Foto:EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

U Kliničkom centru Crne Gore preminula je druga osoba koja je bila pozitivna na korona virus, zbog, kako se navodi, pogoršanja teške hronične srčane slabosti. U Crnoj Gori je do sada registrovano 85 slučajeva infekcije.

Reč je o pacijentu (79), koji je bio bez znakova teškog oštećenja respiratorne funkcije i nije bio kandidat za respirator, saopšteno je na zvaničnom tviter nalogu KC CG.

„Neposredni uzrok smrti je vezan za pogoršanje teške hronične srčane slabosti, nije povezan sa KOVID-19“ navodi se u saopštenju.

U Crnoj Gori do sada je registrovano ukupno 85 inficiranih novim korona virusom.

U Kliničkom centru Crne Gore leči se 14 pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo korona virusa, a troje je na intenzivnoj nezi, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore. Pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom u Crnoj Gori nalazi se 6.278 osoba.

Od ukupnog broja inficiranih najviše ih je u Tuzima, gde je skoro trećina registrovanih slučajeva korona virusa, zbog čega je taj gradić sa 15.000 stanovnika od sredine ove sedmice pod karantinom.

„Epidemiološka situacija u Crnoj Gori jako je ozbiljna i još raste broj inficiranih korona virusom“, upozorio je ranije direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša i apelovao na gradjane da budu odgovorni i poštuju socijalnu distancu i ostanu kod kuće.

Od 17. marta, kada su u Crnoj Gori registrovani prvi slučajevi korona virusa, preminula je jedna osoba. Reč je o muškarcu iz Podgorice starosti 65 godina, koji je imao hroničnih problema s plućima.

Od 15. marta na snazi su restriktivne mere Vlade Crne Gore u cilju suzbijanja epidemije, od zabrane okupljanja, putovanja, ograničenja kretanja.

Vlada Crne Gore nije uvela policijski čas, a od svih njenih mera u javnosti je problematizovana i kritikovana odluka da objavljuje spiskove osoba koje su u samoizolaciji.

Izvršna vlast taj potez pravda zaštitom zdravlja i očuvanja života ljudi, ali civilni sektor ukazuje da je reč o kršenju ustava i prava na privatnost, zbog čega je apelovao na Vladu da povuče tu odluku i proaktivnim merama stimuliše gradjane da preuzmu odgovrnost za svoje postupke.

Ustavnom sudu Crne Gore podneta je inicijativa da preispita kontroverznu odluku Vlade o objavljivanju spiskova osoba koje su u samoizolaciji.

Najviše zaraženih je u Tuzima (31), Podgorici (28), Baru i Andrijevici po šestoro, Herceg Novom i Budvi po četvoro, Ulcinju troje, Danilovgradu i Tivtu po jedan.