Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

U mestima u kojima stopa kumulativne incidencije pređe 800 na 100.000 stanovnika (grupa tri) uvode se dodatne mere zatvaranja i zabrane aktivnosti u teretanama, fitnes centrima, sportskim salama ("balonoma") za rekreaciju, drugim zatvorenim objektima ovog tipa kao i u dečjim igraonicama.To je saopšteno nakon sednice Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.

„Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZ) večeras je, imajući u vidu pogoršanje epidemiološke situacije kao і trenutni nivo oboljevanja і hospitalizacija, predložio, a Nacionalno koordinaciono telo za zarazne bolesti prihvatilo izmene і dopune odgovarajućih naredbi za sprečavanje širenja novog koronavirusa. U lokalnim samoupravama u kojima stopa kumulativne incidencije pređe 800 na 100.000 stanovnika uvode se dodatne mere zatvaranja i zabrane aktivnosti u teretanama, fitnes centrima, sportskim salama („balonoma“) za rekreaciju, drugim zatvorenim objektima ovog tipa kao i u dečjim igraonicama. Mjera se ne odnosi na profesionalne sportiste koji se redovno podvrgavaju testiranjima“, navodi se u saopštenju NKT-a.

Dodaju da he naglo povećano širenja virusa u pojedinim opštinama, prema jasnim stavovima struke, moguće je zaustaviti samo restriktivnim merama.

„Takve mere su, kao što smo videli, dale rezultate u Nikšiću, Beranama, Andrijevici i Pljevljima“.

Iz NKT-a podsećaju na važeće mere kojima je:

1. Nošenje zaštitnih maski obavezno na otvorenom i u zatvorenom na celoj teritoriji Crne Gore, uključujući i decu stariju od 5 godina, osim na plažama i u nacionalnim parkovima.

2. Svako privredno društvo i preduzetnik koji se bave trgovinom na malo (marketi, supermarketi, hipermarketi, tržni centri i sl.), uključujući i zelene pijace, obavezno je da odredi jedno ili više lica odgovorna da kontrolišu da li građani/korisnici usluga prilikom ulaska u ove objekte nose zaštitne maske i u objektima poštuju meru minimalne međusobne fizičke udaljenosti.

„NKT iskazuje puno razumevanje za brojna reagovanja i inicijative zaposlenih i privrednika, koji su pretrpjeli mnoga odricanja i čija je egzistencija teško pogođena restriktivnim merama. Zbog toga je NKT preporučilo Vladi da razmotri mogućnost povećanja iznosa subvencija za zaposlene u delatnostima koje su pogođene restrikcijama. Takođe je Vladi i lokalnim samoupravama predloženo da razmotre mogućnost dodatnih olakšica za ove delatnosti, sa ciljem njihove održivosti i očuvanja radnih mjesta. Naš zdravstveni sistem je uspešno odolevao i još uvijek odoleva svim izazovima. Svedočimo kontinuiranim naporima Kriznog medicinskog štaba, ogromnim naporima i posvećenosti lekara, epidemiologa, medicinskog osoblja i vanrednih napora zaposlenih u laboratorijama IJZ“, navodi se u saopštenju.

Naglo širenje pandemije u drugom talasu, kako dodaju, dodatno potvrđuje stavove Svetske zdravstvene organizacije da je javno zdravlje više od medicine i nauke i veće je od bilo kojeg pojedinca.

„Zbog toga pozivamo sve političke subjekte, civilni sektor, medije da doprinesu ovoj zajedničkoj borbi. Takođe, pozivamo sve nadležne organe da efikasno, odgovorno i bez izuzetka preduzmu sve kako bi u najkraćem roku postigli rezultate. Pandemija neće nestati sama od sebe – moramo je pobediti, a to možemo samo uz puno zajedništvo i solidarnost celog društva“, zaključuje se u saopštenju.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar