Foto: Shutterstock

Škole u Republici Srpskoj biće zatvorene sedam dana zbog pogoršane epidemiološke situacije, a radno vreme ugostiteljskih objekata ograničava se na period od 06.00 do 22.00 sata, odlučio je danas Republički štab za vanredne situacije.

Izvođenje nastave u osnovnim i srednjim školama u Srpskoj obustavlja se od 26. oktobra do 1. novembra.

Samim tim, obustavlja se i organizovanje produženog boravka i jutarnjeg čuvanja.

Škole će organizovati nastavu na daljinu, a ministarka prosvete i kulture Natalija Trivić rekla je za RTRS da će školama sutra ujutru biti dostavljene instrukcije o načinu izvođenja onlajn nastave.

Trivić je na konferenciji za novinare nakon sednice Štaba, rekla da je obustava nastave u školama preventivna mera, napominjući da u školama nema širenja virusa.

Pročitajte još:

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da na visokoškolskim ustanovama nastava neće biti obustavljena, ali da će u narednih sedam dana, u zavisnosti od epidemiološke situacije, biti revidirane mere za sve nivoe obrazovanja.

Odlukom republičkog štaba za vanredne situacije, radno vreme ugostiteljskih objekata u Republici Srpskoj ograničava se na period od 06.00 od 22.00 sata.

„Izmenom Zaključka Štaba, narednih sedam dana ugostiteljski objekti radiće kraće“, rekla je ministarka trgovine i turizma Suzana Gašić.

Gašić je najavila da će privrednim subjektima biti obezbeđena određena vrsta pomoći.

Ministar zdravlja je rekao da je Republički štab za vanredne situacije preporučio svim političkim subjektima da obustave skupove do 1. novembra.

Šeranić je rekao da je doneta još jedna preporuka koja se odnosi na rad pravosudnih organa koji bi trebalo da razmatraju prioritetne predmete, prvenstveno one koji se odnose na zaštitu zdravlja stanovnika.

Šeranić je istakao je da je epidemiološka situacija u Srpskoj pogoršana u periodu od 16. do 22. oktobra, da je procenat zaraženih u poslednjih 24 časa veći od 50 odsto, pa je trenutno hospitalizovano 414 lica.

Dodao je da se stopa smrtnosti nije značajno menjala, ali ti podaci kasne u odnosu na broj zaraženih.

Kada je reč o starosnoj dobi, Šeranić je rekao da prednjače oni od 30 do 49 godina.

„Stopa smrtnosti je 1,66 i nije se značajnije menjala u odnosu na raniji period, a očekuje se da će biti pogoršana s obziroma na broj hospitalizovanih lica“, rekao je Šeranić.

Prema njegovim rečima, broj zaraženh na dnevnom nivou je 173 na 100.000 stanovnika i svrstava Republiku Srpsku u sredinu Evrope, dok najgore indikatore imaju Belgija i Češka.

Ranije danas, objavljeno je da su u Republici Srpskoj 403 novozaražena pacijenta i sedam smrtnih slučajeva.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar