Foto: EPA-EFE/MICOL BRUSAFERRO

Zbog sve većeg broja ilegalnih ulazaka migranata preko granice s Hrvatskom, slovenačka policija počela je danas novu akciju pojačanog nadzora granice, objavilo je slovenačko ministarstvo unutrašnjih poslova. Uz redovnu policiju i policiju na konjima, granicu će čuvati i pripadnici vojske. Policija od ovog meseca može da koristi električni paralizator.

Akcija pooštrene kontrole zelene granice trajaće do 18. septembra na području policijskih uprava Ljubljana, Novo Mesto, Koper, Murska Sobota, Celje i Maribor s ciljem otkrivanja ilegalnih prelaza i privođenja osumnjičenih.

Kako navodi slovenačka policija, u prvih osam meseci ove godine zabeleženo više od deset hiljada ilegalnih ulazaka, najviše na području Ljubljane, Novog Mesta i Kopra, a glavni cilj migranata je Italija.

U pojačanom nadzoru granice uz redovnu policiju i policiju na konjima učestvuju i pripadnici vojske, te dronovi i helikopteri.

Od početka ovog meseca slovenački policajci smeju da koriste u posebnim uslovoima i nakon upozorenja prekršitelja, i električni paralizator, pri čemu se uključuje kamera koja snima situaciju, a za rukovanje njime obučeno je oko 250 policajaca.

Italija je ove godine Sloveniji na osnovu sporazuma o readmisiji vratila 682 osobe koje su u Italiju ušle nezakonito, ali zbog tehničkih detalja još nije došlo do obnove rada mešovitih slovenačko-italijanskih policijskih patrola na granici za koje je zainteresovana Italija.

Zajedničke patrole prekinute su u prvom talasu epidemije kada se virus iz Italije širio u Sloveniju, a prošlog su se meseca za obnovu takve saradnje potpisom pod nacrt sporazuma zauzeli ministri unutrašnjih poslova Aleš Hojs i Lučiana Lamorđese.

Slovenačka vlada za ovu jesen je najavila promenu zakona o strancima koji bi odvraćao potencijalne ilegalne migrante i zaoštrio uslove za dobijanje azila, a iduće nedelje Slovenija će ugostiti sastanak šefova diplomatija iz Austrije, Češke, Slovačke, Mađarske i Slovenije, na kojemu će, prema nekim najavama, uz problematiku pandemije koronavirusa biti razmatrana i problematika ilegalnih migracija i evropske politike azila.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar