REUTERS/Ronen Zvulun/Pool

Oko 76 odsto Rusa odobrilo je reformu koja učvršćuje poziciju predsednika Vladimira Putina na vlasti, rezultat je istraživanja sprovedenog među glasačima po izlasku sa biračkih mesta i objavljenog tri dana pre završetka glasanja.

O izmenama važećeg Ustava iz 1993. građani odlučuju sedam dana, od 25. juna do danas, kada se zatvaraju biračka mesta i počinje prebrojavanje glasova u 20 sati po lokalnom vremenu. Glasanje je bilo zakazano za 22. april, ali je pomereno zbog pandemije.

Ruska državna duma još u martu je odobrila izmene ustava, ali je usvojila zakon koji kaže da im treba „podrška ljudi“, zbog čega je i raspisan referendum.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIKEPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK

Sve mu je potaman

U glasanju za oko 200 amandmana na Ustav Rusije u prva tri dana učestvovalo je više od 30 miliona ljudi i izlaznost je dostigla 28,46 odsto. Glasanje putem interneta prešlo je 70 odsto u prvih 48 satiog za praćenje glasanja.

Osim produženog perioda za glasanje usled planetarne zaraze, birači mogu da glasaju i izvan biračkih mesta u posebno pripremljenim područjima ili da glasaju od kuće uz pomoć mobilne aplikacije.

Dakle, sve je učinjeno da ovi amandmani prođu, što bi aktuelnom lideru Ruske Federacije omogućilo da vlada bez ikakve legislativne kontrole, iako on na takav način vodi zemlju već godinama, samo što će takva vlast sada biti ozakonjena.

Foto: EPA-EFE/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL MANDATORY CREDIT

Za razliku od ruskih careva koji su tvrdili da imaju božji mandat da vladaju čitavom zemljom, Putin i dalje sebe doživljava demokratom, pa sada želi da ima zakonski mehanizam kojim bi legitimisao nastavak svoje vladavine.

Zbog toga je ruska opozicija ovo glasanje proglasila farsom koja Putinu treba da otvori put kako bi doživotno ostao na vlasti.

Prema predloženoj ustavnoj reformi, on bi mogao da ostane na vlasti još dva mandata, tačnije do 2036, kada bi već ušao u duboku starost (imao bi 84 godine).

Evropski bezbednjaci veruju da „ruski odred ubica“ sistematski „čisti“ Putinove kritičare u egzilu FOTO: EPA/DMITRY ASTAKHOV

Ne traži naslednike

Vladimir Putin je na vlasti dve decenije, a prema važećem zakonu morao bi da se povuče nakon što mu mandat istekne 2024. godine.

U poslednjem intervjuu koji je emitovan na državnoj televiziji, ruski lider je nagovestio da će se ponovno kandidovati i jasno izneo svoje mišljenje o otvaranju predsedništva većoj političkoj konkurenciji.

„Umesto da država na svim nivoima funkcioniše normalno, svi bi bili u potrazi za kandidatom koji bi preuzeo poziciju predsednika. Moramo da nastavimo s poslom, a ne da tražimo naslednike“, rekao je Putin, uz opasku da je ova ustavna reforma glas za stabilnost Rusije.

EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

U ključne promene Ustava ubrajaju se mere za poštovanje nasleđa države i Ruske pravoslavne crkve, kao i jačanje Kremlja nad lokalnim i opštinskim vlastima.

Pročitajte još:

Jedna od promena definiše i brak kao savez muškarca i žene prema Ustavu, čime je formalno zabranjena istopolna bračna zajednica.

Neke od društvenih promena predviđenih izmenom ovih amandmana garantovale bi da minimalna plata ne padne ispod troškova života i obezbedile da se penzije vremenom povećavaju.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK

Amandmani u korist samovolje

Dvadesetog januara ove godine predsednik Putin je podneo nacrt amandmana Državnoj dumi. Referendumom će ukupno biti izmenjeno 14 članova Ustava.

Ovo su neki od predloženih amandmana:

  • Ruski ustav treba da ima prednost nad međunarodnim pravom
  • Državna duma trebalo bi da ima pravo da odobri kandidaturu premijera (trenutno samo daje saglasnost za njegovo imenovanje)
  • Državna duma će moći da odobri kandidate potpredsednika vlade i saveznih ministara, a predsednik neće moći da odbije njihovo imenovanje, ali će u nekim slučajevima moći da ih ukloni sa funkcije
  • Osobe koje zauzimaju važne položaje za osiguranje bezbednosti zemlje (predsednik, ministri, sudije, šefovi regija) ne bi trebalo da imaju strano državljanstvo ili dozvolu boravka u drugim zemljama, bilo u vreme svog rada na funkciji ili, u slučaju predsednika, u bilo koje vreme pre
  • Kandidat za predsednika mora da živi u Rusiji najmanje 25 godina (trenutno 10 godina)
  • Državni savet (gornji dom Parlamenta) moći će da predloži predsedniku da razreši savezne sudije, a u nekim slučajevima, na predlog predsednika, imaće pravo da razreši sudije Ustavnog i Vrhovnog suda
  • Minimalna plata ne može biti niža od visine novca koji se daje za izdržavanje
  • Redovna indeksacija penzija
  • Konsolidacija statusa i uloge Državnog saveta
  • Davanje Ustavnom sudu mogućnosti da proveri ustavnost zakona koje je Duma usvojila na zahtev predsednika pre nego što ih predsednik potpiše
  • Ukloniti klauzulu „zaredom“ iz člana kojim se reguliše maksimalni broj predsedničkih mandata
  • Definisanje braka kao odnosa jednog muškarca i jedne žene
  • Utvrditi status ruskog jezika u Ustavu zemlje

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare