno, nije reč o ekipama iz prvog ešalona evropskog fudbala, što ne znači da nisu umele da nas iznenade.
Međutim, sa Crnogorcima smo prosto bliži, mnogi igrači su nam isprepletani i onda ne čudi što su zanimljiviji za analizu od Litvanaca.
Selektor „đetića“ Miodrag Radulović odredio je listu od 27 fudbalera na koje će računati da se odazovu pozivu u nacionalni tim za mečeve protiv Bugarske i Srbije.
Svi oni će se okupiti 20. marta i imaće četiri dana da se spreme za okršaj sa Bugarima i sedam dana za onaj teži, sa Srbijom.
Neki od ovih momaka će na megdan Srbiji krajem marta
Golmani: Milan Mijatović (Al Adalah), Matija Šarkić (Stouk), Lazar Carević (Vojvodina)
Odbrana: Stefan Savić (Atletiko Madrid), Žarko Tomašević (Astana), Adam Marušić (Lacio), Igor Vujačić (Partizan), Nikola Šipčić (Tenerife), Marko Vešović (Karabag), Risto Radunović (FCSB), Andrija Vukčević (Rijeka).
Vezni red: Vladimir Jovović (Jablonec), Marko Janković (Karabag), Aleksandar Šćekić (Hapoel Haifa), Sead Hakšabanović (Seltik), Aleksandar Boljević (Hapoel Tel Aviv), Marko Bakić (OFI Krit), Vukan Savićević (Giresunspor), Driton Camaj (Kišvarda), Miloš Raičković (Aktobe), Stefan Lončar (Debrecin), Vladan Bubanja (Lokomotiva Zagreb).
Napad: Stevan Jovetić (Herta), Stefan Mugoša (Visel Kobe), Milutin Osmajić (Vizela), Uroš Đurđević (Sporting Hihon), Nikola Krstović (DAC).
I već kada se letimično pogleda spisak, uočava se mnoštvo poznatih imena, od kojih su neki momci sticali ime na terenima i „livadama“ Superlige.
Neki to rade i danas. Recimo, Lazar Carević je 23-godišnji Cetinjanin koji je imao zanimljiv put od Grblja, preko mlađih kategorija Barselone i njenog B tima, pa do Vojvodine.
Lazar je u Novom Sadu ove sezone upisao 23 meča i deset puta je sačuvao mrežu. Znatno poznatiji, Stefan Savić, trebalo bi da se nađe u odbrani ispred gola.
Stefan je nekada igrao za Partizan, već dugo je u inostranstvu i brani boje madridskog Atletika gde je u poslednje vreme češće dobijao crvene kartone nego što je igrao.
Tri na pet mečeva imao je ove sezone, i to protiv Selte, Reala i Barselone. Svejedno ne sme da se zaboravi da je momak koji je nekad branio boje BSK iz Borče, Partizana, Mančester sitija, Fjorentine i sada Atletika, ima pregršt iskustva, te da protivnicima, ko god bili, neće biti lako.
Za Marka Vešovića dobro znaju navijači Crvene zvezde pošto je Vešović pre desetak godina hitao sa bekovskih pozicija i od njega se očekivalo mnogo toga.
Danas igra u Karabagu i nije ispunio sva očekivanja, ali daleko od toga da nema solidnu karijeru. A Igor Vujačić je i danas stub odbrane Partizana.
Pouzdani štoper je falio crno-belima u revanšu sa Šerifom, pošto je u prvom meču dobio crveni karton.
Duvala je promaja u odbrani Partizana bez Vujačića koga je u prvi plan izbacio Aleksandar Stanojević.
Marko Janković je nekad bio vedeta Partizana u veznom redu, nije se proslavio u Italiji, gde prilično uspešno igra Adam Marušić, u dresu Lacija. Ove sezone je odigrao 34 utakmice u svim takmičenjima i podelio je dve asistencije.
Aleksandra Šćekića pamte partizanovci, Vukana Savićevića opet zvezdaši, a Stevan Jovetić je ostavio dubok trag u Humskoj i proslavio se posle odlaska u Fjorentinu, sada već davne 2008. godine.
Već dotle, kao osamnaestogodišnji tinejdžer, stigao je da postane kapiten Partizana posle odlaska Antonija Rukavine u Borusiju iz Dortmunda i da se tu afirmiše.
Danas 33-godišnji napadač kuburio je s povredama više puta, ali ga to nije omelo da u biografiji ima ekipe poput Mančester sitija, Intera, Sevilje, Monaka, dok je danas u Herti iz Berlina.
Ove sezone se nije naigrao, pošto je na 11 utakmica dao jedan gol i asistirao je triput, ali je povređivao mišiće i odsustvovao deset utakmica.
Napad će svakako biti najveći adut Crnogoraca, pošto tu imaju i Uroša Đurđevića, nekadašnjeg napadača Partizana, ali i Nikolu Krstovića.
Krstovića je pre koju godinu veličao generalni direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić, najavljivao je čudo od njega, ali je Krstović relativno tiho otišao iz Ljutice Bogdana. Odbačen je jer nije procenjeno da može da donese više novca, pa je svoju sreću našao preko grane.
Odvela ga je Dunajska Streda septembra 2021. za 400.000 evra i sada joj se isplaćuje. U međuvremenu je dobio i dete, skrasio se, pa 22-godišnji fudbaler rešeta na terenu.
Ove sezone je dao 19 golova u svim takmičenjima, ima i četiri asistencije, pa nema sumnje da će biti pretnja i po gol jednog od izabranika Dragana Stojkovića Piksija kada za to dođe vreme.
BONUS VIDEO: VAR poništio spektakularan gol Danijela Aleksića, majstoriju „rabonom“ kakva se retko viđa