Foto: BETAPHOTO/HINA/Mario STRMOTIC/MO

U Varovidama je održan komemorativni skup za devetero meštana srpske nacionalnosti ubijenih na današnji dan pre 25 godina, kome su prisustvovali premijer Andrej Plenković, potpredsednik Vlade Boris Milošević, predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac i izaslanik predsednika Srbije Veran Matić.

U svom govoru na komemoraciji, Pupovac je poručio da je dva meseca nakon Oluje ubijeno mahom starije stanovništvo u Varivodama, Gošiću i drugim mestima.

„Duboko žalim zbog toga i izražavam saučešće za članove vaše porodice. Ovaj je zločin uvreda za savremenu Hrvatsku, jer vređa ljudsko dostojanstvo, on je gaženje onih ideala za koji su se borila ogromna većina branitelja među kojima su bili i Srbi, koji su časno branili Hrvatsku“, rekao je Plenković.

On je naveo da zločin u Varivodama nije bio jedini takav.

Foto: BETAPHOTO/HINA/Mario STRMOTIC/MO

Pročitajte još:

„Ubijeni su u Gošićima, u Gruborima. Svi ti zločini počinjeni nakon operacije Oluja nikako se ne mogu opravdati. Legitimno pravo na obranu nije i ne može biti opravdanje za nedelo“, rekao je Plenković.

Poštovani pripadnici srpske zajednice u Hrvatskoj, danas vam želim poslati poruku pomirenja kao i nade u izgradnju zajedničke budućnosti svih hrvatskih građana, nezavisno od njihovog porekla, rekao je Plenković dodajući da to ne znači zaboraviti što se događalo u ratu pre 25 godina, „nego izvući iz toga pouke i pružiti jedni drugima ruku mira“.

On je istakao da i Srbi i Hrvati treba da imaju snage da preuzmu svoj deo odgovornosti.

Na području opštine Kistanje ubijeno je 57 osoba, naveo je predsednik Srpskog narodnog veća i ukazao da je svim žrtvama zajedničko da su ostali u svojim kućama, svom zavičaju i u svojoj zemlji.

Foto: BETAPHOTO/HINA/Mario STRMOTIC/MO

„Verovatno su ostali u uverenju da im se ništa neće dogoditi. Bilo im je zajedničko i to da ih niko nije mogao zaštiti od onih koji su nakon rata nastavljali rat. Oni koji su im dali obećanje, nisu ih zaštitili. Velikoj većini njih zajedničko je i to da njihove ubice ili nisu tražene ili nisu procesuirane. Ako su bili procesuirani nisu bili osuđeni“, istakao je Pupovac.

On je naveo da u njemu postoji moralna svest da su ti zločini počinjeni i prema pripadnicima hrvatskog naroda, prema kojima treba imati isti osećaj poštovanja. Dolazak potpredsednika Vlade Borisa Miloševića u Knin, govor predsednika Vlade u Kninu, gestove predsednika Republike, ministra branitelja Tome Medveda, razumemo kao nacionalno odgovorno i politički hrabro, rekao je Pupovac.

Nakon komemoracije, potpredsednik Vlade Hrvatske Boris Milošević je, odgovarajući na pitanje novinara, izjavio: „Svakako, ovo je velika stvar da dolazi predsednik Vlade Republike Hrvatske. Ovo je prvi put nakon 20 godina da predsednik Vlade dolazi na komemoraciju žrtvama koje su nevino stradale. To je jak simbolični gest da i ove žrtve ovde zaslužuju empatiju i poštovanje i da se ne razlikuju od svih žrtava koje su se nažalost dogodile širom Hrvatske“.

On je komentarisao i izjavu premijera Andreja Plenkovića da Hrvati treba da priznaju da su napravili zločine, kao što i Srbi treba da priznaju da se dogodio otpor legitimno izabranoj vlasti. „To je ono što sam ja govorio kad sam išao u Knin“, kazao je Milošević, „da je vreme da nakon 25 godina posećujemo jedni druge, da otvorimo te bolne teme, da je vreme da konačno čujemo jedni druge, da čujemo ono što smo možda stavljali sa strane, zataškavali.“

Ubijeni uglavnom stariji, niko nije osuđen

Gotovo dva meseca nakon Oluje, 28. septembra 1995. godine, ubijeno je devet meštana Varivoda: Dušan Dukić (59), Špiro Berić (55), Jovo Berić (75), Jovan Berić (56), Radivoj Berić (69), Marija Berić (69), Milka Berić (67), Marko Berić (82) i Mirko Pokrajac (84).

Ubijeni su hicima iz neposredne blizine na svojim kućnim pragovima.

U Gošiću kod Kistanja 27. avgusta 1995. ubijeno je sedam starijih osoba: Savo Borak (70), Vasilj Borak (68), Grozdana Borak (75), Marija Borak (81), Kosovka Borak (77), Milka Borak (75), Dušan Borak (56), a desetak dana ranije ubijen je i Gojko Ležaić (65).

Svi ubijeni bili su civili, a u selu ni ranije niti u vreme ubistava nije bilo ratnih aktivnosti. Do danas niko nije osuđen za te zločine.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar