Foto: Eric Vandeville / akg-images / AKG / Profimedia

Bežanje u inostranstvo zarad progona ili krizne situacije u domovini nije bilo strano za evropske monarhe srednjeg veka. Međutim, kada se desi da u 21. veku vremešni nosilac krune jedne od najstarijih evropskih civilizacija pobegne pred pravdom, onda se, s razlogom, uključe svi svetski medijski radari.

Španski kralj Huan Karlos (82) u danu je srušio ugled porodice zbog odluke da se ne suoči sa istragom o crnim fondovima koje je delio sa ljubavnicom Korinom Larsen (53), inače nekadašnjom suprugom nemačkog princa Johana.

Tamošnji mediji najpre su preneli da je kralj odlučio da privremeno boravi u svojoj rezidenciji u Dominikanskoj Republici, ali se u međuvremenu predomislio.

Iz palate Sarsuela gde živi već 58 godina otputovao je u Abu Dabi, prestonicu luksuznog života kakav i sam vodi, pa ova njegova odluka o promeni destinacije nije iznenađenje.

Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia

Prema pisanju stranih medija, on odseda u predsedničkom apartmanu hotela „Emirejt Palas“, u kome noć košta više od 10.000 funti.

Vladar je u Emirate stigao privatnim avionom koji je poleteo iz španskog grada Viga, a do pomenutog hotela prebacio se helikopterom.

Računi u poreskim rajevima

Muke Huana Karlosa počele su kada je tužilaštvo u Ženevi pokrenulo istragu o sto miliona dolara koje je u avgustu 2008. uplatila saudijska kraljevska kuća na račun fondacije Lukum sa sedištem u Panami, a čiji je kralj bio korisnik, dok je vlasnik bio pokojni kralj Saudijske Arabije Abdulah.

Mito je dato za izgradnju superbrze pruge između Medine i Meke koju su gradile španske građevinske kompanije. Saudijska Arabija platila je 6,5 milijardi dolara konzorcijumu od 12 španskih kompanija za izgradnju ove pruge. Sporazum je postignut 2011. nakon pet godina pregovora.

Foto: CLAUDIO REYES / AFP / Profimedia

Pre abdikacije 2014. godine, Huan Karlos je bio zaštićen imunitetom. Fondacija Lukum je 2012. zatvorena, a 65 milona dolara, koliko je još imala, završilo je na računu kraljeve ljubavnice Korine Larsen, koji je ona imala na Bahamima.

U još jednom „poreskom raju“, Lihtenštajnu, bio je i račun fondacije Zagatka na ime Alvara od Orleana, bratanca Huana Karlosa. Među korisnicima je bilo i ime aktuelnog kralja Felipea Šestog, a da on o tome ništa nije znao. Kada su ga o tome obavestili advokati Larsenove, Felipe je odustao od očevog nasledstva i od godišnje apanaže koju je dobijao u visini od oko 194.000 evra.

Vratio demokratiju

Bivši španski kralj smatra se zaslužnim za pomoć svojoj državi da obnovi demokratiju posle smrti višedecenijskog fašističkog diktatora Franciska Franka 1975. godine. Do tada je Huan Karlos javno podržavao režim i redovno se pojavljivao u Frankovom društvu, kako na državnim večerama, tako i na vojnim paradama.

Dva dana posle smrti Franka, Huan Karlos Prvi proglašen je kraljem Španije. Uprkos tome što se zakleo Franku na vernost, monarh je raspisao demokratske izbore, a novoizabrana vlada je 1978. donela demokratski ustav.

Foto: OMAR TORRES / AFP / Profimedia

Ubrzo je pokrenuo reforme i ustoličio sistem parlamentarne monarhije, uprkos protivljenju Frankove struje koja je želela nastavak desničarskog sistema vlasti.

Kako je vreme prolazilo, a vlast prešla u ruke državnih institucija, kralj se distancirao od poluga vlasti i postao sporedna politička figura.

Mnogi smatraju da je on bio ključni igrač i u stabilizaciji unutrašnjih političkih prilika i čovek koji je smirio uvek regione poput Katalonije i Baskije.

Dodatno poverenje naroda, ali i vojske, stekao je nakon pokušaja državnog udara 23. februara 1981, tokom kog je vojnike koji su upali u parlament pozvao da odustanu i vrate se u kasarne.

Pismo sinu

Foto: JAIME REINA / AFP / Profimedia

Pročitaj i:

Nakon brojnih kritika javnosti zbog lova na slonove u Bocvani i finansijskog skandala u koji je bila umešana njegova ćerka Kristina, Huan Karlos je u junu 2014. odlučio da abdicira i prepusti presto Felipeu, princu Asturije.

Novi kralj je krunisan 19. juna kao Felipe Šesti, a Huan Karlos je postao prvi kralj koji je dobrovoljno abdicirao još otkako je to učinio Karlos Četvrti 1808.

Odbegli kralj je pred put ostavio sinu pismo u kom je izrazio želju da mu omogući vladavinu nesputanu posledicama onoga što su, kako je naveo, određene stvari iz njegovog privatnog života ostavile u javnosti.

„Vođen željom da uradim ono što je najbolje kako bih služio narodu Španije, njenim institucijama i tebi, kao kralju, obaveštavam te o svojoj odluci da napustim Španiju u ovom trenutku“, navodi se u pismu čiji je sadržaj objavila kraljevska porodica.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare