Foto: EPA-EFE/TIAGO PETINGA

Zbog nedostatka testova i laboratorija, za ispitivanje koronavirusa u afričkim zemljama, u kojima se šest sati čeka jedan rezultat, uskoro stiže pomoć iz Velike Britanije, u vidu testova koji će koštati jedan dolar, a rezultat će biti gotov za 10 minuta.

Priča o nigerijskom molekularnom inženjeru koji je čekao šest sati rezultat testa na koronavirus, navela je svetske kompnaije da pomognu u nabavci testova i opremanju laboratorija za afričke zemlje.

Naime, uveliko iscrpljen od testiranja lekova za majmunske boginje i Lasa groznicu, nigerijski molekularni bio-inženjer Naemeka Ndodo, morao je da se bavi i koronavirusom. On je pokušavao da otkrije da li je šest kineskih građevinskih radnika koji su došli u Afriku, zaraženo koronavirusom, piše bloomberg.

Ndodo je morao da sakupi uzorke iz bolnice koja je sat vremena udaljena od glavnog grada Nigerije, Abuje, a zatim da sačeka čitavih šest sati da bi dobio rezultate u jednoj od samo pet laboratorija opremljenih da testiraju virus u Nigeriji, najgušće naseljenoj zemlji u Africi, sa oko 200 miliona ljudi.

Nakon toga, otprilike tri meseca kasnije, javila se firma Mologic Ltd. sa sedištem u Velikoj Britaniji, koja je u saradnji sa senegalskom istraživačkom fondacijom Institut Paster de Dakar, najavila da bi mogla da skrati to vreme  čekanja na 10 minuta, sa testovima koji će pomoći kontinentu koji ima najositljiviji zdravstveni sistem na svetu. pandemija.

Sa malo resursa i osoblja, vlasti se utrkuju da obuzdaju širenje bolesti u Africi, koja čini jedan odsto globalnih zdravstvenih izdataka, ali nosi 23 odsto tereta, uključujući stotine hiljada umrlih svake godine od malarije, HIV / Aids i tuberkuloze.

Brže i jeftinije do rezutata

Na kontinentu samo 36 od 54 zemlje ima kapacitet za testiranje na koronavirus, a broj zaraženih slučajeva biće brojniji od laboratorija. Premijer Etiopije Abi Ahmed, rekao je u nedelju, da je sklopio partnerstvo sa kineskim milijarderom Džekom Maom za distribuciju između 10.000 i 20.000 setova za testiranje i 100.000 maski po afričkoj zemlji, kao i novorazvijene vodiče za lečenje.

Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti sa sedištem u Etiopiji sledeće nedelje očekuju distribuciju 200.000 testova širom kontinenta, uglavnom od berlinskog TIB Molbiol GmbH, prema šefu laboratorija Ienevu Kebedeu.

„U Africi ne postoji nedostatak laboratorijskih testova, ali ono što želimo je brži i jeftiniji test da se brzo potvrdi da li postoji epidemija i da se zadrži prije nego što se proširi“, izjavila je Rozana Piling, predsedavajuća za dijagnostička istraživanja u londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu.

„Afrika i dalje ima taj luksuz, za ​​razliku od Evrope i Severne Amerike,“ rekla je ona.

Tu je potrebna pomoć Mologica. Pomoću tehnologije kojom se proizvode kućni testovi na trudnoću i malariju, proizvešće i testove za koronavirus koji bi mogli biti spremni za prodaju do juna za manje od jednog dolara po komadu. U Africi će ih proizvoditi u Senegalu diaTropik, novoizgrađeno postrojenje za proizvodnju dijagnostike kojom rukovodi direktor Instituta Paster, Amadou Alfa Sal, koji je vodio obuku širom kontinenta za testiranje na koronavirus.

„Osiguraćemo da se ovi testovi učine dostupnim po ceni proizvodnje“, rekao je Džo Fitčet, medicinski direktor Mologica, koji je od vlade SAD-a dobio grant od 1,2 miliona dolara za razvoj testa.

Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Osam miliona testova

Trenutni Covid-19 testovi, poznati kao PCR testovi, otkrivaju genetski materijal patogena u laboratorijskom procesu koji može trajati nekoliko sati i koštati više od 400 dolara u nekim privatnim objektima.

Otkako se misteriozna bolest pojavila u Kini krajem prošle godine, više od 150.000 ljudi je zaraženo širom sveta, zatvarajući deo globalne ekonomije dok zemlje zaključavaju gradove i zabranjuju putovanje.

Iako je širenje virusa u Africi relativno sporo, broj pacijenata porastao je prošle nedelje u Egiptu, Senegalu i Južnoj Africi, čime je ukupan broj slučajeva dostigao skoro 200 u više od 20 zemalja, a većina pacijenata je nedavno otputovala u Evropu.

Mologic i Institut Paster imaju zajedničke kapacitete za proizvodnju osam miliona testova godišnje i planiraju da ih direktno prodaju afričkim vladama, kao i Globalnoj alijansi za vakcine i imunizaciju i SZO-u, rekao je Fitčet.