Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da je Rusija zadovoljna izjavama turskih zvaničnika koji su najavili da, i posle ponovnog pretvaranja nekadašnje hrišćanske bogomolje Aja Sofija u džamiju - do kojeg je došlo odlukom turskih vlasti - izgled tog zdanja neće biti izmenjen i da će ono biti dostupno svima. S druge strane Grčka je i danas ponovo izrazila negodovanje zbog odluke Turske da pretvori istanbulsku Aja Sofiju iz muzeja u džamiju.

„To je unutrašnje pitanje Republike Turske, i mi u njega ne možemo da se mešamo. Za nas je važno da Aja Sofija ostane ista onakva kao što je sada, kao deo svetske kulturne baštine na listi Uneska, i da joj svi koji dođu u Tursku – turisti ili bilo ko drugi – imaju otvoren pristup“, rekao je Peskov novinarima.

 

„Čuli smo izjave svojih kolega i turskog predsednika (Redžepa Tajipa Erdoana) u kojima oni obaveštavaju da će Aja Sofija pre svega biti sačuvana i da će pristup njoj biti otvoren, i zadovljni smo time“, kazao je zvaničnik Kremlja, ističući da Aja Sofija ima dubok sakralni značaj za sve pravoslavne hrišćane.

Aja Sofija je izgrađena u doba Vizantije i 916 godina je bila hrišćanska pravoslavna crkva. osle pada Carigrada u ruke Osmanlija 1453. godine, pretvorena je u džamiju, da bi po osnivanju Turske Republike, odlukom sekularne vlade Kemal-paše Ataturka 1934. godine postala muzej.

Kako podseća Tas s, Državni savet Turske poništio je odredbu kojom je Aja Sofiji svojevremeno dodeljen status muzeja, a Erdogan je potpisao uredbu kojom se muslimanima dozvoljava da se mole u tom zdanju, koje sada ima status džamije.Grčka ponovo izrazila negodovanje zbog Aja Sofije

 

Grčka i dalje negoduje zbog odluke da se Aja Sofija iz muzeja pretvori u džamiju.

 

„Ova odluka je nama grčkim pravoslavnim hrišćanima sigurno bolna, ali boli nas i kao građane sveta““, rekao je grčki premijer Kirjakos Micotakis.

Prema njegovim rečima, to nije grčko-tursko pitanje, nije čak ni evropsko-tursko pitanje, već je globalno, univerzalno pitanje.

Prošle sedmice, Turska je poništila 86-godišnji status Aja Sofije kao muzeja i saopštila da će ona biti otvorena za muslimansko bogosluženje od 24. jula, preneo je AP.

Odluka je naišla na kritike u Sjedinjenim Američkim Državama, Grčkoj i drugim zapadnim zemljama, kao i kod pravoslavnih lidera, dok je papa Franja izrazio tugu zbog tog poteza.

I ministri inostranih poslova EU su juče osudili tu odluku.

Upitan da prokomentariše izjavu visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozepa Borela, da postoji široka podrška da se turske vlasti pozovu da pod hitno razmotre i promene ovu odluku, turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je rekao da Turska odbacuje reč osuda.

„To je pitanje koje se tiče suverenih prava Turske“, rekao je on.

Čavušoglu je istakao da je u Španiji članici EU bilo nekoliko džamija koje su pretvorene u crkve.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare