Foto: DENIS LOVROVIC / AFP / Profimedia

Hrvatska u poslednje vreme beleži eksponencijalni rast zaraze zahvaljujući otvorenim granicama i turističkoj sezoni koja tamo cveta, baš kao i koronavirus.

Premijer Andrej Plenković je pre nešto manje od tri meseca tvrdio da je njegova vlada pobedila koronavirus.

„Hrvatska je pobedila kovid-19, ova vlada je pobedila kovid-19, mi smo savladali epidemiju. Kakvo bi bilo raspoloženje u Hrvatskoj da smo imali 3.000 mrtvih? A to je moglo da se dogodi. Uspeli smo da limitiramo broj zaraženih i broj umrlih, meni je žao za svaki život“, govorio je tada Plenković.

Ipak, brojke govore sasvim drugačije i situacija ni približno ne može da se opiše kao pobeda nad koronavirusom. Hrvatska je u petak 14. avgusta imala rekord novih slučajeva – 208. Juče je zabeležila 199 novobolelih, a i za danas je najavljeno da će broj preći dve stotine i da će to biti novi rekord od početka pandemije.

Rizik najviše kategorije

Nakon više neslužbenih upozorenja putem diplomatskih kontakata, austrijski kancelar Sebastijan Kurc je 17. avgusta prelomio i Hrvatsku stavio na spisak rizičnih zemalja najviše kategorije 6, preporučivši građanima da ne odlaze na letovanje.

Foto: Antonio Batini / Alamy / Alamy / Profimedia

Slično će učiniti i Slovenija, pošto je njen ministar zdravlja Tomaž Gantar rekao da će predložiti da do kraja nedelje uvede karantin za sve svoje građane koji se vraćaju iz Hrvatske, ističući kako je to „jedinstveno mišljenje“ medicinskih stručnjaka.

Pročitajte još:

Eventualno bi, kako je navedeno, oni slovenački turisti koji žele da izbegnu karantin dobili još najviše dva ili tri dana da se vrate kući bez „posledica“.

Slovenija je tokom minulog vikenda zabeležila najveći broj novozaraženih od početka drugog talasa, i to samo dan nakon što je portparol njihove vlade Jelko Kacin, koji se trenutno odmara na Krku, najavio da Slovenija razmišlja o uvođenju mera za povratnike s letovanja iz Hrvatske. Međutim, od toga još nema ništa, jer bi i sam bio među njima.

Vikendima se na plaže hrvatskog Jadrana, gde se neometano širi virus, i više od 300.000 turista.

Podrazumeva se da su ti posetioci iz okolnih zemalja kojima je najlakše da sebi priušte vikend na mestima gde se i danju i noću uživa bez ikakvih ograničenja i zabrane.

Među kliconošama u svetu, pa i u Hrvatskoj, najviše je mladih, na šta je upozorila i Svetska zdravstvena organizacija, apelujući na sve one koji ne haju za koronu da je vreme da se uozbilje.

Foto: DENIS LOVROVIC / AFP / Profimedia

„Epidemija se menja. Ljudi u 20-im, 30-im i 40-im godinama sve više šire zarazu. Mnogi nisu ni svesni da su zaraženi, što povećava opasnost prenošenja na ranjive grupe“, izjavio je regionalni direktor SZO Takeši Kasai na virtuelnom sastanku ove organizacije.

Masovno jure kućama

I pored svesti o tome da su nesumnjivi „broj jedan“ među državama u regionu u kojoj bukti koronavirus, Hrvatska je uputila Austriji zahtev da umesto upozorenja protiv putovanja za celu teritoriju Hrvatske uvede tu meru samo za određene delove zemlje. Austrija je glatko odbila ovaj apel Hrvatske, svrstavajući je u države sa najvećim rizikom transmisije virusa među ljudima.

Foto: Printscreen/YouTube/dnevnik.hr

„Ta se opcija razmatrala, ali je nakon razgovora sa stručnjacima ministarstva zdravlja, kabineta saveznog kancelara i ministarstva spoljnih poslova odlučeno da se izda upozorenje za celu Hrvatsku“, rekla je portaprolka austrijskog Ministarstva spoljnih poslova.

Razlog ove odluke, kako je dodala, jeste činjenica da su Austrijanci mobilni i da pretežno automobilima odlaze u Hrvatsku na odmor, ne zadržavajući se samo u jednom mestu.

Pročitajte još:

Upozorenje je na snazi od ponedeljka u ponoć. Austrijski povratnici s godišnjih odmora iz Hrvatske moraju pokazati da pokažu negativan test na koronavirus ili da se u roku od 48 sati podvrgnu testiranju.

Ova mera naterala je brojne austrijske turiste da prekinu odmor u Hrvatskoj i vrate se u Austriju. Oni su masovno krenuli svojim kućama, mnogi od njih i prekidajući turističke aranžmane napola. Bitno im je bilo da u predviđenom roku pređu granične barijere, što je stvorilo nezapamćene kolone na hrvatskim granicama, pune automobila sa austrijskim registracijama.

Foto: DENIS LOVROVIC / AFP / Profimedia

Šta god da su odabrali od ponuđenih opcija, sasvim sigurno se može očekivati da će Austrijanci ubuduće imati sve manje motivacije za odlazak na hrvatsku obalu.

Od mera koje je propisala Austrija uplašili su se i nemački turisti koji su se uputili ka graničnim prelazima pre isteka aranžmana iz straha da i njihovoj kancelarki Angeli Merkel ne padne na pamet ideja Sebastijana Kurca.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare