Foto: EPA-EFE/Andrew Harrer

Dr Debora Birks, koordinatorka tima Bele kuće za koronavirus, postala je žena bez zemlje; odrekle su je se demokrate, a predsednik kome verno služi nazvao je "patetičnom". Zaokret u načinu na koji javnost percipira dr Birks pomalo podseća na ono što se dogodilo i našoj stručnjakinji u prvim redovima borbe protiv pandemije - dr Dariji Kisić Tepavčević.

Po dr Birks su ove nedelje opleli i američki predsednik Donald Tramp i ona najglasnija u redovima Demokratske stranke, predsedavajuća Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi. Oni koji su je nekada podržavali i koje je smatrala saveznicima, sa obe strane političkog spektra, sada doktorki Birks okreću leđa.

Debora Birks je istaknuta naučnica na polju AIDS-a koja je na aktuelnu poziciju stupila pre pet meseci. Isprva je i uživala poštovanje i poverenje u skladu sa dotadašnjom reputacijom, a naročito joj je u progresivnim redovima išlo u prilog što se u njima verovalo dr Entoniju Faučiju, a dr Birks je u Belu kuću ušla praktično sa njim pod ruku.

Ipak, sada joj jednako politički saveznici kao i stručnjaci za javno zdravlje žestoko zameraju ustupke koje sa svoje pozicije dopušta Trampu u najtežoj krizi javnog zdravlja koja je u ovom veku zadesila Ameriku, piše Njujork tajms.

Foto: EPA-EFE/Stefani Reynolds

Pročitaj i:

Pelosi je jednostavno rekla da je izgubila poverenje u dr Birks, dok je Tramp u sebi svojstvenom maniru nazvao patetičnom kada je istakla očiglednu stvar: koronavirus je u „novoj fazi“ i sumanuto se širi.

„Njena kredibilnost, naročito u HIV-AIDS zajednici, u poslednjih pet meseci je pretrpela težak udarac“, rekao je nekadašnji bliski kolega dr Birks. „Ona se apsolutno oslanja na podatke i zato je neverovatno razočaravajuće videti je kako koordiniše nacionalnim odgovorom na pandemiju katastrofalno na svim nivoima.“

Mimo Bele kuće i kamera, guverneri saveznih država i dalje pružaju podršku dr Birks, doduše, na čelu sa guvernerom Kentakija. Smatraju da je ona žrtva liberala koji preziru Trampa, i to istih onih koji su mesecima unazad govorili da se reč nauke ne sme dovoditi u pitanje.

Takođe, ima onih koji govore da je ona praktično naredila potpredsedniku SAD Majku Pensu da će staviti masku i sa njom se pojavljivati u javnosti. Istina, treba imati petlje za to, ali to dr Birks na širem planu nije naročito pomoglo.

Foto: EPA-EFE/Doug Mills

Dr Birks se, to je tačno, nalazi u nezavidnoj i teškoj poziciji – služi predsedniku koji ne daje pet para za nauku. Spolja ona deluje prilično blagonaklono prema njemu i otuda mnogi postavljaju pitanje kolika je njena uloga u nekontrolisanom širenju virusa u Americi.

Da, Tramp je izvesno odgovoran, ali dok on širi opasne laži i dezinformacije, dr Birks stoji pored njega ćutke i nikada ga ne ispravi.

Neki je krive i za to što je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti skrajnut u drugi plan pošto ga je sama često kritikovala, a povrh svega joj se zamera ležernost u situacijama kada baš nema mesta opuštenosti. U aprilu je zvaničnicima u Beloj kući, recimo, rekla da je Amerika u dobrom stanju.

Dr Birks je spona praktično svih institucija, organa, stručnjaka i državnika koji učestvuju u borbi protiv pandemije.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Foto: EPA-EFE/Andrew Harrer

Dr Birks se, štaviše, usavršavala kod dr Faučija. Jedan njihov zajednički kolega im je, piše Njujork tajms, u martu napisao poruku da „ponavljaju kao papagaji predsednikove reči“, i dr Birks mu nikada nije odgovorila.

„Debi je sada u poziciji kada caru govori da mu je novo odelo fantastično“, rekao je dr Gonsalves, kolega koji joj je uputio pismo.

U Beloj kući je ipak, kažu, poznata po pokušajima da obuzda Trampove spinove. Takođe, ona i dr Fauči nisu u potpuno jednakim pozicijama.

On ima 79 godina i bliži se kraju karijere što mu u određenom smislu daje jednu dozu slobode da kaže ono što misli. Debora Birks ima 64 godine i političkim putem je imenovana na funkciju da udovoljava predsedniku.

Foto: EPA-EFE/Stefani Reynolds

Bez obzira na to, teško da će joj iko oprostiti sve što je rekla i – još više – sve što nije rekla.

Što je stajala mirno pored Trampa dok je on na brifingu u Beloj kući držao predavanja o tome da ultraljubičasta svetlost i dezinficijensi ubijaju virus. Što ga je na televiziji tako hvalila. Što je bila u stanju da kaže da on „poklanja tako mnogo pažnje naučnoj literaturi i detaljima i podacima“.

Oni promućurniji veruju da je to bila cena koju je dr Birks morala da plati da bi uopšte išta mogla da učini i privoli Trampa na nekakve razumne korake, drugi govore o tome da je oduvek bila oportunista, ali je svejedno istina da ime Debore Birks već sada ostavlja gorak ukus u ustima mnogih Amerikanaca. A pandemija će još trajati i dr Birks će se još mnogo sučeljavati sa predsednikom i građanima.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare