Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Laboratorije Instituta za javno zdravlje Crne Gore su do 17 sati završile PCR analizu 306 uzorka na koronavirus, među kojima su otkrivena 43 nova slučaja infekcije. Institutu je prijavljen jedan smrtni ishod kod pacijenata iz Podgorice, pa je ukupan broj smrtnih slučajeva povezanih sa kovid-19 od početka godine 52. UN daju dva miliona dolara pomoći Crnoj Gori a prikupljaju još 5,5 miliona za borbu protiv koronavirusa.

Ukupan broj aktivnih slučajeva koronavirusa u Crnoj Gori trenutno iznosi 1.562, dok je ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim koronavirusom 3.301.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša je odgovarajući na pitanje „Vijesti“, zašto pojedine građane, kako tvrde, niko nije pitao za kontakte, rekao da je nemoguće da se to desi, te da se svi zaraženi pitaju za kontakte.

„Tendencija širenja će sigurno postojati uz ovako otvoren pristup“, rekao je Mugoša i dodao: „Dešavalo nam se da čovek koji je pozitivn na koronavirus kaže da nije imao kontakt, a kasnije nam se javi iz Kovid ambulante“.

On je istakao da je mali broj kontakata prijavljen, te da to postalo praksa.

„Pravi se medveđa usluga time što se ne otkrivaju kontakti. Molim da se svi kontakti prijave, kako bi uspostavili sistem sprečavanje širenja koronavirusa“, kazao je Mugoša.

 

UN daju dva miliona dolara pomoći Crnoj Gori, prikupljaju još 5,5

 

Ujedinjene nacije (UN) namenile su dva miliona dolara pomoći Crnoj Gori u borbi protiv koronavirusa, a za tu namenu prikupljaju još pet i po miliona, izjavio je portprol Ujedinjenih nacija Farhan Hak.

Hak je rekao da su Razvojni program Ujedinjenih nacija i Kancelarija za razvoj projekata obezbedili medicinsku i zaštitnu opremu za Crnu Goru, prenosi Glas Amerike.

Agencija UN za migracije i Međunarodna organizacija za migracije takođe su pružile pomoć, rekao je Hak i dodao da u Crnoj Gori, koja do sada ima 3.200 potvrđenih slučajeva zaraze i više od 50 smrtnih slučajeva, tim svetske organizacije predvodi Fiona Mekanli.

Hak je ukazao da je savetovanje Svetske zdravstvene organizacije značajno poboljšalo kliničke i laboratorijske kapacitete – dok je Dečji fond UN podržao komuniciranje u situacijama rizika.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar