Foto: Liu Jie / Xinhua News / Profimedia

Ratna igrica prema scenariju američkog Pentagona može da bude iskorišćena ukoliko dođe do eskalacije sukoba na ulicama SAD, gde se već nekoliko dana organizuju protesti izazvani brutalnim ubistvom Afroamerikanca Džorža Flojda.

Na udaru oružanih snaga SAD biće tzv. generacija Z (rođeni posle 1996), pošto mladi ljudi koji pripadaju ovom životnom dobu čine većinu protestanata. Kako prenosi portal Intercept, generacija Z se ovim nije našla prvi put na radaru Pentagona.

Očekuje se pobuna – „Zbellion“

„Dokumenti dobijeni putem Zakona o slobodi informisanja otkrivaju da je ratna igra Pentagona, nazvana „Zajednička strateška vežba na kopnu, vazduhu i moru 2018“ (JLASS 2018), ponudila je scenario po kojem će pripadnici generacije Z, vođeni nezadovoljstvom, sredinom 2020-ih godina u SAD pokrenuti „Zbellion“, piše Intercept.

Zbellion je, kako dalje stoji u dokumentu koji objavljuje portal, pobuna generacije Z protiv režima, a kao deo scenarija igrice JLASS 2018. pojavljuju se islamistički militanti u Africi, antikapitalistički ekstremisti i naslednici ISIS-a. Ratnu igru prema ovom scenariju vode studenti i profesori sa američkih vojnih koledža, što se smatra poligonom za obuku budućih generala i admirala. Prema više od dvesta stranica dokumenta, Pentagonova igrica JLASS 2018. bavi se budućnošću sveta početkom 2028. i ona treba da odražava verodostojan prikaz glavnih trendova u to vreme i uticaja u svetskim regionima.

Foto:EPA-EFE/NIC BOTHMA

Prema scenariju, mnogi pripadnici generacije Z osećaju psihološke traume u mladosti od događaja 11. septembra i velike ekonomske recesije, opterećeni zbog dugovanja na fakultetima i razočarani mogućnostima zaposlenja, odustali su od nade u dobar život i veruju da je sistem instaliran protiv njih.

Pročitajte još:

Poreklo pobune Zbellion

Evo kako se u ovim dokumentima opisuje poreklo pobune Zbellion:

„Teroristički napadi 11. septembra i velika recesija su u ogromnoj meri uticali na stavove generacije Z u SAD, što je rezultiralo osećajem nesređenosti i nesigurnosti među njima. Iako su milenijalci te događaje proživeli tokom svog odrastanja, generacija Z ih je provela kao deo svog detinjstva, što je uticalo na njihovu realnost i pogled na svet. Mnogi su se našli zaglavljeni sa prevelikim dugovima prema fakultetima, a posebno su ranjivi kada otkriju da mogućnosti zapošljavanja nisu ispunile njihova očekivanja. Generacija Z se često opisuje kao generacija traženja nezavisnosti i mogućnosti, ali je takođe najmanje bliska verovanju da postoji nešto kao što je „američki san“, a da je sistem „montiran“ protiv njih.

Često sebe vide kao pokretače društvenih promena, žude za ispunjenjem i uzbuđenjem na svom poslu kako bi pomogli „kretanju sveta napred“. Uprkos tehnološkom umeću koje poseduje, generacija Z zapravo preferira kontakt među osobama, za razliku od interakcije putem interneta. Oni sebe smatraju uključenim u svoje virtuelne i fizičke zajednice, odbacujući preterani konzumerizam.

Foto: EPA-EFE/PETE MAROVICH

Protestni pokret

Početkom 2025. ovi nezadovoljni zumeri (pripadnici generacije Z) pokreću protestni pokret. Počevši od skupova po parkovima i kafićima, prvo u Sijetlu, a zatim u Njujorku, Vašingtonu, Los Anđelesu, Las Vegasu i Ostinu, grupa poznata kao Zbellion započinje „globalnu sajber kampanju za razotkrivanje nepravde i korupcije i za podržavanje uzroka koje smatraju korisnim“.

Tokom regrutacije „licem u lice“, budućim članovima Zbellion-a daju se uputstva za odlazak na veb sajtove na tzv. dark vebu, koji im omogućavaju pristup sofisticiranom malver programu kako bi izvukli novčana sredstva korporacija, finansijskih institucija i neprofitnih organizacija koje podržavaju američki establišment. Dobici se zatim pretvaraju u virtualnu valutu bitkoin i distribuiraju se zaslužnim primaocima, uključujući i partnere Zbellion-a kojima su potrebne dodatne finansije.

Foto: Shutterstock

Z vojska širi se Evropom, Afrikom…

Vođe Zbellion-a, kaže scenario, uveravaju svoje članove da je distribucija njihovog bogatstva poput Robina Huda i ne može joj zakon ući u trag, već je ona „krajnje opravdana“, pošto su ciljevi odabrani na osnovu „sigurnog ispitivanja mrežnih delegata“. Iako je njegovo poreklo američko, do kraja 20-ih godina ovog veka aktivnosti Zbellion-a će se proširiti po Evropi i gradove širom Afrike, Azije i Bliskog istoka, uključujući Najrobi (Kenija), Hanoj (Vijetnam) i Aman (Jordan).

Ratna igra JLASS 2018 sada se javlja u kontekstu Pentagona, koji igra kontroverznu i vidljivu ulogu u aktuelnim protestima protiv rasizma i policijske brutalnosti u jedinicama Nacionalne garde SAD. Te trupe već su raspoređene po raznim lokacijama, a poslate su i neke aktivne vojne snage od strane Trampove administracije u Vašingtonu.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare