Foto: EPA/BARBARA WALTON

Globalna trka za vakcinom protiv koronavirusa izazvala je ogromnu potražnju, pa samim tim i nestašicu, jednog ključnog resursa - majmuna.

Pre nego što farmaceutske kompanije počnu testiranje vakcine na ljudima, delotvornost i bezbednost vakcine testira se na majmunima. S obzirom na to da se u svetu trenutno radi na više od 100 vakcina, potražnja za majmunima prerasla je ponudu.

„Imamo nestašicu“, rekao je za USA Tudej dr Skip Bom, pomoćnik direktora zadužen za veterinarsku medicinu u Nacionalnom centru za istraživanje primata u Nju Orleansu.

Pročitajte još:

Kao i u mnogim drugim aspektima društva, pandemija je u prvi plan stavila postojeći problem. Konkretno, centri za istraživanje primata su već godinama u problemima zbog ograničenja na uvoz majmuna iz zemalja kao što su Kina i Indija, ali i nedostatka finansiranja kako bi se majmuni uzgojili u SAD-u.

„Uvek smo bili u situaciji da naša proizvodnja jedva zadovoljava potražnju za majmunima koji se koriste u istraživanjima i tako je bilo godinama, a kad se pojavila pandemija koronavirusa, to nas je gurnulo još dalje“, pojasnio je Bom.

Iako se borci za prava životinja protive korišćenju primata u eksperimentima, istraživači navode kako je takva praksa ključna za razvoj medicine.

Centar u Nju Orleansu navodi da u svom istraživanju pokušavaju da iskoriste najmanji mogući broj životinja potreban za validne naučne rezultate.

Pročitajte i:

Nažalost, navode da trenutno nije moguće potpuno zameniti životinje kompjuterskim modelima ili simulacijama. „Svi se nadamo da jednog dana nećemo morati da koristimo životinje u istraživanju ali za sada…“, rekao je Bom.

„Reakcije imunološkog sistema majmuna su vrlo slične onome što vidimo kod ljudi i zato ti eksperimenti mogu da nam daju vrlo dobre pokazatelje bezbednosti i delotvornosti vakcine“, rekao je direktor Centra Džej Rapaport.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare