Foto:E-Stock/Petar Jovanović

Dijalog je služio za nove ucene Crkvi i politički marketing, ocenio je Episkopski savet Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

Oni su se odmah nakon završetka pregovora oglasli saopštenjem na sajtu Mitropolije u kom se naveli da su dostavili Vladi Crne Gore pismo povodom „poslednjih razgovora o diskriminatornom Zakonu o slobodi veroispovijesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica“.

„Ekspertski tim Episkopskog saveta nas je veoma iscrpno informisao o dijalogu, koji je 20. jula ove godine vođen sa Ekspertskim timom Vlade Crne Gore o potencijalnim izmenama i dopunama Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica.

Foto:Twitter/GOV.ME/S. Matić

I ovom prilikom napominjemo da smo se, i pored ogromne zabrinutosti sveštenstva, monaštva i vernog naroda, odazvali pozivu Vlade Crne Gore na dijalog, očekujući i verujući da će se doći do zajednički prihvatljivog rešenja spornih odredbi zakona na bazi Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, koji je 11. marta ove godine zvanično dostavljen Ekspertskom timu Vlade.

Crkva je i ovom prilikom posvedočila da je bila, jeste i ostaje otvorena za dijalog kao put i način za rešavanje otvorenih pitanja. Očekivali smo da je Ekspertski tim Vlade od 11. marta ove godine do danas imao dovoljno vremena da razmotri naše predloge i da će nam u pisanoj formi dostaviti odgovor na njih. Na žalost, do toga nije došlo“, navodi se u saopštenju.

Oni navode da je najnovijim predlogom Vlade pred Crkvu postavljen ultimatum u u vidu obavezne registracije Mitropolije i eparhija SPC u Crnoj Gori „uprkos činjenici da kao crkvene ustanove postoje na prostoru Crne Gore punih osam vekova.“

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar