Foto:EPA-EFE/JAGADEESH NV

Jedna osoba je tokom putovanja autobusom u Kini zarazila gotovo 25 drugih putnika premda joj nisu svi bili blizu, rezultati su istraživanja koje nudi najnovije dokaze o tome da se koronavirus širi aerosolima, sitnim česticama u zraku.

Stručnjaci su na početku pandemije odbacivali mogućnost po kojoj se koronavirus može širiti i običnim disanjem, ali sa otkrićem novih dokaza menjaju mišljenje.

Članak objavljen u utorak u časopisu JAMA Internal Medicine opisuje zarazu među putnicima koji su 50 minuta putovali autobusom na budistički događaj u Ningbou u januaru ove godine, pre nego što su maske postale rutinsko sredstvo borbe protiv virusa, prenosi Jutarnji list.

Naučnici veruju da je putnik, čiji pol nije objavljen, verovatno bio nulti pacijent jer je bio u bliskom kontaktu s ljudima u Vuhanu, epicentru zaraze s kraja prošle godine.

Pročitaj i:

Stručnjaci su uspeli da mapiraju gde su sedeli ostali putnici, a potom ih testirali na virus. Pokazalo se da je 23 od 68 putnika zaraženo u istom autobusu.

Važno je naglasiti da su zaraženi putnici sedeli i u prednjem i u zadnjem delu autobusa, dakle daleko izvan kruga od dva metra, razdaljini koja se smatra granicom za širenje virusa kapljičnim putem.

Povrh toga, nulti pacijent tokom putovanja nije pokazivao simptome bolesti, poput kašlja.

Naučnici su zabeležili da je rashladni uređaj u autobusu obrtao isti vazduh, što je verovatno pridonelo širenju virusa.

„Istraživanje ukazuje na to da je u zatvorenim prostorijama sa zračnom recirkulacijom SARS-CoV-2 jako zarazan patogen“, napisali su znanstvenici.

Njihova studija, u kojoj je priložen dijagram o tomu gdje je svaki zaraženi putnik sjedio, novi je dokaz o širenju virusa aerosolima, poput istraživanja o ‘putovanju’ virusa između stolova restorana u južnome kineskom gradu Guangzhouu.