neredi
Foto: Profimedia

 Jedan od najboljih košarkaša u istoriji NBA i autor 16 knjiga, Karim Abdul Džabar, osvrnuo se na proteste u SAD i ono što ih je izazvalo, navodeći da ono što on želi da vidi nije volja za osudom, već za pravdom.

U autorskom tekstu za Los Anđeles Tajms, Džabar kaže da iza ubistva Afroemerikanca u Mineapolisu, koje je bilo okidač za masovne proteste, nije bio na meti „crni kriminalac, već čitav spektar crnih lica od Jonkersa do Jejla“.

„Počinjete da se pitate da li bi trebalo da svi crnci nose kamere na telu, a ne policajci. Šta vidite kada vidite ljute crne demonstrante ispred policijske stanice, sa podignutim pesnicama? Ako ste belac, možda mislite ‘Sigurno nema socijalne distance’. Onda vidite crnce kako pljačkaju ‘Target’ i mislite ‘Pa, ovo samo šteti njihovom cilju’. Onda vidite policijsku stanicu u plamenu i, mrdajući prstom, kažete ‘Njihov cilj ide unazad „, piše Džabar.

Kako je istakao, crna zajednica je navikla na institucionalizovan rasizam, sjedinjen sa obrazovanjem, pravosudnim sistemom i poslovima.

„I uprkos tome što radimo sve te konvencionalne stvari da podignemo političku i svest javnosti – napišemo artikulisane i pronicljive članke u Atlantiku, objašnjavamo kontinuirano razaranje naCNN-u, podržavamo kandidate koji obećavaju promene – igla se jedva pomera. Ali kovid 19 ruši posledice čitavog tog doma – dok umiremo u znatno većem broju od belaca, prvi gubimo poslove i bespomoćno gledamo kako republikanci pokušavaju da nas spreče da glasamo“, rekao je on.

Džabar kaže da baš kao što je otkrivena „sluzava slaba tačka institucionalnog rasizma“, deluje kao da je sezona lova na crnce otvorena, na šta, kaže on, ukazuju nedavni tvitovi američkog predsednika Donalda Trampa, u kojima demonstrante naziva nasilnicima i pljačkašima koji moraju da budu upucani.

On ističe da su protesti često izgovor za pojedince koji žele da se okoriste, ali da Afroamerikanci žive u „zapaljenoj zgradi godinama, gušeći se u dimu“ i da je rasizam u Americi kao prašina u vazduhu.

„Deluje nevidljivo, čak i kada vas guši, sve dok ne pustite sunce unutra. Onda je vidite svuda. Sve dok držimo upereno svetlo, imamo šansu da je očistimo, gde god da padne. Ali moramo biti na oprezu, jer je uvek u vazduhu“, kaže Džabar.

Protest ispred Bele kuće Foto:EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Prema njegovim rečima, najveća briga crne zajednice nije to da li demonstranti stoje na rastojanju od metar ili dva, niti to što nekolicina krade majice, ili pali policijsku stanicu, već to da li će njihovi sinovi, muževi, braća i očevi, biti ubijeni od strane policije ili onih koji žele to da budu, samo zato što su izašli u šetnju, na džogiranje, da se provozaju.

„Ili, da li crnci treba da ostanu kod kuće do kraja života, jer virus rasizma kojim je zaražena zemlja je smrtonosniji od kovida 19. Ono što treba da vidite, kada vidite crne demonstrante u doba Trampa i koronavirusa, jesu ljudi gurnuti do ivice, ne zato što žele da se otvore barovi ili saloni za nokte, već zato što žele da žive. Da dišu“, ocenjuje Džabar.

Ističe da ono što on želi da vidi nije volja za osudom, već za pravdom.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare