Foto: EPA-EFE/Marta Perez

Infekcija Kovidom-19 mora da bude stabilizovana na niskim vrednostima, moraju se poštovati pravila higijene, a obavezno je nošenje zaštitnih maski u javnom prevozu, neke su od stavki koje za postepeno ukidanje restriktivih mera navodi nemačka Nacionalna akademija nauke „Leopoldina“.

U danas objavljenoj studiju se ukazuje na kojim osnovama može da se pokrene postepeno povlačenje restriktivnih mera, a te predloge je kancelarka Angela Merkel nazvala veoma važnim.

U dokumentu se navodi da infekcija mora da se stabilizuje na nisku vrednost i da se moraju poštovati poznata pravila higijene.

Naučnici traže uvođenje obaveze nošenja zaštitnih maski u javnom prevozu, kao i postepeno obnavljanje nastave u školama. I ostali delovi javnog života treba da postepeno, i pod određenim uslovima, budu normalizovani, ali je najpre potrebno otvoriti male trgovine, ugostiteljstvo i institucije.

Takođe bi trebalo ponovo da se omoguće privatna i službena putovanja, te i društvene, kulturne i sportske manifestacije, ali je za to još potrebno da se izgrade klinički rezervni kapaciteti.

Kao preduslov svega navodi se disciplinovano pridržavanje pravila higijene.

„Leopoldina“ predlaže da se, pod određenim preduslovima, najpre obnovi nastava u osnovnim školama, ali uz smanjenje broja učenika po razredu i mogućnost održavanja rastojanja između đaka.

Konkretno se kao broj maksimalan đaka po razredu navodi 15, uz koncentrisanje na osnovne predmete kao što su nemački i matematika.

Za starije uzraste naučnici preporučuju nastavu na daljinu, digitalno ili analogno.

U dokumentu se jasno kaže da kod starijih đaka treba još sačekati sa povratakom u školske klupe. Za univerzitete i više škole „Leopoldina“ predlaže nastavak letnjeg semestra preko digitalnog učenja.

Kada je reč o privredi, naučnici ukazuju da delimično preuzimanje kompanija od strane države u cilju spašavanja firmi, mora biti primenjeno samo u izrazito hitnim slučajevima. Institut predlaže i veće javne investicije, kako u zdravstvo, tako i digitalnu infrastrukturu i zaštitu klime.

Ujedno podvlače da aktuelna kriza zahteva visok stepen evropskog solidarnog delovanja. Eksperti preporučuju pridržavanje tržišno privrednog poretka, i protive se većem zaduživanju.

„Ekonomsko političke mere donete tokom krize mraju što je pre moguće biti vraćene na održivo privredno delovanje u uslovima slobodne tržišne privrede“, podvlače oni.