seksualno zlostavljanje
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Na adresu Akademije dramskih umetnosti u Zagrebu za sada je pristiglo 11 prijava za seksualno zlostavljanje, od kojih je osam anonimno.

Pet prijava se odnosi na ukupno četiri profesora koji se i dalje nalaze u radnom odnosu s Akademijom, dok se ostale prijave odnose na tri profesora u penziji, odnosno jednog bivšeg spoljašnjeg saradnika Akademije.

Jedna od prijavljenih je žena.

„Da, deo ih je još uvek na radnim mestima, sve dok ne dobijemo sve osnove za pokretanje zakonskih procedura. Pretpostavljam da ćemo ih imati najkasnije za 10 do 14 dana“, kaže za Jutarnji list dekan Franka Perković Gamulin.

I to je u Hrvatskoj zasad prvi konkretan rezultat regionalnog Me Too pokreta nastalog nakon ispovesti srpske glumice Milene Radulović.

Pročitajte još:

Angažovali advokata

U kratkom roku na Akademiji je formirana Radna grupa za prikupljanje podataka o eventualnim slučajevima zlostavljanja, kršenja načela ravnopravnosti polova i povezanih oblika diskriminacije i uznemiravanja koji se odnose na studente i studentkinje ove ustanove. Dekan ADU Franka Perković Gamulin govori da su angažovali i advokata, a da će ponovo imati sastanak u ponedeljak, kada će doneti odluke o modusima sankcioniranja navedenih prijava, pa videti koja je dalja procedura.

„Nisam mogao da zamislim da se na Akademiji događaju ovakve stvari“, kaže za Jutarnji reditelj i profesor glume na ADU Krešimir Dolenčić, dodajući da je zbog posla u kontaktima sa stotinama glumica, glumaca, drugih reditelja i profesora…

Pročitajte još:

„Ali to je kompletno izvan mog svemira. Ljude koji su učinili takve stvari treba prijaviti, što je žrtvama često jako teško, a onda ih i kazniti. Drago mi je da je Akademija odmah reagovala dajući žrtvama mogućnost da se anonimno jave“, govori Dolenčić.

Nada se da će se iz cele situacije izroditi i nešto pozitivno.

„Mobing ove vrste se ne događa samo na ADU. Ono što se dogodilo u Beogradu je strašno, a vidimo da sličnih situacija ima i u celom regionu. Svako će osuditi ovakvo ponašanje. Nadam se da će, ako ništa, ove sada ispričane priče podstaći i druge žrtve da se jave i prijave nasilnike“, govori Dolenčić.

Iako seksualnog nasilja ima svuda, često se događa da o njemu najglasnije progovore upravo umetnice, glumice, pevačice…

„Možda su ljudi iz naše branše spremniji da javno progovore“, smatra Dolenčić.

*

Pomoć žrtvama

SOS telefon Autonomnog ženskog centra je 0800 100 007 i dostupan je radnim danima od 10h do 20h. Pozivi su besplatni.

Nacionalna SOS linija za žene žrtve nasilja je 0800-222-003.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar