Sudnica sa 1000 mesta i žestokim obezbeđenjem izgrađena je u Kalabriji koja se priprema za najveće mafijaško suđenje u poslednje tri decenije.

Pročitajte još:

Najveće suđenje italijanskoj mafiji u poslednjih 30 godina počinje danas, a 900 ljudi svedočiće protiv više od 350 ljudi, uključujući i političare i zvaničnike optužene da su članovi moćne Ndrangete.

Dobro obezbeđena sudnica sa 1000 mesta i kavezima za optužene izgrađena je u kalabrijskom gradu Lamecia Terme.

Zbog epidemioloških mera uvedenih zbog pandemije koronavirusa, mnogi od optuženika uključivaće se preko videolinka iz zatvora. Oni koji se pojave u sudnici moraće da nose maske i biće smešteni u kavezima udaljenim najmanje dva metra.

Foto:AP Photo/Gianfranco Stara

Gotovi svi optuženi uhapšeni su 2019. nakon duge istrage koja je počela 2016. u 11 italijanskih regija. Oko 2500 policajaca učestvovalo je u racijama u Vibo Valentiji i Kalabriji, sedištu Ndrangetinog Mankuso klana.

Lov „lovaca“

Elitna jedinica karabinjera, poznata kao Kaćiatori (Lovci) uhapsila je nekoliko optuženih koji su se krili u sklepanim skrovištima iza stepenica, u podovima i zidovima.

Bivši senator, šef policije, lokalni političari i bizsnismeni optuženi da su pomagali mafiji uhapšeni su u Nemačkoj, Švajcarskoj i Bugarskoj.

Tužilac Nikola Grateri koji je predvodio istragu rekao je Gardijanu da su racije bile najveća operacija protiv krimi sindikata još od suđenja u Palermu u periodu od 1986. do 1992. godine kada su sicilijanski tužioci izveli na optuženičke klupe 475 ljudi.

‘Ndrangeta

Ndrangeta je jedna od najbogatijih i najmočnijih krimi grupa na svetu. Ova kalabrijska mafijaška grupa specijalizovana je za trgovinu narkoticima, pranje novca i političku korupciju. Osnovali su je krajem 19. veka kalabrijski zatvorenici – iako se 1792. prvi put pominje reč „‘Ndrangheta“ i to vezano za ubistva, otmice i krađe u ovom delu Italije.
Devetnaestovekovna grupa brzo se infiltrirala u političku sferu, da bi tek kasnije ušla u narko biznis. Tokom 1990ih, zvaničnici su bili fokusirani na sicilijansku Koza Nostru što je Ndrangeti dalo priliku i prostor da se prošire.
Grupoa ima međunarodne „podružnice“ u više zemalja uključujući Englesku i Italiju, a struktura im je takva da klan zapravo čini više porodica povezanih krvnim vezama i dogovorenim brakovima, zbog čega je ulazak u nju praktično nemoguć.
Ime „ndrangeta“ znači „herojstvo, heroizam“ na grčkom i odražava sistem vrednosti grupe. Za razliku od Koza Nostre, retki članovi Ndrangete su postali doušnici zbog čega je suđenje koje danas počinje izuzetno interesantno. Procenjuje se da Ndrangeta ima oko 6000 članova.

Za predstojeće suđenje, Graterijev tim prikupio je gomilu dokaza uključujući 24.000 traka i presretnutih razgovora koji podkrepljuju njihove optužbe.

Antonio Nikaso, stručnjak za Ndrangetu i član savetodavnog tela Nejtansonovog centra za kriminal i bezbednost Jork univerziteta u Torontu kaže da je predstojeće suđenje izuzetno važno.

„Očekivanja su velika i očigledno je da se italijanske vlasti nadaju da će ovo biti prekretnica u borbi protiv Ndrangete“, rekao je on.

„Ono što je sigurno je da će se ovo suđenje naći u istorijskim knjigama… Sa ovim suđenjem, Italija će konačno otkriti svetu tajne Ndrangete koja je godinama obitavala u senkama“, dodao je on.

Najmoćnija mafija na svetu

U jednom trenutku „ublažena“ sicilijanskom Koza Nostrom i Kamorom, Ndrangeta je sada najmoćnija kriminalna grupa u Italiji i jedna od najbogatijih u svetu. Studija Istraživačkog instituta Demoskopita iz 2013. procenila je da je moćnija od Dojče banke i Mekdonalda zajedno, sa godišnjim prihodima od 53 milijarde evra.

Poznavaoci kažu da tajna uspeha Ndrangete leži u čvrstim i dalekosežnim vezama u Kalabriji. Mafijaški bosovi retko kada napuštaju svoja udaljena sela iako vode globalne operacije vredne milione evra.

Da bi se zaštitili, grade tunele za bekstvo ispod svojih kuća, sofisticirane bunkere u planinama do kojih je moguće doći samo peške i skrovišta u šumama gde mogu da „nestanu“ ako ih traže.

Tokom svoje opsežne istrage, italijanska policija je otkrila „picino“, papirić koji mafija koristi u komunikacijama na najvišem nivou i koji sadrži citat trojice 17-vekovnih vitezova koji su, legenda kaže, osnovali Koza Nostru na Siciliji, Kamoru u Kampanji i Ndrangetu u Kalabriji.

Foto:REUTERS/Yara Nardi

Iz sveta i regiona čitajte:

Ali ako sa jedne strane Ndrangetini bosovi žive kao pustinjaci u planinama Kalabrije, sa druge strane su sposobni da operu milione evra „zarađene“ prodajom droge preko paravan kompanija.

„Njihova snaga leži u sposobnosti da povežu podzemni svet sa onim na površini“, rekao je Nikaso.

„Karakteristika Ndrangeta klanova su duboke i snažne krvne veze zbog kojih je do skora ova organizacija bila bukvalno neprobojna. Danas su, međutim, mnoga braća, rođaci, a čak i deca pristali da svedoče protiv svojih porodica“, dodao je on.

Ponovno rođenje

Na predstojećem suđenju nazvanom „Rinascita“ (Ponovno rođenje) sve oči biće uprte u Emanuela Mankusa, sina mafijaškog bosa Lunija Mankusa koji je otkrio tajne svog klana u zamenu za policijsku zaštitu i koji će svedočiti protiv strica Luiđija Mankusa.

„Ovo je suđenje za sve one poštene biznismene i građane koji su godinama trpeli napade i zlostavljanja bosova koji su ih zastrašivali kako bi im plaćali reket“, rekao je Grateri. „Nadam se da će ovo suđenje biti signal istinskog ponovnog rođenja naroda Kalbrije kojima je više dosta života sa Ndrangetom“.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram