korona u crnoj gori
Foto:Shutterstock/Karl Allen Lugmayer

Nacionalno koordinaciono telo (NKT) za zarazne bolesti koje se bavi suzbijanjem virusa na teritoriji Crne Gore saopštilo je danas da su se predstavnici svih verskih zajednica složili i saglasili sa novim merama koje su uvedene kako bi se suzbilo širenje koronavirusa u kritičnim opštinama, kao i da će zbog prisustva lokalne transmisije litije biti obustavljene.

Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša, saopštio je  da svima koji dolaze u Crnu Goru treba omogućiti da znaju da država kontroliše situaciju. O

On je, na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tela (NKT) za zarazne bolesti, poručio da moramo da vodimo računa o zdravlju, i kada je u pitanju virus, ali i o zdravlju ekonomije.

„Ekonomija se može pokrenuti samo u otvorenoj zemlji i moramo prihvatiti da se granice otvaraju“, naveo je Mugoša.

On je rekao da je prvi talas je prošao uspešno, ali da je ovo povratak u nazad, o čemu su i govorili iz IJZ, ali i svi koji su uključeni u proces.

„Bilo je za očekivati, došlo je do opuštanja, posebno kada se nema 40 dana lokalne transmisije. Uprkos svim upozorenjima, preovladalo je verovanje da će nas virus zaobići. Usled opuštanja došlo je do nečega čemu se nismo nadali, a to je da jedan broj ljudi, čini mi se, olako i neodgovorno otišao u područja gdje je velika koncentracija ljudi gdje je bilo očigledno i da će doći do inficiranja“, istakao je Mugoša, koji je naveo i da je u početku bilo 90 odsto importovanih slučajeva, a sada se dešava lokalna transmisija.

Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

„Nalazimo se na nivou preko 75 posto ali to i dalje govori da je taj korak koji se na početku desio uzokovao širenje infekcije širom Crne Gore i sada se maltene u svakoj opštini moramo boriti sa ovim virusom“, kazao je Mugoša, a objavila je Televizija Crne Gore.

On je poručio da ne sumnja da će borba biti uspešna.

„Da će građani prihvatiti deo odgovornosti, posebno mislim deo koji se odnosi na ponašanje, koje nam je jedina nada da ovaj virus stavimo pod kontrolu. Moramo računati da će virus biti prisutan. Porast broja zaraženih je u regionu, u zemljama EU“, naveo je Mugoša.

On je zamolio građane da vode računa.

“Obraćam se ponovo svim stanovnicima CG i molim još jednom – zbog sebe, svojih i celog društva da poštujemo mere, vodimo računa, izbegavamo mere gde može doći do infekcije, vodimo računa o socijalnoj distanci, higijeni ruku, prostora i tamo gde je propisano nosimo masku“, poručio je Mugoša.

Kada je reč o polumaturskim i maturskim večerima, Mugoša je kazao da i one nose određen rizik, ali da se za nekoliko dana privode kraju.

„Ostalo je još par večeri i računamo da se sa tim završavaju ta okupljanja. I ona nose rizik ali računamo da će se ipak poštovati ono što je tada propisano jer smo ranije za okupljnja propisali uslove koji se mogu naći na IJZ. Ako se budu držali toga rizik neće biti veliki“, kazao je Mugoša.

Mugoša je pojasnio zašto su zabranjeni skupovi na otvorenim javnim mestima, ali ne i u zatvorenim.

„Sve što je u unutrašnjim prostorima je propisano i da se lakše kontrolisati. Kada su u pitanju spoljnji prostori situacija nije takva. U otvorenom prostoru je teže kontrolisati broj od 200 ljudi“, kazao je direktor IJZ.

Što se svadbi tiče i sahrana ili saučešća, rekao je da je problem u običajima. “

Evo i sad imamo pokazatelje na sahranama i saučešćima se svi pozdravljaju rukovanjem, ljubljenjem svi koji dođu. Na svadbama je ograničen broj, ne može više od 200 i domaćini uvek mogu da uspostave red u komunikaciji i tako smanjuju rizik dok se sa druge strane pokazalo da se ne može kontrolisati taj deo koji se odnosi na naša običajna ponašanja koja su takva da je fizički dodir jako izražen“, kazao je Mugoša.

(Izvor: RTV CG)

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare