Foto: BETAPHOTO/HINA/DAMIR SENCAR/EV

Pre 29 godina Hrvatsku su priznale članice Evropske unije , a Nemačka, koja je uz Vatikan u tome imala ključnu ulogu, uspostavila je 15. januara i diplomatske odnose s Hrvatskom, koja je istog datuma 1998. završila i mirnu reintegraciju u ratu okupiranoga hrvatskog Podunavlja.

Pročitajte još:

Kao prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku ostaće zapamćen Island (19. decembar 1991.), a istog dana to je učinila i Nemačka, iako uz odluku da njeno priznanje stupa na snagu 15. januara 1992., zajedno s ostalim članicama EU, piše Indeks.

Dva dana pre EU, 13. januara 1992. Hrvatsku je priznao Vatikan. Vatikan je priznanje Hrvatske i Slovenije najavio još 20. decembra 1991. posebnim dokumentom kojim se odredio prema hrvatskom i slovenskom zahtevu za diplomatskim priznanjem. Vatikanska diplomatija kao prva u svetu još je 3. oktobra 1991. objavila da radi na međunarodnom priznanju Hrvatske. Dan nakon Svete Stolice Hrvatsku je priznao i San Marino.

Nakon toga, 15. januara 1992. sledila su priznanja Velike Britanije, Danske, Malte, Austrije, Švajcarske, Holandije, Mađarske, Norveške, Bugarske, Poljske, Italije, Kanade, Francuske, Španije, Portugala, Irske, Luksemburga i Grčke. Dan posle to su učinile i Argentina, Australija, Češka, Čile, Lihtenštajn, Novi Zeland, Slovačka, Švedska i Urugvaj. Do kraja januara 1992. Hrvatsku je priznalo još sedam država – Finska, Rumunija, Albanija, Bosna i Hercegovina (BiH), Brazil, Paragvaj i Bolivija.

Među ostalima, sledila su priznanja Rusije (17. februara), Japana (17. marta), Sjedinjenih Američkih Država (7. aprila), Izraela (16. aprila, iako su diplomatski odnosi uspostavljeni tek pet i po godina kasnije) i Kine (27. aprila). Prva azijska država koja je priznala Hrvatsku bio je Iran (15. marta 1992.), a afrička Egipat (16. aprila 1992.).

Od 2. novembra 2020. godine kada je Hrvatsku priznao Tuvalu, osam država još nije formalno priznalo Hrvatsku, niti s Hrvatskom uspostavilo diplomatske odnose. To su Burundi, Butan, Južni Sudan, Liberija, Niger, Somalija, Srednjoafrička Republika i Tonga.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram