Foto: EPA-EFE/JIJI PRESS JAPAN

U svetu je više od 103.000 ljudi zaraženo koronavirusom u oko stotinu zemalja, pokazuju poslednji podaci. U Italiji, evropskom žarištu virusa, broj zaraženih uvećao se za 1.200 za samo jedan dan, a u Francuskoj se virus pojavio i među članovima parlamenta. U Sloveniji zabranjeni javni skupovi u zatvorenom prostoru za više od 500 ljudi. Bugarska i Kipar jedine su zemlje Evropske unije u kojima nije registrovan nijedan slučaj.

Prvi slučajevi su registrovani na Maldivima i na Malti. Na Maldivima su u pitanju dvoje zaposlenih u turističkom odmaralištu, a sumnja se da im je bolest preneo turista iz Italije, koji se vratio u svoju zemlju, gde su testovi pokazali da je pozitivan na koronavirus. Na Malti je prva zaražena devojčica od 12 godna, koja se vratila iz Italije.

Italija – evropsko žarište

U samoj Italiji, žarištu epidemije u Evropi, broj zaraženih samo danas se povećao za 1.200, pa je tako sada u ovoj zemlji ukupan broj slučajeva 5.883, saopštila je tamošnja Agencija za civilnu zaštitu. Tokom dana od koronavirus u toj zemlji je umrlo 36 ljudi, pa se broj ukupnih žrtava popeo na 233. Italijanska vlada će u karantin da stavi Lombardiju, čiji je glavni grad Milano, kao i područje Venecije, severni deo Emilije-Romanje i istočni deo Pijemonta. kako su javili tamošnji mediji kretanja u i iz tih oblasti biće striktno ograničena tokom karantina koji će trajati do 3. aprila.

Papa Franja otkazao je sva javna pojavljivanja kako bi, zbog epidemije koronavirusa, izbegao veliki broj ljudi, a vernicima će se obraćati putem interneta. Zabeleženo je i da je predsednik jedne od članica vladajuće koalicije Nikola Zingareti pozitivan na koronavirus.

Foto:EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

 

Koronavirus u francuskom parlamentu

U Francuskoj je od koronavirusa ukupno umrlo 16, a zaraženo je 949 osoba. U toj zemlji su već dva narodna poslanika zaražena koronavirusom, a još pet ih čeka rezultate analiza. U Mađarskoj je potvrđen peti slučaj korona virusa, dok je u Holandiji broj zaraženih porastao na 188.

Građanima u Britaniji reporučeno je da se pripreme za „socijalno distanciranje“, koje bi moglo da podrazumeva privremeno smanjenje druženja na sportskim ili zabavnim događajima, ili da smanje kretanje javnim prevozom koje nije neophodno i rade od kuće. U toj zemlji zabeležena su 42 nova slučaja, čime je ukupan broj zaraženih prešao 200.

Na kruzeru „Grand prinses“ kod San Franciska, na kojem je 3.400 putnika i članova posade, potvrđeno je da je 21 osoba zaražena korona virusom, među kojima je i jedan državljanin Srbije, član posade.

Iran zemlja sa najviše žrtava na Bliskom istoku

Od koronavirusa u Iranu je umrlo 145 ljudi, a 5.823 je obolelo, što je najveći broj u jednoj zemlji na Bliskom istoku.

Kruzer sa više od 150 turista i članova posade stavljen je u karantin u Egiptu, nakon što je 12 putnika bilo pozitivno nakon testiranja na koronavirus.

Broj preminulih od posledica koronavirusa u Japanu porastao je na 13, dok su u Gruziji zabeležena tri nova slučajeva.

Iz Kine stižu vesti da broj novoobolelih opada, pa je u petak prvi put od 21. januara  u jednom danu bio manji od 100.

U Hrvatskoj manji kruzer u karantinu

Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Potvrđen je 12. slučaj u Hrvatskoj, a radi se o osobi koja je bila u bliskom kontaktu sa drugim obolelim u Varaždinu.

Posada manjeg kruzera, koji se od četvrtka nalazi u Malome Lošinju, je u karantinu. Za jednog člana posade, koji je sa blažim simptomima prehlade, preventivno bio smešten u riječku bolnicu utvrđeno je da nema koronavirus, ali će 8 članova posade ostati preventivno u karantinu na brodu.

I u Sloveniji je zaraženo 12 osoba, uključujući lekara, koji je bio u kontaktu sa više od 100, a slovenački ministar zdravlja zabranio je zbog koronavirusa javne skupove u zatvorenom prostoru za više od 500 ljudi. Na području Republike Srpske, gde su zabeležena tri slučaja koronavirusa, pod nadzorom je 221 osoba, dok se njih 37 nalazi u izolaciji.