Zoran Zaev slavi pobedu na izborima u Severnoj Makedoniji
Zoran Zaev slavi pobedu na izborima u Severnoj Makedoniji, FOTO: AP Photo/Boris Grdanoski

Ukoliko predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski poveri mandat za sastavljanje nove vlade Zoranu Zaevu, na teške će muke staviti nekadašnjeg premijera ove države.

Naime, pred liderom Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) naći će se dva puta, od kojih se, smatraju analitičari, ne zna koji je teži, neizvesniji i nestabilniji po budućnost novog kabineta u Skoplju.

Na tesnim parlamentarnim izborima održanim juče, od 120 poslaničkih mesta koliko ima u makedonskom Sobranju, Zaevov SDSM osvojio je 46 mandata, dok opoziciona VMRO-DPMNE ima samo dva mandata manje.

U albanskom bloku vladajuća Demokratska unija za integraciju (DUI) je osvojila 15 mandata, opoziciona Alijansa za Albance 12, a Demokratska partija Albanaca ima jedno poslaničko mesto.

Novoformirana makedonska stranka Levica koju predvodi univerzitetski profesor prava Dimitar Apasiev osvojila je dva mandata.

Zoran Zaev Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

I pobednici i gubitnici

„Svi učesnici na izborima su dobili poruku od glasača o tome kako su sprovodili svoju politiku. Srećan sam što su građani prepoznali pravu vrednost i dali nam šansu da gradimo bolju budućnost Severne Makedonije“, poručio je Zaev koji se u izbornoj noći obratio gotovo dva časa posle ponoći.

Njegov politički rival, lider VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski nije se obratio javnosti u izbornoj noći do ranih jutarnjih sati, a iz njegove partije poručili su da su i oni izborni pobednici, te da ovaj rezultat, kako su naveli, znači kraj korumpirane vlasti Zorana Zaeva.

Opšti je utisak da su i jedni i drugi podjednako i pobednici i gubitnici ovih izbora, jer put do magičnog broja 61 neće biti ni lak ni kratak, pa će svima biti potrebno mnogo matematičke kombinatorike da se do njega dođe.

Zoran Zaev Foto:EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Komplikovan proces

Politički analitičar Dželal Neziri za Nova.rs kaže da su pred Zaevim dve podjednako teško ostvarive opcije, pa očekuje da će proces formiranja makedonske vlade biti veoma komplikovan.

Dzelal Neziri Foto:printscreen/Televizija 24

„Prva opcija je koalicija sa DUI, sa kojom tačno prelazi prag od 61 poslanika. Za Zaeva će to biti teška misija, jer su za vreme kampanje i on i predsednik DUI Ali Ahmeti žestoko kritikovali jedan drugog. Osim toga, Ahmeti je odavno izašao sa uslovima za eventualno učešće u budućoj vladi, a to je mesto mandatara, ističući svog kandidata za tu poziciju“, objašnjava Neziri.

On za naš portal pominje i drugu mogućnost koju bi Zaev mogao da pribegne, ali ističe da je ona gotovo nemoguća.

„Druga opcija bi bila šira koalicija sa svim ostalim partijama koje su ušle u parlament osim VMRO i DUI, sa kojima bi SDSM opet imala tačno 61 mandat. Međutim, ona je skoro nemoguća, jer sa njom vlada nikako ne bi bila stabilna. Ona bi veoma zavisila od predsednika Demokratske partije Albanaca Menduha Tačija ili, s druge strane, od nove partije Levice, koja ima kontroverznog lidera koji osporava sporazum sa Grcima, šalje antialbanske poruke, zauzima antiislamske stavove“, tvrdi Neziri.

Zoran Zaev Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Rok od 20 dana

Analitičar kao posebno otežavajuću okolnost za Zaeva pominje to što po slovu zakona mandatar ima svega 20 dana da sastavi vladu i iznese njen program.

„Po članu 90 Ustava Republike Severne Makedonije mandat za sastavljanje Vlade predsednik daje onom ko može da obezbedi parlamentarnu većinu od 61 i za to ima rok 20 dana. Pošto je na izborima pobedila Zaevova partija SDSM, predsednik će joj dati mandat za formiranje nove vlade. S obzirom na sve okolnosti, teško će on u tome uspeti“, zaključuje Neziri.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar