Gotovo godinu dana nakon što su lekari identifikovali prve slučajeve zabrinjavajuće nove bolesti u kineskom gradu Vuhanu, čini se da Kina kreće u ozbiljniju potragu za ispitivanje porekla globalne pandemije Covid-19.

Državni mediji intenzivno izveštavaju o koronavirusu otkrivenom na ambalaži uvoza smrznute hrane, koji se na drugim mestima ne smatra značajnim prenosnikom infekcija, i istražuju moguće slučajeve bolesti pronađene van kineskih granica pre decembra 2019. godine, piše Gardijan.

Pročitajte još:

Zvanični list „People’s Daily“ tvrdio je prošle nedelje u objavi na Fejsbuku da „svi dostupni dokazi sugerišu da koronavirus nije započeo u centru kineskog grada Vuhana“.

„U Vuhanu je prvi put otkriven koronavirus, ali nije odande potekao“, rekao je Zeng Guang, nekadašnji glavni epidemiolog u kineskom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti. Portparol ministarstva spoljnih poslova, upitan za izveštaje državnih medija da virus potiče izvan Kine, rekao je samo da je važno razlikovati mesto gde je Covid-19 prvi put otkriven i gde je prešao barijeru i preneo se na ljude.

„Iako je Kina prva prijavila slučajeve, to ne mora nužno značiti da virus potiče iz Kine“, rekao je Zao Lijian na brifingu. „Traženje porekla je trajni proces koji može da uključi više zemalja i regiona.“

Kineski naučnici čak su „Lancetu“ predali rad za objavljivanje – iako još uvek nije prošao recenziju – koji tvrdi da „Vuhan nije mesto gde se prvi put desio prenos Sars-CoV-2 na čoveka“, predlažući umesto toga prvi slučaj, koji je možda bio na „indijskom potkontinentu“.

Tvrdnjama da virus potiče izvan Kine zapadni naučnici daju malo poverenja. Majkl Rian, direktor programa za hitne slučajeve u zdravstvu pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (VHO), rekao je prošle sedmice da bi bilo „vrlo spekulativno“ tvrditi da se bolest nije pojavila u Kini. „Iz perspektive javnog zdravlja jasno je da započinjete svoje istrage tamo gde su se prvi put pojavili slučajevi zaraženih ljudi“, rekao je na brifingu za vesti u Ženevi.

Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

„Izveštaji o Covidu19 koji cirkuliše u Italiji u jesen 2019. godine, na osnovu uzoraka iz jedinice za karcinom, deluju ‘slabo’“, rekao je prof. Džonatan Stoe, virolog sa Instituta „Francis Crick“ u Londonu.

„Serološki podaci [iz Italije] mogu se najverovatnije objasniti unakrsnim reaktivnim antitelima usmerenim protiv drugih koronavirusa.“ Drugim rečima, antitela pronađena u italijanskim slučajevima pokrenuta su kod osoba zaraženih različitim koronavirusima, a ne od onih odgovornih za Covid-19.

„Ono što se čini sigurno je da su prvi zabeleženi slučajevi bolesti bili u Kini“, dodao je Stoe. „Najverovatnije je, da je virus ipak poreklom iz Kine.“

I dok su tragovi koronavirusa pronađeni na ambalaži smrznute hrane, naučnici smatraju da to predstavlja vrlo nizak rizik od bolesti za koju se sada veruje da se većim delom prenosi respiratornim kapljicama.

Pozitivan test „ne ukazuje na zarazni virus, već samo na to da je neki signal virusa prisutan na toj površini“, rekao je za Andrev Pekosz iz „Bloomberg School of Public Health“ sa Univerziteta Džon Hopkins. „Nisam video uverljive podatke da Sars-CoV-2 na ambalaži za hranu predstavlja značajan rizik od infekcije.“

Foto: Tanjug/AP Photo/Olivia Zhang

Ali kako se ljudska i ekonomska zarada od pandemije povećava, Peking želi da zaštiti svoju reputaciju u zemlji i inostranstvu. Covid-19 je sada zarazio preko 60 miliona ljudi i ubio skoro 1,5 miliona.

Otkako se oporavila od razaranja sopstvenog početnog izbijanja, Kina je pokušala da ojača svoj položaj u inostranstvu medicinskom pomoći.

Sada takođe promoviše nekoliko vakcina koje ima u kasnoj fazi razvoja kao deo svog doprinosa „globalnom dobru“, nudeći pomoć u proizvodnji i finansiranju pogona za imunizaciju. Ali nezadovoljstvo zbog uloge Pekinga u oslobađanju pandemije može se na kraju pokazati težim za Kinu nego samoj bolesti.

„Kina se još uvek bori sa činjenicom da je smatrana odgovornom za ‘izvorni greh’ izbijanja, koji podriva praktično svaki napor da se spasi njen imidž“, rekao je Andrev Smol, kineski naučnik.

Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

„Poslednji meseci pokazali su kakav je katastrofalan uticaj pandemija imala na Kinu u međunarodnom javnom mnjenju“ naglašava on.

Kinesko ispitivanje porekla virusa u Vuhanu moglo bi biti verodostojnije ako bi podržalo nezvisnu istragu bolesti, ali umesto toga, vlasti su se više puta pokazale opstruktivnim.

Istražitelji SZO koji su posetili Vuhan ranije ove godine nisu mogli da posete tržište hrane povezano sa početnim izbijanjem. Očekuje se da će se novi tim uskoro uputiti u Kinu kako bi nadogradio početni rad kineskog tima, ali još uvek nemaju datum putovanja, a iz SZO rekli su samo da će putovati „u dogledno vreme“.

Razumevanje porekla Covid-19 je od vitalnog značaja za napore na sprečavanju sledeće pandemije. Nažalost, čini se da je Peking za sada više usredsređen na pitanje ko treba da snosi krivicu za bolest, više nego na razumevanje odakle je zaraza potekla.

BONUS VIDEO

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar