Foto: Shutterstock/Ilustracija

Pravi znak da ste ušli u britansko visoko društvo jeste ako uspete da organizujete glamuroznu žurku, na kojoj će prisustvovati "krupne zverke", što je uspelo kontroverznim ruskim oligarsima, što dokazuju nedavno objavljene fotografije zabava na kojima su glavne zvezde britanski političari i ruski tajkuni.

Ovonedeljni gorući izveštaj Obaveštajnog odbora za bezbednost britanskog parlamenta potvrđuje da je uticaj bogatih Rusa toliko endemičan u Britaniji da je London pretvorio u „Londongrad“.

Sa svoje strane, britanska politička elita je i više nego spremna da učestvuje, da zaigra u ovom munjevitom ratu, ali je isto tako jasno da će služiti bogatim Rusima i na odborima ruskih i kineskih kompanija i prihvatati velikodušne donacije, šiše Dejli mejl.

Britanski ministri i ruske donacije

U Velikoj Britsniji osvanule su šokantne fotografije, na kojima nema ništa nedozvoljeno, ipak dovode se u pitanje odnosi ljudi koji su ispred objektiva i razlog zašto su prisustvvali zajedničkim zabavama gde su fotografije napravljene.

Foto: EPA/WILL OLIVER

Decenijama je poboljšanje trgovinskih i investicionih veza sa Rusijom bio jasno određen prioritet spoljne politike Velike Britanije. To dokazuju upravo i ove fotografija koje su pre dva dana izašle u javnost, a na kojima je 14 ministara i dva poslanika iz Odbora za bezbednost britanskog parlamenta na donatorskoj večeri koju su organizovali Rusi, a na kojoj su Britanci prihvatili njiihove donacije.

Zapisi Izborne komisije pokazuju da je šest članova kabineta i osam britanskih ministara dobilo po nekoliko hiljada funti od pojedinaca ili preduzeća povezanih sa Rusijom. Sigurno je da su ruski oligarsi uspeli da pronađu najbolja mesta i uvuku se u život britanske elite.

Foto: Nikolai Galkin / TASS / Profimedia

Udovica bivšeg gradonačelnika Moskve i ruska mafija

Elena Baturian je najbogatija žena u Rusiji i udovica Jurija Lužkova, bivšeg gradonačelnika Moskve, koga je bivši predsednik Rusije Dmitrij Medvedev otpustio usred optužbi za korupciju 2010. godine. Iako je bio otpušten, nije pokrenut nijedan pravni postupak protiv Lužkova, a on je negirao postojanje bilo kakve nepravilnosti.

Iste godine, u javnost su procurile američke diplomatske prepiske koje su sadržale optužbe, koje su oboje oštro demantovali – o njenim i Lužkovim vezama sa ruskom mafijom. Baturian je rekla da je američki diplomata „ponavljao tračeve i navode koje mu je preneo novinar“.

Nakon što se porodica preselila u Britaniju 2011. godine, Baturian se upoznala sa Borisom Džonsonom. Kada je Sadik Kan bio gradonačelnik Londona 2016. godine, Baturian je iz svog humanitarnog fonda donirala 138.000 funti Fondu gradonačelnika za London, koji je namenjen za pomoć mladim ljudima.

Naredne godine je postala poverenica dobrotvorne organizacije, ali je prošle godine podnela ostavku nakon što su izvori njenih donacija dovedeni u pitanje.

Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Černukinova, najveći ženski donator u Britaniji

Na zabavama je viđena i Lubov Černukin, Supruga bivšeg ekstremno bogatog ministra Kremlja donatorka Konzervativne partije. Ona, iako se udala za milijardera koji je nekada bio zamenik ministra finansija Vladimira Putina, na ovim obalama je poznata po svojoj velikodušnosti nakon što je postala najveći ženski donator u istoriji Konzervativne partije, a njeni pokloni vredniji su od 1.7 miliona funti.

Prošle godine je na „Crno-belom balu“, glavnoj i najvažnijoj donatorskoj večeri u organizaciji torijevaca, donirala 135.000 funti, a zauzvrat je dobila jedno veče sa Terezom Mej, plus 45.000 funti za teniski meč sa Borisom Džonsonom i Benom Eliotom, predsednikom Konzervativne stranke. Takođe je donirala i 30.000 funti za privatni ručak sa Gavinom Vilijamsonom, aktuelnim sekretarom za obrazovanje.

U aprilu prošle godine, nakon što je Lubov donirala novih 135.000 funti na drugoj donatorskoj večeri, uslikana je kako uživa u noćnom izlasku sa bivšom premijerkom Mej i šest članica kabineta u ekskluzivnom hotelu u Belgraviji u Londonu.

Foto: EPA-EFE/STEFAN ROUSSEAU

Čarlsov donator i uznemirujuća pitanja

Među ovom elitom, našao se i Ruben Vartanjan, koji je navodno Putinov prijatelj, a bio je meta kritika prošle godine nakon što su tužioci pokrenuli istragu o banci Kuantus, zbog navodnog pranja novca. Banka, sa sedištem na tajnstvenim britanskim Devičanskim ostrvima, bila je u vlasništvu Vartanjana.

Pročitajte još:

Inače, Vartanjan je 99. najbogatiji čovek u Rusiji.

On je rekao da je Kuantus nezavisna filijala njegove investicione banke i da on nikada nije bio uključen u njeno poslovanje ili upravljanje, kao i da nije lično nadgledao transakcije i račune njenih klijenata.

Iako ne postoje sugestije da je Vartanjan uradio nešto nezakonito, kao i da je princ Čarls znao za ovo, budući kralj je bio uvučen u aferu.

Foto:EPA-EFE/ALESSANDRO DELLA VALLE

Između 2009. i 2011. godine, princ Čarls je prihvatio donacije ruskih biznismena u iznosu od čak 152.000 funti za obnovu kuće u Airširu. Vartanjan je takođe izjavio da je pomogao u prikupljanju dodatnih 1.5 miliona u tu svrhu od drugih Rusa.

Princ ga je nagradio svečanom večerom (večera crnih kravata) koja je organizovana u čast Rusije 2014. godine.

Per napisao odu Putinu 

Kada je Piter Traskot postao jedan od prvih lordova koji je suspendovan iz Doma lordova još od 17. veka, nakon skandala sa troškovima iz 2009. godine, ovaj neuspešni član doma iz Laburističke partije pronašao je utehu u zagrljaju svoje atraktivne žene Svetlane Černikov, ćerke višeg oficira ruske obaveštajne službe.

Foto:Tanjug/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Par se upoznao kada je Svetlana, tada 24-godišnjakinja, bila angažovana od strane ruske turističke agencije kao vodič laburističkom političaru tokom njegove posete Rusiji 1991. godine.

Od njihovog prvog sastanka, Traskot je postao otvoreni zagovornik boljih odnosa sa Rusijom.

Čak je objavio odu predsedniku Putinu, pod nazivom „Putinov napredak“, te ga nominovao za Nobelovu nagradu za mir.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar