Foto: AP / Olivier Matthys

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kažže da Evropa, iako donekle nespremna na početku krize COVID19, zahvaljujući solidarnosti danas stoji čvrsto na svojim nogama.

”Ta solidarnost je zarazna i temelj je naše Unije. Zahvaljujući njoj, prava se Evropa vratila u igru: Evropa koja sarađuje u ostvarenju onoga što niko od nas ne bi mogao ostvariti sam”, poručila je fon der Lajen.

Ursula fon der Lajen je u svom autorskom tesktu objavljenom u medijima širom EU ocenila da se poslednjih nedelja svet okrenuo naglavačke.

Ona ocejuje da su pandemija COVID19 i kriza ”neviđenih razmera i brzine” Evropu u početku zatekli relativno nespremnu i da se još uvek osećaju posledice ”kasnog starta”.

”Posljednjih smo nedelja preduzimali samo mere koje bi donedavno bile nezamislive. Pravila o držžavnoj pomoći učinili smo fleksibilnijima nego ikad kako bi velika i mala preduzeća mogla dobiti potrebnu podršku. Popustili smo buždžetska pravila kako bi nacionalna sredstva i sredstva EU mogla brzo doći do onih kojima su potrebna. To je institucijama EU-a i držžavama članicama omogućilo da stave na raspolaganje 2,8 biliona evra za borbu protiv krize, što je najveći takav iznos u svetu”, navodi fon der Lajen.

Predsednica EK kažže da je EU u cilju borbe za spašavanje žživota ljudi na raspolaganje stavila sva preostali novac iz trenutnog budžžeta ”To je dokaz da u ovoj krizi nisu prihvatljive polovične mere, čak ni u narednim godinama u kojima ćemo nastojati izbaviti privredu iz krize. Za to će nam biti potrebna velika ulaganja u obliku svojevrsnog Maršalovog plana za Evropu”, ocenjuje fon der Lajen.

Dodaje da bi tzv. Maršalov plan pomogao u izgradnji ”modernije, održivije i otpornije” Evrope koja možže pobediti svaku krizu, a da su bilioni i milijarde koji se sada troše zapravo ulaganje u budućnost i da će uključiti nekoliko generacija.

”Iz tog se razloga sredstva iz našeg sledećeg budžžeta moraju ulagati na pametan i održživ način kako bi očuvali ono što nam je dragoceno i obnovili osećaj zajedništva evropskih naroda”, navodi fon der Lajen.

Ursula fon der Lajen u svom autorskom tekstu nabraja i primere međusobne solidarnosti zemlja članica, od toga da poljski lekari odlaze u Italiju, Česi šalju zaštitne maske Španiji, Bugari zaštitnu opremu Austrijancima do toga da Nemci preuzimaju pacijente iz Italije, a svi zajedno vraćaju kućama građane EU koje je pandemija COVID19 zatekla van Evrope.

”Svakim od tih dela solidarnosti Evropa se pomalo izdižže iz krize i ne sumnjam da će se uskoro potpuno osloniti na noge. Zajedničkim snagama”, zaključila je fon der Lajen.