Foto: Jayne Russell / Alamy / Alamy / Profimedia

Baron Kristofer Paten, poslednji guverner Hong Konga, koji je ovom britanskom kolonijom upravljao od 1992-1997, pre nego što je prešla u kineske ruke, objavio je u listu Fanajnšel tajms svoj autorski tekst povodom izglasavanja novih oštrih kinekih zakona, koji će omogućiti lakše hapšenje aktivista, koji nekoliko meseci protestuju i traže da se kineske vlasti povuku iz ovog grada.

Paten u uvodu napominje da je peticiju kojom se osuđuje napad Kine na slobodu Hong Konga potpisalo više od 200 političara i kreatora visoke politike iz 23 zemlje, koji osuđuju nove poteze Pekinga i poziva da Velika Britanija obezbedi da tema o ponašanju Kine prema Hong Kongu mora biti jedna od tema na sastanku grupe G7 u junu ove godine.

Paten piše da od trenutka kada je Britanija predala Hong Kong 1997. Kini, ta teritorija je sačuvala svoju netaknutu slobodu na temelju parole: „Jedna zemlja, dva sistema“, sve dok 2013. na vlast u Kini nije stigao sadašnji predsednik Si Đinping, koji je napravio zaokret u odnosu prema politici svojih prethodnika, ojačao kontrolu komunističke partije i počeo da sprečava delovanje civilnog društva i disidentske aktivnosti kao što je zatvaranje Ujgura u Ksijangu, a sad se okrenuo ka Hong Kongu.

Foto:EPA-EFE/JEROME FAVRE

„Gospodin Si uputio je vladine i partijske zvaničnike da napadnu svaki znak liberalne demokratije i njenih vrednosti, što je očigledno razlog zašto je ciljao Hong Kong. Njegovu vladavinu karakteriše vedrina i potresno nepoštovanje međunarodnog prava i sporazuma. On je odustao od obećanja bivšem američkom predsedniku Baraku Obami zbog militarizacije Južnog kineskog mora. Zemlji koja dovodi u pitanje njegov komunistički režim – kao što je Australija zbog optužbi na račun Kine za pandemiju koronavirusa preti ekonomska kazna uprkos međunarodnim trgovinskim pravilima. Dok je ostatak sveta preokupiran borbom protiv Covid-19, Si Đinping je raskinuo Zajedničku deklaraciju, ugovor koji je UN-u podneo da garantuje sadašnji način života Hong Konga sve do 2047. godine. Prošle godine, milioni u Hong Kongu protestovali su protiv zakona o izručivanju koji bi srušio zid između vladavine zakona u Hong Kongu i onoga što za Kinu donosi taj zakon, piše Paten.

Paten upozorava da se Peking u strahu da bi izbori za novu vlast u Hong Kongu, koji bi trebalo da se održe u septembru i mogli da dovedu na vlast protivnike komunističkog režima, odlučuje za nagli zaokret, zaobilazeći parlament Hong Konga da donese novi zakon o subverzivnom delovanju koji bi kineskom Ministarstvu državne bezbednosti dao za pravo da radi šta želi, pa i da sprovodi prisilu i mučenja.

„Britanija mora preuzeti vodeću ulogu u zalaganju za Hong Kong i za poštovanje obaveza iz ugovora. Imamo političku i moralnu obavezu da to učinimo. To dugujemo ljudima Hong Konga čiji je jedini zločin to što žele da žive sa slobodama koje su im obećane. Ako Kina uništi vladavinu zakona u Hong Kongu, uništiće šanse grada da i dalje bude veliko međunarodno finansijsko središte koje posreduje oko dve trećine direktnih investicija u Kini i van nje. Mnoge sjajne kompanije koje su prosperirale u Hong Kongu važne su za dobrobit Britanije.

Foto:EPA-EFE/JEROME FAVRE

Britanija treba da ima vezu sa Kinom kako bi se izborila sa globalnim problemima, uključujući Covid-19. Kineskom narodu možemo da verujemo, hrabrim lekarima koji su pokušali da spreče zataškavanje u ranim fazama pandemije. Ali ne možemo da verujemo režimu gospodina Ksija. Velika Britanija i njeni prijatelji, počevši od grupe G7, moraju se čvrsto zauzeti protiv režima koji je svuda neprijatelj otvorenih društava. Ako to ne učinimo, gde ćemo biti za pet ili 10 godina, politički poniženi i moralno ugroženi? Ništa nećemo dobiti osim izgubljene časti, zaključuje Paten

(Izvor: Financel Times)

 

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar