Foto:TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC

Predsednik SNSD-a Milorad Dodik priznao je poraz u trci za gradonačelnika Banjaluke. Njegov kandidat Igor Radojičić nije obnovio mandat, te će na njegovo mesto doći kandidat opozicije Draško Stanivuković. Banjaluka je bila bastion SNSD-a i Milorada Dodika i gubitak najvećeg grada u RS je sasvim sigurno obeležila celokupne lokalne izbore u RS.

Pročitajte još:

Stanivuković, zajednički kandidat opozicionih partija u Republici Srpskoj, Partije demokratskog progresa (PDP) i Srpske demokratske stranke (SDS), koji je i poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), nešto ranije je proglasio pobedu u trci za gradonačelnika Banjaluke.  Našalio se i rekao kako ovo će prvi put nakon četiri godine moći ući u Skupštinu Grada a da ga ne dočeka policija. Istakao je kako je pobeda u Banjaluci „preduslov svih promena u cijeloj RS i da će tako biti“.

U Banjaluci je došlo do ogromnih promena jer je SNSD izgubio mesto gradonačenika posle više od 20 godina vlasti u ovom gradu. Banjaluka je bila bastion SNSD-a i Milorada Dodika i gubitak najvećeg grada u RS je sasvim sigurno obeležila celokupne lokalne izbore u RS, kazao je za Nova.rs politikolog Velizar Antić.

„Izlaznost je bila 53,5% što je jako veliki procenat ukoliko znamo kakva je trenutna epidemiološka situacija. Potrebno je naglasiti da je ovo zvanična izlaznost. Međutim, ukoliko znamo da ogroman broj upisanih birača u birački spisak ne živi u Banjaluci godinama i da se nalaze širom sveta, možemo slobodno reći da je realna izlaznost bila i preko 70%. To je sasvim sigurno jedan od razloga pobede opozicije u ovom gradu“, smatra Antić.

Foto: Nova.rs

Ovom rezultatu je sasvim sigurno doprinela i jedna strateška greška Milorada Dodika na mesec dana pre lokalnih izbora, ističe naš sagovornik, a to je da njegovu koaliciju napusti DNS, partija koja je na prošlim opštim izborima imala 12% glasova.

„Milorad Dodik je doneo pogrešan potez da nastavi urušavanje ove partije i nije očekivao da će oni ovog puta zaista izaći iz vladajuće koalicije i podržati opozicione kandidate“, navodi Antić. „Dalje, očigledno je da je veliko nezadovoljstvo naroda trenutnom društvenom situacijom što su i pokazali rezultati izbora. Gubitak Banjaluke će sasvim sigurno uticati da se talas promena proširi po celoj Republici Srpskoj.

Upadljiva je činjenica da je opozicija u Banjaluci izašla sa zajedničkim kandidatom i u mnogim zemljama se ovaj model ispostavio kao dobitan. Naposletku, i srpskoj opoziciji se često spočitava nesposobnost da na izbore izađe ujedinjena. Ipak, situacija po ovom pitanju u Republici Srpskoj i Srbiji se jako mnogo razlikuje, smatra Antić.

„I do sada je opozicija izlazila sa zajedničkim kandidatom za gradonačelnika Banjaluke i trpila je žestoke poraze, tako da to nije bila presudna činjenica. Jednostavno, takav je izborni zakon u BiH da se gradonačelnik bira po većinskom sistemu i u jednom krugu. Tako da onaj kandidat koji osvoji najviše glasova, dobija izbore“, navodi naš sagovornik i isitče da je taj sistem uticao da u velikom broju opština i gradova postoje dva dominantna kandidata, jedan iz oozicije a drugi iz vlasti, dok su ostali kandidati imali jako mali broj glasova.

Draško Stanivuković Foto: N1/BiH

Mnogi Dodikov pad u Banjaluci smatraju prirodnim nastavkom poraza koji je Milo Đukanović kao lider donedavno vladajućeg DPS-a doživeo u Crnoj Gori. I sam Stanivuković je rekao da će „sa Milom pasti i drugi diktatori u regionu“, ali i da je pobeda opozicije u Crnoj Gori snažan vetar u leđa svim Srbima u regionu kojima se vratila vera u to da je moguće pobediti diktatora, srušiti vladare koje gledamo decenijama i dovesti nove ljude i promene.

„Rezultati izbora u Crnoj Gori su sasvim sigurno bili još jedan dodatni faktor koji je uticao na dobar rezultat opozicije u Republici Srpskoj“, navodi Antić. „Sama ta činjenica da je pao režim Mila Đukanovića koji je vladao Crnom Gorom trideset godina, dala je nadu da je moguće oboriti i režim Milorada Dodika koji vlada u Republici Srpskoj od 2006. godine. A u samoj Banjaluci preko 20 godina. To je bio jedan dodatni faktor koji je sigurno uticao na ovakav rezultat izbora.“

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare