Foto:peintscreen twitter@zkusovac

Ministarstvo prosvete Crne Gore očekuje da uprava Osnovne škole “Jugoslavija” u Baru sprovede novi disciplinski postupak protiv učiteljice Rade Višnjić, nakon što je nedavno roditelje i učenike te škole pozvala na javni verski skup, saopštili su iz resora na čijem je čelu Damir Šehović, a fotografije sa molebana i brojni komentari nezaustavljivo se šire se društvenim mrežama.

Direktorka škole Biljana Vukmanović rekla je da će iskoristiti „sve pravne resurse nakon što se utvrde sve relevantne pojedinosti i činjenice i steknu uslovi za primjenu zakonske regulative“.

Pročitajte još:

Zbog postupka učiteljice reagovali su juče i iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava (MLJMP), uz poziv Vukmanović da razmisli o podnešenju ostavke.

Učiteljica Rada Višnjić putem viber grupe V-2 odeljenja OŠ „Jugoslavija“ pozvala je učenike te barske škole da 4. oktobra dođu na moleban u Hram Svetog Jovana Vladimira. Iz uprave škole pojasnili su da je u pitanju odeljenje kojem je Višnjić razredni starešina.

„Draga deco, danas je moleban u Hramu Sv. Jovana Vladimira u 18č… za sretan početak škole… da se molimo za dobro učenje… Ja idem svake godine… I večeras ću biti tamo. Volela bih da mi se pridružite, ko može… Naravno ne obazirući se na to ko je koje vere“, piše u poruci koju je poslala Višnjić.

Ona je u februaru dobila uslovni otkaz, nakon što je suspendovana, jer su njeni učenici na času likovnog crtali trobojke.

Iz resora prosvete saopštili su juče da „nakon novog skandaloznog postupka iste osobe, škola mora da sprovede hitan novi postupak, u skladu sa zakonom“.

„Kako bi se ovakvo nerazumno ponašanje na najstroži, pravno utemeljen način sankcionisalo. Jedino to bi bio jasan pokazatelj kapaciteta obrazovnog sistema da reaguje vrlo odlučno, odgovorno i profesionalno u svakoj situaciji i prema svakome, uključujući onoga ko je čitavoj javnosti pokazao da obrazovnom sistemu nema mnogo da ponudi, osim urušavanja ugleda, provokacija, dizanja tenzija i što je najgore, ugrožavanja zdravlja naših najmlađih”, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Kazali su i da je Višnjić, pozivom đaka na moleban, “na najbrutalniji mogući način ponovo uvela versku i političku indoktrinaciju u školu i prekšila svaki zdravorazumski moralni kodeks“.

Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, u javnoj ustanovi i u ustanovi kojoj je dodeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog programa obrazovanje i vaspitanje je svetovnog karaktera i “nije dozvoljeno religijsko delovanje, osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje verske škole”.

Iz Ministarstva prosvete dodali su i da je Višnjić, usred epidemije “drsko, bezobrazno i što je najgore – sa namerom, ugrozila zdravlje djece pozivima na javni verski skup”.

Crna Gora je, kako su pre dva dana saopštili iz Instituta za javno zdravlje (IJZ), država koja je najviše pogođena epidemijom koronavirusa u Evropi i da je nedopustiva i proslava rođendana deci, kamoli druga okupljanja.

Prema važećim naredbama Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti (NKT), na snazi je zabrana erskih skupova na otvorenim javnim mjestima, osim na površinama pripadajućih verskih objekata. Kako se navodi i na zvaničnom vebsajtu u vezi sa koronavirusom u Crnoj Gori coronainfocg.me, “verskim zajednicama se preporučuje da verske obrede vrše bez prisustva građana u verskim objektima”.

Prema fotografijama koje su objavljene na društvenim mrežama i pojedinim medijima, molebanu u Hramu u Baru prisustvovalo je više desetina dece i odraslih, nije poštovana fizička distanca, niti su učesnici molebana nosili zaštitne maske.

Poziv učiteljice đacima da prisustvuju verskom skupu, osudili su iz resora Mehmeda Zenke.

Kazali su da je “neprihvatljivo da bilo koji pedagog u Crnoj Gori svoja lična politička i verska uverenja projektuje na djecu i nameće im teret podjela”.

“Nije prikladno da se konkretna škola, u kontinuitetu, izlaže ocenama i komentarima koji odražavaju i podstiču podele. Decu treba zaštititi od toga, a u javnom školstvu ne treba dozvoliti prikrivenu versku indoktrinaciju. Uspostavljene kanale komunikacije između škole, dece i roditelja ne treba koristiti na dati način jer se može shvatiti, s obzirom na cilj formirane viber zajednice, da na određeni način, i škola, kroz lični postupak jedne učiteljice, stoji iza verskih aktivnosti, podstiče ih i promoviše”, saopštili su iz tog Ministarstva, dodajući da religiozni život dece treba prepustiti njihovim roditeljima i njima samima.

“A škola i nastavni kadar treba da se suzdrže od aktivnosti s tim u vezi. U Crnoj Gori nije, još uvek, uspostavljena državna vera niti državna crkva”, navodi se u saopštenju tog resora.

Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, iako, kako navode, nisu resorni organ, pozvali su direktorku OŠ “Jugoslavija” u Baru da “u cilju odbrane ustavnih, demokratskih i profesionalnih vrijednosti u crnogorskoj prosveti razmotri podnošenje ostavke”. Postupak Višnjićeve osudilo je juče i više političkih partija.

Šta kaže Opšti zakon o obrazovanju

Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, radni odnos nastavnika može da bude prekinut ako “organizuje učenike, odnosno zaposlene u političke ili religijske svrhe”.

Osim toga, nastavniku radni odnos može da bude prekinut i ako ne ostvaruje obrazovne programe u skladu sa propisanim standardima, zloupotrebljava svoj položaj, izaziva nacionalnu i versku netrpeljivost.

Zakon predvđa i da nastavnik kojem je prestao radni odnos u slučaju da organizuje učenike u religijske svrhe ili izaziva nacionalnu i versku netrpeljivost, “ne može obavljati obrazovno vaspitni rad”.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare