Foto:REUTERS/Toby Melville

Novi soj koronavirusa koji se pojavio u Velikoj Britaniji i izazvao paniku u celom svetu, iako 70 odsto prenosiviji, nije smrtonosniji od "običnog", i nema dokaza da neće reagovati na vakcinu protiv korone, koja se već primenjuje u ovoj zemlji. Ono što je nova mutacija uradila, jeste da je pokazala Britancima šta ih čeka ako izađu iz Evropske unije bez dogovora, budući da su brojne EU zemlje požurile da prekinu saobraćajne veze sa ovom ostrvskom zemljom, pod izgovorom da žele da spreče širenje novog soja zazaze.

Nova varijanta koronavirusa nastala je mutacijom, što je normalan životni tok jednog virusa. Koronavirus je tokom godine već mnogo puta mutirao, pa ovo nije prva promena koja je primećena. Virus koji je prvobitno otkriven u Vuhanu nije identičan većini virusa kojima su trenutno zaraženi ljudi u različitim delovima sveta.

Pročitajte još:

Korona mutirala više puta

Primera radi, tokom novembra, danska vlada odstranila je milione kuna nakon što se utvrdilo da su stotine slučajeva kovid-19 povezane s varijantama Sars-CoV-2 koje je nosila ova životinja.

U oktobru su analize sugerisale da se varijanta koronavirusa koja je potekla od španskih poljoprivrednih radnika brzo proširila Evropom i činila većinu slučajeva u Velikoj Britaniji. Ni u jednom od ova dva slučaja nije utvrđeno da su ove varijante povećale prenos bolesti.

Problem sa VUI-202012/01

Mutacije virusa su uobičajene i mnoge nemaju uticaja na brzinu širenja i težinu simptoma, ali je sada pitanje da li mutacija koronavirusa nazvana VUI-202012/01 spada u tu kategoriju i da li predstavlja uvećani zdravstveni rizik ili je za ubrzano širenje na jugu Engleske odgovorno ignorisanje restriktivnih mera.

Foto:REUTERS/Hannah McKay

VUI – 202012/01 je varijanta SARS-CoV-2, virusa koji izaziva bolest COVID-19 i prvi put je detektovan u Velikoj Britaniji u oktobru 2020. sa uzorka koji je uzet tokom septembra. Najverovatnije objašnjenje je da je potekla iz pacijenata sa oslabljenim imunim sistemom koji nisu mogli da pobede virus. Njihova tela postala su uzgajališta mutacije virusa.

Ono što brine stručnjake je što je soj otkriven u Engleskoj neobično mnogo i značajno mutirao. Analize su pokazale da ova varijanta sadrži 23 različite genetske promene, od kojih su mnoge povezane sa proteinom koji je odgovoran za vezivanje virusa i funkcioniše kao ključ za ljudsku ćeliju, zbog čega je novi soj zarazniji od prethodnih.

Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Eksperti objašnjavaju da ništa nije apsolutnu sigurno. Novi sojevi mogu postati češći jednostavnim boravkom na pravom mestu u pravo vreme – poput Londona, koji je donedavno bio na stepenu dva u restriktivnim merama što je značilo između ostalog da su neesencijalne prodavnice mogle biti otvorene, kao i frizerski saloni, verski objekti, ugostiteljski objekti koji su radili sa skraćenim vremenom do 23 sata.

Foto:REUTERS/Toby Melville

Nije smrtonosniji, ali…

Za sada nema dokaza da novi soj virusa izaziva težu kliničku sliku ili da je smrtonosniji od prethodnih.

Ipak, već to što se veoma brzo širi – slučajevi su već identifikovani u Italiji, Nemačkoj, Holandiji, Hrvatskoj – dovoljno je veliki problem jer što je više zaraženih, više je pacijenata koji će razviti težu kliničku sliku, pa i umreti od posledica infekcije. U područjima gde je registrovan novi soj virusa već je značajno porastao i broj hospitalizovanih, što opterećuje zdravstveni sistem.

Britanija je u nedelju registrovala 35.928 novozaraženih što znači da je broj infekcija porastao za 51 odsto u roku od nedelju dana, čime je Britanija postala „bolesnik Evrope“.

Foto: Evening Standard / Eyevine / Profimedia

Britanski stručnjaci smatraju da će postojeće vakcine biti efikasne i protiv nove varijante virusa, ali upozoravaju da bi slične mutacije mogle napraviti problem u budućnosti. Vakcine podstiču imunološki sistem da napadne nekoliko različitih delova virusa, pa iako je neki od njih mutirao, vakcina bi i dalje trebalo da deluje. Ipak, nova otkrića pokazuju da se virus uspešno prilagođava i da je “na putu za bekstvo od vakcine”.

Iz sveta i regiona čitajte:

Beskrajna saga zvana Bregzit

Ne želeći da rizikuju, a možda i želeći da pokažu Londonu čemu može da se nada ako pregovori sa EU o konačnom izlasku Britanije iz Unije ne budu uspešno privedeni kraju, tek brojne zemlje EU uvele su privremenu zabranu saobraćaja sa Britanijom.

Britanske je naročito pogodila odluka francuskih vlasti da zaustave teretni saobraćaj preko La Manša i time dovedu u pitanje snabdevenost hranom i lekovima, što je za posledicu imalo stvaranje ogromnih gužvi danas ispred prodavnica i prazne rafove u njima. Pariz je, ipak, nekoliko sati kasnije povukao suspenziju transportnog saobraćaja sa Britanijom.

London i Brisel trebalo je ovog vikenda da postignu sporazum o Bregzitu. Velika Britanija je 31. januara izašla iz EU, a 31. decembra ističe prelazni period i tada London treba da napusti i jedinstveno tržište EU i carinsku uniju. Ako dve strane ne postignu sporazum, 1. januara će preko noći biti uvedene carine i druge prepreke, što bi dovelo do velikih poremećaja u trgovini.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar